Sosna rumelijska - Pinus peuce

2020-07-16 15:40
Sosna rumelijska
Autor: www.gettyimages.com Sosna rumelijska

Sosna rumelijska pochodzi z okolic gór Półwyspu Bałkańskiego. Jest bardzo popularna w Skandynawii, w Polsce mało znana. Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae).

Sosna rumelijska - opis

Sosna rumelijska jest drzewem iglastym o szarobrązowej, gładkiej korze. Korona o stożkowym pokroju jest gęsta i regularna. Drzewo osiąga od 5 do 10 m wysokości (po około 30 latach). Pędy są grube, dość rozłożyste, zdarza się, że sięgają podłoża. Sztywne igły maja nawet do 10 cm długości, są zebrane po pięć w pęczkach. Od spodu igły są jasnozielone z wyraźnymi paseczkami, z wierzchu ciemnozielone, mieniące się, błyszczące. Czerwone szyszki żeńskie z czasem zielenieją, a będąc dojrzałe stają się brązowe. Mają cylindryczny kształt, są skórzaste. Ich rozmiar waha się od 5 do 15 cm. Szyszki męskie są małe w kolorze żółtym. Nasiona małe, szarobrązowe, zaopatrzone w skrzydełka, dojrzewają w październiku w następnym roku po kwitnieniu.

>>Przeczytaj też: Sosna w ogrodzie - najpopularniejsze gatunki i odmiany sosen do sadzenia w ogrodzie

Sosna rumelijska - warunki uprawy

Sosna rumelijska nie ma dużych wymagań glebowych. Lubi miejsce półcieniste. Ma sporą tolerancję co do podłoża, jednak najlepiej czuje się w glebie umiarkowanie żyznej, raczej nie wapiennej, lekko wilgotnej, o odczynie od kwaśnego do obojętnego. Roślina jest w pełni mrozoodporna oraz niewrażliwa na rdzę wejmutkowo-porzeczkową oraz suszę.

Sosna rumelijska - pielęgnacja

Sosna rumelijska nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas dobrze jest dokonać cięcia fitosanitarnego, aby utrzymać koronę w dobrej kondycji. Rozmnaża się przez siew nasion oraz przez szczepienie.

>>Przeczytaj też: Sosny - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Sosna rumelijska - zastosowanie

Ten gatunek sosny jest bardzo piękny, dlatego warto wprowadzić go do ogrodu. Dobrze prezentuje się jako soliter, a także w towarzystwie innych gatunków iglastych. Drewno z sosny rumelijskiej wykorzystywane jest w budownictwie, jest jasne i miękkie. Sosna rumelijska sprawdza się w parkach, w zieleni miejskiej.

Poznaj inne sosny:

Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość 5 m - 10 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój stożkowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021