Sosna oścista - Pinus aristata

2020-07-16 15:40 Martyna Cieślińska
Sosna oścista
Autor: www.gettyimages.com

Sosna oścista pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce roślinę można spotkać w parkach i ogrodach botanicznych. Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae).

>>Przeczytaj też: Sosna w ogrodzie - najpopularniejsze gatunki i odmiany sosen do sadzenia w ogrodzie

Sosna oścista - opis

Sosna oścista to zimozielone małe drzewo o krzaczastym, zwartym pokroju. Uznawana jest za jedno z najbardziej długowiecznych drzew. Osiąga od 5 do 15 m wysokości. Korona dorosłego drzewa przybiera postać nieregularną. Pędy sosny ościstej są dość krótkie i wyginają się (jak pastorał). Szara lub szarobrązowa kora jest gładka, choć u dorosłych okazów może pękać. Ciemnozielone lub sinozielone igły zebrane są w pęki po 5 sztuk, są dość sztywne i mocne, pokryte białymi kroplami żywicy. Szyszki żeńskie - siedzące, o kształcie jajowato-cylindrycznym, w kolorze purpurowym, z czasem płowieją. Szyszki męskie - jajowate, zdecydowanie większe od żeńskich, w kolorze od niebieskiego do czerwonego. Nasiona o długości około 5 mm są zaopatrzone w skrzydełka.

>>Przeczytaj też: Sosny - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Sosna oścista - warunki uprawy i pielęgnacja

Sosna oścista nie ma dużych wymagań uprawowych. Sprawdzi się zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Poradzi sobie nawet na zupełnie jałowym podłożu, dlatego umiarkowanie żyzne podłoże ogrodnicze będzie dla sosny bardzo dobre. Roślina jest odporna na suszę i mróz oraz na niebezpieczną chorobę jaką jest rdza wejmutkowo-porzeczkowa.
Sosna oścista nie wymaga nawożenia. Warto regularnie usuwać uszkodzone i połamane gałęzie, aby nie przeszkadzały we wzroście innych pędów i nie obciążały rośliny. Sosnę ościstą rozmnaża się przez wysiew nasion, które bardzo często rozsiewane są przez wiatr.

Sosna oścista - zastosowanie

Sosna oścista to drzewo, które z powodzeniem można sadzić w zieleni miejskiej. Dzięki jej długowieczności wiele lat będziemy cieszyć się jej urokiem. Nie osiąga dużych rozmiarów, dlatego można ją wykorzystać nawet w małych ogrodach. Nadaje ogrodom orientalny, japoński charakter.

Poznaj inne sosny:

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Wysokość 5 m - 15 m