Cis pospolity - Taxus baccata

2022-03-11 13:45

Cis pospolity jest zimozielonym drzewem lub krzewem. W Europie rośnie na stanowiskach naturalnych. W Polsce takie egzemplarze są pod ochroną. Jest długowieczny - może żyć nawet około 1000 lat. Przyrasta powoli, po 30 latach osiąga zaledwie 2,5 m wysokości. Spośród znanych w Polsce egzemplarzy najwyższe mają około 12 m.

Cis pospolity
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Cis pospolity

Spis treści

  1. Cis drzewo
  2. Cis pospolity - opis
  3. Cis pospolity - odmiany
  4. Cis pospolity - uprawa
  5. Cis pospolity - zastosowanie

Cis drzewo

Drewno cisa nie zawiera żywicy, jest twarde, elastyczne (robiono z niego łuki i groty strzał), czerwonawe. Natomiast we wszystkich jego częściach (oprócz czerwonych osnówek) znajduje się trujący alkaloid – taksyna. Dawniej przestrzegano przed zasypianiem w cieniu cisów. Nie wiązano też do nich koni, bo mogłyby się zatruć. W starożytnej Grecji uważany był za drzewo śmierci – według mitów rósł w Hadesie.

Cis pospolity - opis

Zarówno formy krzewiaste, jak korony drzew wolno rosnących, mają kształt nieregularny. Kora jest cienka, czerwonobrązowa, na starszych pniach i konarach łuszczy się płatami. Igły na górnej stronie są ciemnozielone i błyszczące, pod spodem jaśniejsze lub żółtawe, miękkie, rozłożone płasko (jedynie na pędach pionowych rosną dookoła). Jest dwupienny. Niepozorne kwiaty pojawiają się w kwietniu. Nasiona są jajowate, brązowawe, otoczone czerwoną, niedomkniętą na szczycie mięsistą osnówką. Sprawiają wrażenie owoców i tak są powszechnie określane.

Cis pospolity - odmiany

Liczne odmiany różnią się barwą igieł, pokrojem i siłą wzrostu:

  • 'Repandens' o ciemnozielonych igłach jest niska i rozłożysta
  • a 'Fastigiaata' i 'Fastigiata Robusta' – wąsko kolumnowe,
  • 'Fastigiata Aurea', 'Fastigiata Aureomarginata', 'David' mają pokrój kolumnowy i żółte igły (zwłaszcza na młodych pędach),
  • podobnie wybarwiona jest rozłożysta odmiana 'Summergold'.

Cis pospolity - uprawa

Cis pospolity dobrze czuje się w cieniu i półcieniu (dobrze znosi niedostatek światła), a jego odmiany akceptują stanowiska słoneczne. Rośnie na średnio żyznym, wilgotnym i wapiennym podłożu. Nie toleruje gleb suchych i podmokłych, oraz kwaśnych. Najlepiej czuje się w rejonach o łagodnym, wilgotnym klimacie, więc u nas w surowe zimy może przemarzać. Cisy rozmnaża się przez wysiew stratyfikowanych nasion lub ukorzeniając latem lub wczesną wiosną sadzonki pędowe, odrywane z piętką (kawałkiem drewna głównego pędu). Cis pospolity doskonale znosi cięcie i formowanie, wykorzystywany jest więc na żywopłoty oraz do tworzenia brył i rzeźb roślinnych.

Cis pospolity - zastosowanie

Cis pospolity regularnie cięty ładnie się zagęszcza, doskonale nadaje się więc na żywopłoty. Formuje się też z niego bryły i rozmaite figury.

Warto pamiętać, że wszystkie części cisa (z wyjątkiem czerwonych osnówek otaczających nasiona) są silnie trujące. Dlatego lepiej nie sadzić go w pobliżu miejsc, gdzie bawią się dzieci.

Poznaj ciekawe odmiany cisa:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko zacienione
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Tak
Wysokość do 15 m
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój nieregularny
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE