Monstera minima (Rhaphidophora tetrasperma) – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

2022-06-09 16:04

Monstera minima (rhaphidophora tetrasperma) to miniaturowa kuzynka dobrze znanej monstery dziurawej. Roślina jest nie tylko łatwa w uprawie, ale również charakteryzuje się pięknymi, finezyjnie wyciętymi liśćmi i stosunkowo szybkim wzrostem. Jak uprawiać monsterę minimę? Podpowiadamy!

Monstera minima (rhaphidophora tetrasperma)
Autor: getty images Monstera minima (rhaphidophora tetrasperma) pochodzi z rejonów Tajlandii i Malezji.

Spis treści

  1. Monstera minima (rhaphidophora tetrasperma) – charakterystyka
  2. Monstera miniaturowa (rhaphidophora tetrasperma) – uprawa
  3. Rhaphidophora tetrasperma (monstera minima) – rozmnażanie
  4. Monstera minima – problemy, choroby, szkodniki
  5. Monstera – odmiany

Monstera minima (rhaphidophora tetrasperma) – charakterystyka

Monstera minima, czyli rhaphidophora tetrasperma to pnącze pochodzące z egzotycznej Tajlandii i Malezji. Podobieństwo do monstery dziurawej nie jest przypadkowe, chociaż rhaphidophora tetrasperma, wbrew powszechnej opinii, monsterą nie jest.

Monstera minima, nazywana inaczej monsterą miniaturową jest daleką kuzynką popularnej rośliny płożącej o sercowatych liściach z charakterystycznymi wcięciami. Rhaphidophora tetrasperma zaliczana jest do tej samej rodziny co monstery i filodendrony – jest więc aroidem (Araceae).

Jak odróżnić monsterę dziurawą od monstery minima? Jak sama nazwa wskazuje monstera minima jest rośliną niewielkich rozmiarów (w domowych warunkach osiąga ok. 100-150 cm). Natomiast każdy, kto kiedykolwiek hodował w domu monsterę dziurawą wie, że roślina potrzebuje mnóstwo miejsca na rozłożyste liście i korzenie powietrzne.

Innym sposobem na rozpoznanie monstery miniaturowej są liście – monstera minima ma piękne, oryginalnie wycięte liście. Wcięcia są dużo głębsze niż w przypadku monstery dziurawej.

Ponadto, liście rhaphidophora tetrasperma są bardziej owalne, jakby wycięte nożyczkami, a nie ostro postrzępione jak w przypadku monstery dziurawej.

ZOBACZ TEŻ: Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Porady eksperta [WIDEO]

Monstera miniaturowa (rhaphidophora tetrasperma) – uprawa

Monstera minima jest rośliną łatwą w uprawie i niewymagającą. Dlatego idealnie nadaje się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami doniczkowymi. Warto jednak zapewnić jej dogodne do wzrostu i rozwoju warunki i zadbać o regularną pielęgnację pnącza.

1. Monstera minima – stanowisko

W przeciwieństwie do swoich kuzynek z tropikalnych lasów równikowych, rhaphidophora tetrasperma nie lubi półcienia ani cienia. Pnącze potrzebuje jasnego stanowiska o świetle rozproszonym – ale uwaga: wystawione na bezpośredni kontakt z silnym słońcem, może ulec poparzeniu.

Monstera minima będzie najszczęśliwsza, gdy postawimy ją przy oknie wschodnim lub zachodnim. Jeśli dysponujemy tylko bardzo słonecznym oknem południowym, postawmy doniczkę z rośliną w głębi pokoju, daleko od okna.

Jeśli chodzi o temperaturę, monstera minima rośnie najlepiej w 16-24 st.C.

2. Monstera miniaturowa – podłoże

rhaphidophora tetrasperma potrzebuje podłoża przepuszczalnego, torfowego. W ten sposób roślina może łatwo pozbyć się nadmiaru wody przy jednoczesnym utrzymaniu optymalnej wilgotności gleby.

W sklepach możemy zakupić specjalne mieszanki ziemi do monster lub wymieszać ziemię do roślin doniczkowych z perlitem i np. ziemią do storczyków.

3. Rhaphidophora tetrasperma – podlewanie

Rhaphidophora tetrasperma bardzo lubi wilgotne powietrze, dlatego dobrze jest co jakiś czas zraszać ją wodą (zwłaszcza zimą) i nie zapominać o regularnym podlewaniu.

Monstera minima zniesie okazjonalne przesuszenie, ale długotrwała susza może uszkodzić jej korzenie, co jest dla rośliny bardzo niebezpiecznie. Podobnie jak przelanie, które monstera minima znosi wyjątkowo źle.

Zanim podlejemy rhaphidophora tetrasperma należy sprawdzić palcem, czy wierzchnia warstwa podłoża (4-6 cm głębokości) przeschła. Jeśli tak, możemy monsterę podlać. Jeśli wciąż ziemia jest wilgotna – lepiej poczekać aż będzie całkowicie sucha. Latem roślinę podlewa się zazwyczaj raz na tydzień, zimą – raz na dwa tygodnie. Warto jednak zawsze sprawdzić stan wilgotności podłoża.

ZOBACZ TEŻ: Niewymagające kwiaty doniczkowe. 12 roślin dla początkujących i zapracowanych

4. Monstera minima – przesadzanie

Młode rośliny należy przesadzać co roku do nowego podłoża i większej doniczki (tak, by korzenie miały wystarczająco dużo miejsca). Rhaphidophora tetrasperma, która ma kilka lat nie potrzebuje już tak częstego przesadzania – starsze egzemplarze można przesadzać co 3-4 lata, a co roku wymieniać górną warstwę podłoża (by zapewnić świeżą dawkę wartości odżywczych).

Gdy kupimy monsterę miniaturową warto ją od razu przesadzić – niektóre rośliny z marketów mogą mieć nieodpowiednie podłoże lub za małą doniczkę.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe [WIDEO]

5. Czym podeprzeć monsterę?

Monstera minima uwielbia przycinanie, które pozwala formować jej kształt i pobudza pędy do wzrostu. Co więcej, roślina dość szybko rośnie, dlatego już na starcie warto zainwestować w dobrej jakości podpórkę do monstery.

Podeprzeć rhaphidophora tetrasperma możemy na przykład kokosowym palikiem lub szeroką kratką z drewna, plastiku, metalu lub innego wytrzymałego tworzywa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Rhaphidophora tetrasperma (monstera minima) – rozmnażanie

Roślina szybko wypuszcza nowe korzenie po przycięciu, dlatego świetnie nadaje się do rozmnażania. By wyhodować nową roślinkę, wystarczy wiosną lub latem uciąć łodygę monstery z pędem, włożyć do naczynia z wodą i poczekać aż roślina się ukorzeni. Można też dodać do wody odrobinę węgla aktywnego, który ochroni korzenie przed gniciem).

Monstera minima – problemy, choroby, szkodniki

Monstera miniaturowa potrafi sobie poradzić w trudnych warunkach, ale nie jest niezniszczalna. Najczęściej to, że z rośliną jest coś nie tak możemy zauważyć obserwując jej liście. Oto najczęstsze problemy, z którymi możemy się spotkać, hodując rhaphidophora tetrasperma w domu:

1. Żółte i opadające liście – może to świadczyć o zbyt dużej wilgotności podłoża. Monstera minima źle znosi przelanie, dlatego gdy zauważymy żółknące liście, warto poczekać z podlewaniem, aż podłoże przeschnie.

2. Plamy na liściach, bardzo blade liście – zdrowe liście rhaphidophora tetrasperma są ciemnozielone, błyszczące. Jeśli roślina stoi w bardzo nasłonecznionym miejscu, jej liście mogą ulec poparzeniu (ciemne plamy) oraz wybarwieniu. Należy monsterę przenieść wtedy do miejsca nieco ciemniejszego o rozproszonym świetle.

ZOBACZ TEŻ: Domowe sposoby na pasożyty i choroby roślin doniczkowych. Jak leczyć rośliny bez chemii?

3. Liście nie mają dziur – młode pędy często są pozbawione dziur, ale jeśli problem dotyczy starszych egzemplarzy powodem może być zbyt ciemne stanowisko lub brak odpowiedniej podpórki. Warto wtedy przenieść roślinę do jaśniejszego miejsca i umieszczenie w doniczce palika lub kratki, po której rhaphidophora tetrasperma będzie mogła się swobodnie piąć.

4. Ciemne plamy na spodzie liści – ciemne plamy pojawiające się na spodzie liści to w dużej mierze zasługa żerowania szkodników – zwłaszcza przędziorków, które dodatkowo zostawiają drobną, białą pajęczynę na liściach i łodygach monstery. By się ich pozbyć, należy roślinę przemyć wilgotną gąbką i zaopatrzyć się w saszetkę z roztoczami, które pozbędą się nieproszonych gości.

ZOBACZ TEŻ: Twoja monstera „płacze”? Sprawdź, co to oznacza!

Monstera – odmiany

Rhaphidophora tetrasperma to pnącze, którego nie może zabraknąć w domu każdego miłośnika roślin doniczkowych. Warte uwagi są również inne odmiany monster, m.in.:

Jak mieszkają największe polskie gwiazdy? Sprawdź: