Frezja ogrodowa - Freesia hybrida

2021-04-14 14:58

Frezja ogrodowa pochodzi z Afryki (z Przylądka Dobrej Nadziei). W Polsce jest to znana roślina o ozdobnych kwiatach, wykorzystywana w bukieciarstwie. Frezja należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae).

Spis treści:

Frezja ogrodowa - opis

Frezja ogrodowa to roślina cebulowa, niezimująca w gruncie. Pokrój rośliny jest luźny, wzniesiony. Frezja osiąga 30-45 cm wysokości. Łodyga kwiatowa jest powyginana, liście wąskie, mieczowate i sztywne w kolorze ciemnozielonym. Jeżeli cebule wysadzamy tuż po pierwszych przymrozkach to wtedy okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. Jeżeli roślinę uprawiamy w warunkach szklarniowych może kwitnąć nawet cały rok.

Frezja - kwiat

Kwiaty frezji są bardzo dekoracyjne, mają dzwonkowaty kształt i bardzo przyjemnie pachną. Są zebrane w groniasty kwiatostan, łukowato wygięty. Kolor kwiatów zależy od odmiany i może być biały, żółty, różowy, czerwony, pomarańczowy, liliowy lub fioletowy. Bulwy frezji są jasnobrązowe, małe, podłużne. Do najciekawszych odmian frezji należą m.in.:

  • 'Magic' – odmiana o białych kwiatach
  • 'Micheli'- odmiana o czerwonych kwiatach
  • 'Super Freesia' – odmiana o różnobarwnych kwiatach

Frezja ogrodowa - warunki uprawy

Frezja ogrodowa jest polecana dla bardziej doświadczonych ogrodników, gdyż nie jest prosta w uprawie. Roślina preferuje stanowiska słoneczne, półcień może być brany pod uwagę tylko wtedy, gdy nie mamy innego wyjścia. Gleba powinna być lekka, żyzna i przepuszczalna, najlepiej piaszczysto-gliniasta o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Frezja jest wrażliwa na przymrozki, wiatry oraz na niedobór wody.

Frezja ogrodowa - pielęgnacja

Frezje należy w ciągu całego okresu wegetacji regularnie podlewać. Od momentu pojawienia się pierwszych liści aż do kwitnienia roślinę należy zasilać wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Wysokie pędy frezji wymagają podpór. Należy o tym pamiętać, gdyż roślina dość szybko może się połamać.

Frezja nie zimuje w gruncie, jej bulwy należy wykopać z ogrodu w październiku. Po wykopaniu trzeba je oczyścić z ziemi i przechować w chłodnym (15-17 st. C) i ciemnym miejscu do wiosny. Warto każdego roku sadzić bulwy frezji w innym miejscu - w ten sposób zminimalizuje się ryzyko wystąpienia chorób. Frezję rozmnaża się przez podział bulw lub przez nasiona (ten sposób jest jednak dość kłopotliwy).

Frezja ogrodowa - zastosowanie

Frezja ogrodowa to idealna roślina na obwódki, rabaty cebulowe i do ogrodów skalnych. Jednak frezje przede wszystkim uprawia się na kwiat cięty - charakteryzuje się dużą trwałością i znakomicie nadaje do florystycznych kompozycji z innymi kwiatami. Ponieważ kwiaty frezji mają przyjemny zapach, dobrze sadzić je w okolicy okien czy przy tarasie.

Stanowisko słoneczna
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 30 cm - 45 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój luźny
Barwa kwiatów liliowa
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022