Frezja ogrodowa - Freesia hybrida

2020-07-16 15:53 Martyna Cieślińska

Frezja ogrodowa pochodzi z Afryki (z Przylądka Dobrej Nadziei). W Polsce jest to znana roślina o ozdobnych kwiatach, wykorzystywana w bukieciarstwie. Frezja należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae).

Frezja ogrodowa - opis

Frezja ogrodowa to roślina cebulowa, niezimująca w gruncie. Pokrój rośliny jest luźny, wzniesiony. Frezja osiąga 30-45 cm wysokości. Łodyga kwiatowa jest powyginana, liście wąskie, mieczowate i sztywne w kolorze ciemnozielonym. Jeżeli cebule wysadzamy tuż po pierwszych przymrozkach to wtedy okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. Jeżeli roślinę uprawiamy w warunkach szklarniowych może kwitnąć nawet cały rok.
Kwiaty frezji są bardzo dekoracyjne, mają dzwonkowaty kształt i bardzo przyjemnie pachną. Są zebrane w groniasty kwiatostan, łukowato wygięty. Kolor kwiatów zależy od odmiany i może być biały, żółty, różowy, czerwony, pomarańczowy, liliowy lub fioletowy. Bulwy frezji są jasnobrązowe, małe, podłużne.

Ciekawe odmiany frezji:

  • 'Magic' – odmiana o białych kwiatach
  • 'Micheli'- odmiana o czerwonych kwiatach
  • 'Super Freesia' – odmiana o różnobarwnych kwiatach

Frezja ogrodowa - warunki uprawy

Frezja ogrodowa jest polecana dla bardziej doświadczonych ogrodników, gdyż nie jest prosta w uprawie. Roślina preferuje stanowiska słoneczne, półcień może być brany pod uwagę tylko wtedy, gdy nie mamy innego wyjścia. Gleba powinna być lekka, żyzna i przepuszczalna, najlepiej piaszczysto-gliniasta o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Frezja jest wrażliwa na przymrozki, wiatry oraz na niedobór wody.

Frezja ogrodowa - pielęgnacja

Frezje należy w ciągu całego okresu wegetacji regularnie podlewać. Od momentu pojawienia się pierwszych liści aż do kwitnienia roślinę należy zasilać wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Wysokie pędy frezji wymagają podpór. Należy o tym pamiętać, gdyż roślina dość szybko może się połamać.
Frezja nie zimuje w gruncie, jej bulwy należy wykopać z ogrodu w październiku. Po wykopaniu trzeba je oczyścić z ziemi i przechować w chłodnym (15-17 st. C) i ciemnym miejscu do wiosny. Warto każdego roku sadzić bulwy frezji w innym miejscu - w ten sposób zminimalizuje się ryzyko wystąpienia chorób. Frezję rozmnaża się przez podział bulw lub przez nasiona (ten sposób jest jednak dość kłopotliwy).

Frezja ogrodowa - zastosowanie

Frezja ogrodowa to idealna roślina na obwódki, rabaty cebulowe i do ogrodów skalnych. Jednak frezje przede wszystkim uprawia się na kwiat cięty - charakteryzuje się dużą trwałością i znakomicie nadaje do kompozycje z innymi kwiatami. Ponieważ kwiaty frezji mają przyjemny zapach, dobrze sadzić je w okolicy okien czy przy tarasie.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 30 cm - 45 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój luźny
Barwa kwiatów liliowa