Czosnek okazały - Allium aflatunense

2022-04-13 12:26

Czosnek okazały prawdopodobnie pochodzi z Środkowej Azji. W Polsce to jeden z najczęściej spotykanych gatunków czosnków ozdobnych. Należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae).

Czosnek okazały
Autor: www.thinkstockphotos.com Czosnek okazały

Spis treści

  1. Czosnek okazały - opis
  2. Czosnek okazały - kwitnienie
  3. Czosnek okazały - warunki uprawy
  4. Czosnek okazały - zastosowanie

Czosnek okazały - opis

Czosnek okazały to roślina cebulowa. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, osiąga od 50 cm do nawet 150 cm wysokości. Łodyga to tzw. piętka w cebuli podziemnej i obły głąb zakończony kwiatostanem. Cebula składa się z kilku ząbkowanych cebulek, które są pąkami o spichrzowej funkcji. Liście są długie, płaskie, równowąskie, na szczycie zaostrzone, ciemnozielone.

Czosnek okazały - kwitnienie

Czosnek okazały kwitnie w od maja do lipca. Kwiatostany są duże, kuliste, osadzone na długiej, gładkiej łodydze. Kwiaty zazwyczaj są jasno- lub ciemnofioletowe, niezwykle ozdobne, przyciągają motyle oraz owady. W momencie, gdy roślina zaczyna szykować się do kwitnienia, liście powoli zaczynają żółknąć.

Między kwiatami pod koniec lata powstaje 10-20 kanciastych cebulek powietrznych, które służą do rozmnażania wegetatywnego. Ciekawą i najczęściej spotykana w ogrodach odmianą czosnku okazałego jest 'Purple Sensation' – wysoka, o intensywnie fioletowych kwiatach.

Czosnek okazały - warunki uprawy

Czosnek okazały wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego. Gleba powinna być żyzna, przewiewna, lekka, dobrze przekopana oraz bogata w wapń. Co 2-3 lata należy roślinę przesadzać w nowe miejsce. Czosnek nie lubi stagnującej wody, jednak susza również mu nie służy. Dlatego ważne, aby gleba była stale umiarkowanie wilgotna. Roślina jest w pełni mrozoodporna, idealnie sprawdza się w naszym klimacie.

Czosnek okazały można sadzić w towarzystwie warzyw, gdyż dzięki wydzielanemu zapachowi odstrasza wiele szkodników, które mogą atakować warzywa.

Czosnek okazały - zastosowanie

Czosnek okazały idealnie sprawdza się jako uzupełnienie rabat bylinowych. dobrze wygląda także posadzony wśród krzewów ozdobnych. Z racji swojej imponującej wysokości jest idealnym tłem dla niższych roślin. Dobrze prezentuje się zarówno w grupie, jak i pojedynczo. Nadaje się też na kwiat cięty - jest chętnie wykorzystywany do bukietów i kompozycji florystycznych. Kwiaty można również suszyć.

Trzeba kontrolować jego wysiew, gdyż ma tendencje do samo rozsiewania się.

Poznaj inne gatunki czosnków ozdobnych:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 1,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony