Czosnek okazały - Allium aflatunense

2022-04-13 12:26

Czosnek okazały prawdopodobnie pochodzi z Środkowej Azji. W Polsce to jeden z najczęściej spotykanych gatunków czosnków ozdobnych. Należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae).

Czosnek okazały
Autor: www.thinkstockphotos.com Czosnek okazały

Spis treści

  1. Czosnek okazały - opis
  2. Czosnek okazały - kwitnienie
  3. Czosnek okazały - warunki uprawy
  4. Czosnek okazały - zastosowanie

Czosnek okazały - opis

Czosnek okazały to roślina cebulowa. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, osiąga od 50 cm do nawet 150 cm wysokości. Łodyga to tzw. piętka w cebuli podziemnej i obły głąb zakończony kwiatostanem. Cebula składa się z kilku ząbkowanych cebulek, które są pąkami o spichrzowej funkcji. Liście są długie, płaskie, równowąskie, na szczycie zaostrzone, ciemnozielone.

Czosnek okazały - kwitnienie

Czosnek okazały kwitnie w od maja do lipca. Kwiatostany są duże, kuliste, osadzone na długiej, gładkiej łodydze. Kwiaty zazwyczaj są jasno- lub ciemnofioletowe, niezwykle ozdobne, przyciągają motyle oraz owady. W momencie, gdy roślina zaczyna szykować się do kwitnienia, liście powoli zaczynają żółknąć.

Między kwiatami pod koniec lata powstaje 10-20 kanciastych cebulek powietrznych, które służą do rozmnażania wegetatywnego. Ciekawą i najczęściej spotykana w ogrodach odmianą czosnku okazałego jest 'Purple Sensation' – wysoka, o intensywnie fioletowych kwiatach.

Czosnek okazały - warunki uprawy

Czosnek okazały wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego. Gleba powinna być żyzna, przewiewna, lekka, dobrze przekopana oraz bogata w wapń. Co 2-3 lata należy roślinę przesadzać w nowe miejsce. Czosnek nie lubi stagnującej wody, jednak susza również mu nie służy. Dlatego ważne, aby gleba była stale umiarkowanie wilgotna. Roślina jest w pełni mrozoodporna, idealnie sprawdza się w naszym klimacie.

Czosnek okazały można sadzić w towarzystwie warzyw, gdyż dzięki wydzielanemu zapachowi odstrasza wiele szkodników, które mogą atakować warzywa.

Czosnek okazały - zastosowanie

Czosnek okazały idealnie sprawdza się jako uzupełnienie rabat bylinowych. dobrze wygląda także posadzony wśród krzewów ozdobnych. Z racji swojej imponującej wysokości jest idealnym tłem dla niższych roślin. Dobrze prezentuje się zarówno w grupie, jak i pojedynczo. Nadaje się też na kwiat cięty - jest chętnie wykorzystywany do bukietów i kompozycji florystycznych. Kwiaty można również suszyć.

Trzeba kontrolować jego wysiew, gdyż ma tendencje do samo rozsiewania się.

Poznaj inne gatunki czosnków ozdobnych:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 1,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE