Pierwiosnek omszony - Primula pubescens

2020-07-16 15:45 Martyna Cieślińska
Pierwiosnek omszony
Autor: www.gettyimages.com

Pierwiosnek omszony to mieszaniec dwóch gatunków: Primula auricula i Primula hirsuta. Tę roślinę ozdobną często można spotkać w ogrodach w Polsce. To typowo wiosenna bylina. Należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae).

Przeczytaj też: Pierwiosnki zakwitają wczesną wiosną. Gatunki pierwiosnków

Pierwiosnek omszony - opis

Pierwiosnek omszony jest rośliną wieloletnią. Ma kępiasty, zwarty pokrój. Osiąga od 20 do 50 cm wysokości. Zarówno liście, jak i pąki kwiatowe są omszone - stąd wzięła się nazwa gatunkowa rośliny. Liście są zielone, owalnego kształtu, sztywne i grube, to one początkowo tworzą kępy.
Kwiaty pojawiają się w kwietniu i maju (choć pierwiosnek omszony może ponownie zakwitnąć jesienią), są osadzone na bezlistnych, długich (dorastających nawet do 20 cm wysokości) szypułkach. Zebrane w baldachy kwiaty mają ciekawe kolory: fioletowy, bordowy lub czerwony z żółtym albo białym oczkiem, często można znaleźć odmiany dwu- lub trzykolorowe. Owocem jest otwierająca się torebka, zawierająca nasiona.

Pierwiosnek omszony - warunki uprawy i pielęgnacja

Dla pierwiosnka omszonego najlepsze jest stanowisko półcieniste, na słonecznym konieczne jest stałe nawadniania. Roślina najlepiej czuje się w podłożu wilgotnym, próchniczym, o odczynie zasadowym. Dość dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami, a także jest odporny na choroby.
Regularne podlewanie i żyzne podłoże zapewnia nam sukces w uprawie pierwiosnka omszonego. Pożółkłe liście warto usuwać z rośliny przed zimą. Poleca się również okrywanie torfem, korą lub suchymi liśćmi. Rozmnaża się przez podział kłącza oraz przez wysiew nasion.

 

Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe: prymulki. Jak dbać o prymule w domu?

Pierwiosnek omszony - zastosowanie

Pierwiosnek omszony bardzo dobrze sprawdza się w przydomowych ogródkach, jako uzupełnienie rabaty bylinowej. Można go sadzić również na kwietnikach czy podwyższonych rabatach. Idealnie wygląda w grupie na tle krzewów lub innych wyższych bylin. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach, jednak należy pamiętać o tym, aby roślina miała swobodę wzrostu. Dzięki swojej różnorodności kolorystycznej wpasowuje się w wiele typów ogrodów.

Poznaj też inne gatunki pierwiosnków:

 

Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko
Wysokość 20 cm - 50 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów żółta
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty