Pierwiosnek omszony - Primula pubescens

2022-05-18 12:41

Pierwiosnek omszony to mieszaniec dwóch gatunków: Primula auricula i Primula hirsuta. Tę roślinę ozdobną często można spotkać w ogrodach w Polsce. To typowo wiosenna bylina. Należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae).

Pierwiosnek omszony
Autor: www.gettyimages.com Pierwiosnek omszony

Spis treści

  1. Pierwiosnek omszony - opis
  2. Pierwiosnek omszony - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Pierwiosnek omszony - zastosowanie

Pierwiosnek omszony - opis

Pierwiosnek omszony jest rośliną wieloletnią. Ma kępiasty, zwarty pokrój. Osiąga od 20 do 50 cm wysokości. Zarówno liście, jak i pąki kwiatowe są omszone - stąd wzięła się nazwa gatunkowa rośliny. Liście są zielone, owalnego kształtu, sztywne i grube, to one początkowo tworzą kępy. Kwiaty pojawiają się w kwietniu i maju (choć pierwiosnek omszony może ponownie zakwitnąć jesienią), są osadzone na bezlistnych, długich (dorastających nawet do 20 cm wysokości) szypułkach. Zebrane w baldachy kwiaty mają ciekawe kolory: fioletowy, bordowy lub czerwony z żółtym albo białym oczkiem, często można znaleźć odmiany dwu- lub trzykolorowe. Owocem jest otwierająca się torebka, zawierająca nasiona.

Pierwiosnek omszony - warunki uprawy i pielęgnacja

Dla pierwiosnka omszonego najlepsze jest stanowisko półcieniste, na słonecznym konieczne jest stałe nawadniania. Roślina najlepiej czuje się w podłożu wilgotnym, próchniczym, o odczynie zasadowym. Dość dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami, a także jest odporny na choroby. Regularne podlewanie i żyzne podłoże zapewnia nam sukces w uprawie pierwiosnka omszonego. Pożółkłe liście warto usuwać z rośliny przed zimą. Poleca się również okrywanie torfem, korą lub suchymi liśćmi. Rozmnaża się przez podział kłącza oraz przez wysiew nasion.

Pierwiosnek omszony - zastosowanie

Pierwiosnek omszony bardzo dobrze sprawdza się w przydomowych ogródkach, jako uzupełnienie rabaty bylinowej. Można go sadzić również na kwietnikach czy podwyższonych rabatach. Idealnie wygląda w grupie na tle krzewów lub innych wyższych bylin. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach, jednak należy pamiętać o tym, aby roślina miała swobodę wzrostu. Dzięki swojej różnorodności kolorystycznej wpasowuje się w wiele typów ogrodów.

Poznaj też inne gatunki pierwiosnków:

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Wysokość 20 cm - 50 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów żółta
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE