Ostróżka ogrodowa - Delphinium × cultorum. Kiedy kwitnie ostróżka ogrodowa? Jak o nią dbać?

2024-06-03 10:00

Czy ostróżka ogrodowa jest wieloletnia? Ostróżka ogrodowa to bylina, a więc będziesz się nią cieszył przez wiele kolejnych lat. Wysokie wzniesione łodygi pokryte kwiatami nadają się na tył rabaty, można wsadzić je też do doniczki, tworząc w ten sposób długo kwitnący bukiet, a nawet odgrodzić się dzięki nim od sąsiada! Niektóre bowiem wznoszą się na wysokość nawet 180 cm!

Spis treści:

Jak wygląda ostróżka ogrodowa?

Ostróżka ogrodowa tworzy rozetę palczasto lub dłoniasto pierzastych, miękko owłosionych na brzegach liści, osadzonych na dość długich ogonkach.

Ponad rozetę liści wyrastają ulistnione, rozgałęziające się pędy długości od 80 cm do nawet 200 cm (w zależności od odmiany). Każdy z nich zakończony jest groniastym kwiatostanem składającym się z pięciolistkowych pojedynczych kwiatów.

Kwiaty ostróżki ogrodowej są zbudowane tak, że górny listek okwiatu tworzy długą, odrastająca poprzecznie ostrogę (stąd nazwa rośliny), obejmującą schowane w środku 2 sztywne listki miodnikowe zakończone białymi, niepozornymi, odgiętymi łatkami, tworzącymi z trzema bocznymi (także odgiętymi) wewnętrzny okółek niepozornych listków.

Listki te od wewnątrz są owłosione żółtymi lub brunatnymi włoskami.

Ostróżka ogrodowa — podział na grupy

Nazwą Delphinium × cultorum objęte są mieszańce powstałe ze skrzyżowania kilku gatunków ostróżek pochodzących z Europy, Azji, Kalifornii i Syberii.

Ostróżki ogrodowe dzieli się na 3 grupy:

  1. grupa Belladonna – odmiany z tej grupy mają duże kwiaty zebrane w luźne, wielokwiatostanowe wiechy; wysokość roślin wynosi 100–120 cm;
  2. grupa Elatum – mają silnie rozgałęzione wiechy, obficie kwitną, wysokość roślin wynosi 150–180 cm;
  3. grupa Pacyfik – odmiany z tej grupy traktuje się jako rośliny jednoroczne (w naszych warunkach przetrzymują zimę, ale w drugim roku słabo kwitną), rosną silnie, mają duże, pełne kwiaty.
Ostróżka ogrodowa
Autor: Getty Images/happykamill

Kiedy kwitnie ostróżka ogrodowa?

Ostróżki z grupy Belladonna kwitną w końcu czerwca, z pozostałych grup – od lipca. Ostróżki sadzi się na rabatach, często w grupach. Po przekwitnięciu pędy żółkną i usychają, należy wtedy rośliny przyciąć, aby ponownie zakwitły jesienią.

Ostróżka — pielęgnacja. Jak dbać o ostróżkę ogrodową?

Gdzie posadzić ostróżki? Był ciężki. Rośliny wymagają gleby głęboko uprawionej, ciężkiej, lekko wilgotnej i słonecznego, osłoniętego stanowiska. Mogą wymarznąć podczas dużych mrozów, dlatego warto okryć je na zimę.

Ostróżka ogrodowa — jak ją rozmnażać?

Czy ostróżka ogrodowa się rozrasta? Ostróżki rozmnaża się przez podział roślin (np. odmiany z grupy Belladonna, dzieli się w sierpniu i tylko rośliny młode) lub przez nasiona (np. z grupy Pacyfik).

Poznaj inne kwitnące byliny ogrodowe:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VI
Wysokość 80 cm - 2 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony

Ostróżka ogrodowa. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Naparstnica purpurowa - Digitalis purpurea. Naparstnica purpurowa: kiedy kwitnie, gdzie ją sadzić, jak się ją rozmnaża?

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa