Ostróżka ogrodowa - Delphinium × cultorum

2022-07-29 14:31

Ostróżka ogrodowa to bylina. Nazwą Delphinium × cultorum objęte są mieszańce powstałe ze skrzyżowania kilku gatunków ostróżek pochodzących z Europy, Azji, Kalifornii i Syberii.

Ostróżka ogrodowa
Autor: GettyImages Ostróżka ogrodowa

Spis treści:

Ostróżka - opis

Ostróżka ogrodowa tworzy rozetę palczasto lub dłoniasto pierzastych, miękko owłosionych na brzegach liści, osadzonych na dość długich ogonkach. Ponad rozetę liści wyrastają ulistnione, rozgałęziające się pędy długości od 80 cm do nawet 200 cm (w zależności od odmiany). Każdy z nich zakończony jest groniastym kwiatostanem składającym się z pięciolistkowych pojedynczych kwiatów.

Kwiaty ostróżki ogrodowej są zbudowane tak, że górny listek okwiatu tworzy długą, odrastająca poprzecznie ostrogę (stąd nazwa rośliny), obejmującą schowane w środku 2 sztywne listki miodnikowe zakończone białymi, niepozornymi, odgiętymi łatkami, tworzącymi z trzema bocznymi (także odgiętymi) wewnętrzny okółek niepozornych listków. Listki te od wewnątrz są owłosione żółtymi lub brunatnymi włoskami.

Ostróżka ogrodowa - podział na grupy

Ostróżki ogrodowe dzieli się na 3 grupy:

  1. grupa Belladonna – odmiany z tej grupy mają duże kwiaty zebrane w luźne, wielokwiatostanowe wiechy; wysokość roślin wynosi 100–120 cm;
  2. grupa Elatum – mają silnie rozgałęzione wiechy, obficie kwitną, wysokość roślin wynosi 150–180 cm;
  3. grupa Pacyfik – odmiany z tej grupy traktuje się jako rośliny jednoroczne (w naszych warunkach przetrzymują zimę, ale w drugim roku słabo kwitną), rosną silnie, mają duże, pełne kwiaty.

Ostróżka kwiat

Ostróżki z grupy Belladonna kwitną w końcu czerwca, z pozostałych grup – od lipca. Ostróżki sadzi się na rabatach, często w grupach. Po przekwitnięciu pędy żółkną i usychają, należy wtedy rośliny przyciąć, aby ponownie zakwitły jesienią.

Ostróżka - pielęgnacja

Rośliny wymagają gleby głęboko uprawionej, ciężkiej, lekko wilgotnej i słonecznego, osłoniętego stanowiska. Mogą wymarznąć podczas dużych mrozów, dlatego warto okryć je na zimę.

Ostróżka ogrodowa - rozmnażanie

Ostróżki rozmnaża się przez podział roślin (np. odmiany z grupy Belladonna, dzieli się w sierpniu i tylko rośliny młode) lub przez nasiona (np. z grupy Pacyfik).

Poznaj inne kwitnące byliny ogrodowe:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VI
Wysokość 80 cm - 2 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE