Wygodna szafa do przedpokoju: praktyczne sposoby na szafy w przedpokoju

2022-04-26 12:15 Materiał sponsorowany

Szafa do przedpokoju pozwala zaprowadzić porządek w tym pomieszczeniu. Jeśli nie wiesz, jaką wybrać szafę do przedpokoju, sprawdź nasz poradnik! Dobrze zaplanowane szafy w przedpokoju to podstawa, ponieważ hol zazwyczaj jest przestrzenią o małym metrażu, a musimy zmieścić w nim różnego rodzaju rzeczy.

Spis treści

  1. Szafy do przedpokoju do zabudowy - o czym warto wiedzieć?
  2. Głębokość szafy w przedpokoju
  3. Jakie drzwi przesuwne do szafy w przedpokoju?
  4. Szafa do przedpokoju: fronty, które powiększą optycznie przedpokój
  5. Jakie drzwi wybrać do szafy w przedpokoju?
  6. Triki do wąskiego przedpokoju
  7. Szafa do przedpokoju: gotowe pomysły
  8. Meble i dodatki do przedpokoju - GALERIE ZDJĘĆ

Szafy do przedpokoju do zabudowy - o czym warto wiedzieć?

Przedpokój to jedna z tych przestrzeni w naszym domu, które urządzone muszą być w sposób absolutnie praktyczny i wygodny. Docenimy to już w pierwszych dniach użytkowania. Przydatne meble do przedpokoju to takie, które bez problemu pomieszczą całą wierzchnią garderobę wszystkich domowników, wygospodarują przestrzeń na kilka płaszczy dla gości, a jednocześnie nie będą zawadzać w przestrzeni głównego traktu komunikacyjnego, od wejścia i dalej - „na pokoje”.

Dobierając szafę wnękową do przedpokoju, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymiary pomieszczenia oraz wybranego przez nas mebla, a także zastanowić się, jaki rodzaj drzwi do szafy sprawdzi się w naszym przedpokoju najlepiej. Szafy powinny być pojemne, dobrze zorganizowane i skonstruowane tak, by jak najlepiej wykorzystać każdy dostępny centymetr, a jaki mebel zrobi to lepiej niż szafa na wymiar – idealnie dostosowana do kształtu i wymiarów pomieszczenia? Warto również zastosować triki optyczne, wybierając zabudowę na wymiar do przedpokoju, które pomogą nam skorygować kształt i rozmiar pomieszczenia.

Sprawdź: SZAFY DO ZABUDOWY: Jak wybrać idealną szafę do zabudowy - PORADNIK>>

Głębokość szafy w przedpokoju

Wnęka na wbudowaną szafę w przedpokoju powinna mieć głębokość większą niż sam mebel. Częsty błąd polega na tym, że przyjmuje się standardowy wymiar szafy, zapominając o grubości jej ścian i drzwi. Warto wiedzieć, że na zamontowanie drzwi przesuwnych potrzeba 8-10 cm (zależnie od grubości skrzydeł). Głębokość szafy do przedpokoju, w której swobodnie mieszczą się na przykład koszule na drążku, wynosi zazwyczaj 60 cm.

Jeśli planujemy przechowywać w niej płaszcze i grubsze okrycia (a przecież głównie po to wstawiamy meble do przedpokoju), warto pogłębić ją o kilka centymetrów. Głębokość wnęki musi wynosić zatem 80-90 cm. Istnieją też płytsze szafy do zabudowy – o głębokości 40 cm. W tego typu modelach ubrania wiesza się na wysuwanym drążku, równolegle do tyłu mebla.

Zobacz też: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>

Jakie drzwi przesuwne do szafy w przedpokoju?

Drzwi przesuwne nie wymagają wolnego miejsca przed szafą, doskonale sprawdzają się więc na przykład wtedy, kiedy naprzeciwko mebla znajdują się drzwi do sypialni czy łazienki, a także w przypadku wąskiego lub małego przedpokoju. Pewną niedogodnością jest natomiast to, że nie pozwalają one na pełen wgląd do wnętrza szafy w przedpokoju – jedno skrzydło zawsze pozostaje zamknięte. W drzwiach składanych wąskie skrzydła są połączone zawiasami i przesuwają się po torze na suficie. Są one świetnym rozwiązaniem do szaf węższych niż 90 cm, ponieważ umożliwiają swobodny dostęp do całej szafy.

Alternatywą są drzwi przesuwno-składane. Polecamy również szafy z wysuwanymi do przodu szafkami cargo. Co prawda nie sprawdzają się one w bardzo wąskich przedpokojach, ponieważ szafki wysuwają się na odległość niemal równą swojej głębokości, jednak ich plusem jest to, że od razu widzimy całą zawartość szafy, co pomaga oszczędzić mnóstwo czasu, szczególnie w przypadku, gdy szukamy konkretnej rzeczy.

Przeczytaj: Jak urządzić mały pokój? Pomysł na ładny mały pokój dzienny GALERIA >>

Szafa do przedpokoju: fronty, które powiększą optycznie przedpokój

Poziome pasy na frontach szafy (namalowane, z folii samoprzylepnej czy listew) to prosty i skuteczny sposób na optyczne poszerzenie ciasnego wnętrza przedpokoju. W małych przedpokojach doskonale sprawdzają się natomiast fronty szklane, lustrzane lub wykonane z jasnych płyt lakierowanych (okleinowanych albo fornirowanych, ale bez wyrazistych wzorów czy rysunku drewna). Ciekawym rozwiązaniem do małego przedpokoju jest również szafa pokryta fototapetą. Tworzy ona iluzję większej przestrzeni i odwraca uwagę od mniej atrakcyjnych miejsc. Ważne jest tylko, by nie była ona zbyt kolorowa, bo taka może spowodować odwrotny skutek – zacieśnić optycznie wnętrze. Ponadto najlepiej jest wybrać motyw pogłębiający perspektywę, na przykład zdjęcie z widokiem miasta, plaży czy morza.

Polecamy: Półki ścienne do sypialni: pomysłowe półki wiszące na książki i nie tylko>>

Sprawdź również: MAŁA SYPIALNIA: 10 pomysłów, jak urządzić sypialnię [GALERIA ZDJĘĆ]>>

Jakie drzwi wybrać do szafy w przedpokoju?

Decydując się na szafę wnękową do przedpokoju, mamy do wyboru co najmniej trzy opcje dotyczące wyboru drzwi. Możemy zdecydować się na skrzydła przesuwne, drzwi składane lub te przesuwno-składane.

  • Skrzydła składane: największą ich zaletą jest to, że nie wymagają dodatkowego miejsca przed szafą. Sprawdzą się w przypadku, gdy naprzeciwko szafy znajdują się np. drzwi do kolejnego pomieszczenia. Do wad możemy natomiast zaliczyć to, że nie umożliwiają nam one całkowitego wglądu do wnętrza szafy - jedno skrzydło zawsze będzie zamknięte.
  • Drzwi składane: wąskie skrzydła są połączone zawiasami i przesuwają się po torze na suficie. Drzwi składane są idealnym rozwiązaniem do szaf węższych niż 90 cm, ponieważ ma się dostęp do całej szafy.
  • Skrzydła przesuwno-składane: kiedy są zamknięte - ułożone są w jednej linii (bez zakładu charakterystycznego dla drzwi przesuwnych). Taka konstrukcja, po otwarciu, umożliwia dostęp do całej szafy w przedpokoju.

Zobacz też: Nowoczesny przedpokój: DEKORATORNIA przedstawia świetne pomysły. Zobacz ZDJĘCIA>>

Triki do wąskiego przedpokoju

Przestrzeń wąskiego przedpokoju możemy „ograć” kilkoma trikami. Wielkoformatowe płyty jasnoszarego gresu na fragmencie podłogi tuż przy wejściu, to rozwiązanie praktyczne (mokre i brudne obuwie zostawiamy w tej części przedpokoju), subtelnie korespondujące z konsekwentną bielą ścian we wszystkich pomieszczeniach. Dalej podłoga w przedpokoju jest już jednolicie drewniana, jak i w pozostałych wnętrzach. Dzięki temu przestrzeń przedpokoju zyskuje konieczny oddech i optyczne centymetry. Drewno także skutecznie ociepla chłodną biel i szarość na podłodze i ścianach.

Szafa do przedpokoju: gotowe pomysły

Szklane skrzydła: jeśli w przedpokoju połączonym z kuchnią front szafy będzie ustawiony w tej samej linii co zabudowa kuchenna, perspektywa widziana od wejścia do mieszkania znacznie się wydłuży. Tym samym powstanie wrażenie przestronności. Na fronty szafy do przedpokoju można wybrać neutralne szare tafle szkła, które odbijają światło. Ten zabieg również powiększy przestrzeń.

Wygodne cargo: w przedpokoju otwartym na salon ujednolicenie zabudów w obu pomieszczeniach wprowadza harmonię kompozycyjną. Świetny patent stanowią szafki cargo na buty. Wysuwają się do przodu na odległość niemal równą głębokości, od razu eksponując całą swoją zawartość. Wygodny dostęp do półek można mieć z boku lub nawet z dwóch stron.

Szafa do przedpokoju z fototapetą: tworzy się w ten sposób iluzja większej przestrzeni, co odwraca uwagę od miejsc mniej atrakcyjnych. Ważne tylko, by tapeta w przedpokoju nie była zbyt kolorowa (taka może spowodować odwrotny skutek – zacieśnić wnętrze optycznie). Wybierz też motyw pogłębiający perspektywę, np. widok miasta, plaży, jezior.

Szafa za panelami: do zrobienia zabudowy z płyt g-k wykorzystuje się lekki system profili aluminiowych. Do nich przykręca się płyty. Gotową szafę można zamknąć drzwiami przesuwnymi albo wykorzystać prostsze i tańsze rozwiązanie – szyny z panelami tkaninowymi. Aranżacja jest wtedy lekka, a jej zmiana nie sprawi ci kłopotu.

Zobacz też: Jak urządzić przedpokój? 10 inspiracji: porady i ZDJĘCIA aranżacji przedpokoju>>

Meble i dodatki do przedpokoju - GALERIE ZDJĘĆ

Przedpokój to wizytówka domu, dlatego warto umiejętnie go zaaranżować. Pomocne będą odpowiednie meble, dodatki i akcesoria.

Remont przedpokoju - malowanie płytek ściennych
Nasi Partnerzy polecają