Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Wiemy, jak przeprowadzić szybką metamorfozę korytarza!

2024-03-28 9:33

Jeśli mieszkasz w bloku, a przedpokój stanowi osobne pomieszczenie, często jest bardzo ciemny. Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Nie jest to niemożliwe. Jeśli poznasz kilka trików, z pewnością uda ci się przeobrazić to miejsce w przytulny, ale funkcjonalny kąt. Wiemy, jak przeprowadzić szybką metamorfozę korytarza!

Spis treści

  1. Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Zacznij od ścian!
  2. Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Wymień podłogę!
  3. Jak odnowić mały przedpokój? Dobierz dodatki
  4. Jak odnowić mały przedpokój? Zmień oświetlenie
  5. Jakie meble do ciemnego przedpokoju?
  6. Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Wybierz drzwi z przeszkleniami
  7. Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Zdjęcia

Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Zacznij od ścian!

Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Warto zacząć od ścian i podłogi. Powszechnie uważa się, że przedpokój to wizytówka każdego domu – to pierwsze pomieszczenie, które widzimy, gdy przekraczamy próg, to pierwsze pomieszczenie, które widzą również nasi goście.

Gdy korytarz jest wąski, ciemny i klaustrofobiczny, nie będziemy czuć się w nim dobrze – nie będzie on również dobrze się prezentować. Rozjaśnianie przedpokoju warto więc zacząć od zmiany koloru ścian.

Kiedyś panowała moda na wykładanie ścian boazerią – niestety, nie tylko jest to niehigieniczne (wystarczy pomyśleć o mikroorganizmach i pleśni, która kryje się pod starą boazerią!), ale również przytłaczające dla i tak niewielkiej przestrzeni.

Jak pomalować ciemny przedpokój? Dobrym pomysłem, by rozjaśnić ciemny przedpokój, jest pomalowanie ścian na kolory pastelowe, biele, beże i szarości. W ten sposób optycznie powiększymy korytarz, rozjaśnimy go i ożywimy.

O czym warto pamiętać, malując przedpokój? Koniecznie wybierzmy farby, które będą wytrzymałe na ścieranie oraz odporne na plamy – w przedpokoju nietrudno o otarcia i plamy. By dodać wnętrzu ciekawego efektu i dynamizmu, a przy tym skutecznie go rozjaśnić możemy użyć farby z drobinkami brokatu.

Sprawdzi się również tapeta mineralna działająca na podobnej zasadzie. Jeśli chcemy pokryć ściany przedpokoju tapetą, zdecydujmy się na jasne kolory i delikatne wzory. Najlepsze tapety to te produkowane na flizelinie, która ułatwia aplikację, a utrzymanie tapety w czystości nie sprawia żadnych kłopotów. Z łatwością można ją także usunąć i wymienić na inną.

Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Wymień podłogę!

Jak rozjaśnić ciemny przedpokój w inny sposób niż przez malowanie ścian? Może nam pomóc w tym odpowiednie dobranie odcienia i materiału podłogi. Podobnie jak w przypadku ścian, dobrym pomysłem będzie jasna podłoga, np. drewniany parkiet czy panele winylowe w jasnym odcieniu.

Jeżeli wolimy płytki, wybierzmy oszlifowany gres o połyskującej powierzchni – takie rozwiązanie nie tylko pięknie wygląda, ale również dzięki odbijaniu światła optycznie powiększa przestrzeń.

Pamiętajmy, by kupować materiały o wysokiej jakości, które są odporne na wilgoć, wodę i uszkodzenia mechaniczne – przedpokój to intensywnie eksploatowane miejsce w domu, więc będzie wymagało solidnych materiałów.

Jak odnowić mały przedpokój? Dobierz dodatki

Skoro już wiemy, jak rozjaśnić ciemny przedpokój za pomocą kolorów ścian i podłogi czas na dodatki! Tak, dodatki pełnią równie ważną rolę, zwłaszcza jeden z nich. Mowa oczywiście o lustrze. W ciemnym, wąskim przedpokoju lustro to podstawa.

Dlaczego? Duża tafla lustra bezramowego (lub z delikatną ramą) ciągnącego się przez jedną ze ścian przedpokoju da wrażenie powiększenia i głębi. Natomiast umieszczone nad lustrem lampy będą się w nim odbijać, rozjaśniając korytarz.

Jak odnowić mały przedpokój? Zmień oświetlenie

By rozjaśnić ciemny przedpokój, będziemy także potrzebowali dobrego oświetlenia. Zrezygnujmy z centralnych lamp i żyrandoli, które nie są w stanie dotrzeć do każdego zakamarka przedpokoju. Zamiast tego, zamontujmy punktowe halogeny na całej długości sufitu. O czym jeszcze pamiętać, kupując lampy i żarówki do przedpokoju? Światło w korytarzu powinno być białe, najbardziej zbliżone do naturalnego.

Przedpokój
Autor: Materiały prasowe/Westwing

Jakie meble do ciemnego przedpokoju?

Mówiąc o dodatkach, nie możemy zapomnieć o meblach. Jasne, proste i lekkie – tak w trzech słowach możemy określić idealne meble do przedpokoju. Jeśli możemy, ograniczmy się do smukłej konsoli na nóżkach lub ściany zabudowanej szafą. Zamiast stojącego wieszaka zajmującego dużo miejsca, zamontujmy pojedyncze wieszaki w ścianie.

Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Wybierz drzwi z przeszkleniami

Warto wspomnieć także o triku, który chętnie wykorzystują architekci i projektanci wnętrz, by rozjaśnić ciemny przedpokój. Chodzi o drzwi. Jednolite, grube drzwi nie przepuszczają światła – z racji tego, że w przedpokoju nie mamy możliwości zamontowania okna, jedyne źródło naturalnego światła pochodzi z sąsiadujących pomieszczeń.

By zapewnić sobie jak najwięcej tego światła, warto wybrać drzwi z przeszkleniami. Jeśli nie chcemy całkowicie transparentnych przeszkleń, zdecydujmy się na szkło mleczne.

Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić nowoczesny przedpokój w bloku? Siedzisko do przedpokoju - bez tego się nie obędzie!

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny