Kolor Roku 2021 Tikkurila: błękit Y354 Cumulus
Autor: Tikkurila, materiały prasowe Jak Kolor Roku 2021 błękit Cumulus wykorzystać w aranżacji wnętrza?

Trendy 2021. Kolor Roku 2021 Pantone, AkzoNobel, Benjamin Moore, Tikkurila. Który wybrać i jak zestawiać?

Kolor Roku 2021 to inspiracja, której wypatruje cały wnętrzarski świat. Instytut Pantone, ale też eksperci marek farbiarskich AkzoNobel, Benjamin Moore i Tikkurila analizują trendy na 2021 rok, aby podsunąć nam najmodniejsze i najpiękniejsze barwy. Zdradzamy, co ustalili, a także podpowiadamy, z czym zestawiać i jak wprowadzać do wnętrza nowe odcienie.

Spis treści:

Nie trzeba od razu przemalowywać całego mieszkania, aby odświeżyć swe najbliższe otoczenie kroplą świeżej, pięknej, modnej barwy. Wystarczy wprowadzić ją choćby na wybraną ścianę lub mebel, zmienić zasłony, narzutę na łóżko lub poduszki na kanapie albo wyjąć z szafy odpowiednie dodatki do wnętrza. Podpowiadamy, po jakie odcienie w tym roku warto sięgnąć.

Kolor Roku 2021 AkzoNobel: Moc Ziemi

Kolor Roku 2021 AkzoNobel poznaliśmy, gdy na zaproszenie tej firmy już po raz 18. projektanci i badacze trendów z całego globu zbadali najważniejsze zjawiska społeczne z całego świata, a potem zaobserwowane tendencje przełożyli na język plastyki. Ostatecznie wybór padł na „Moc Ziemi” – ciepły i naturalny odcień beżu, sam w sobie piękny i mocny, ale pełnej prostoty. Intrygujący, choć dobrze znany, wnosi do wnętrza poczucie równowagi i stabilności. Sprawia, że otoczenie wydaje się bezpieczne, oswojone, bez wątpienia bardzo przytulne.

– Przekształcenie kluczowych światowych trendów w inspirujące palety kolorów stanowiło w tym roku nie lada wyzwanie – podkreśla Heleen van Gent, Creative Director w Global Aesthetic Center AkzoNobel. – Byliśmy świadkami bezprecedensowych zmian zachodzących globalnie i każdy z nas zmierzył się z doświadczeniami, które nie współgrają ze współczesnym światem. W tym samym czasie na nowo odkryliśmy bardziej pozytywne aspekty: solidarność społeczną i hojność obcych osób oraz uświadomiliśmy sobie, że wspólnie możemy dokonać niesamowitych rzeczy. Mamy odwagę podnieść się i ruszyć naprzód. Nasze domy stanowią azyl – miejsce do odbudowy, odnowy oraz przygotowania się do regeneracji.

Właśnie dlatego Kolor Roku 2021, choć koi i utula, nie ma w sobie nic usypiającego. Przeciwnie, jak podkreślają eksperci Moc Ziemi wręcz pobudza do rozwoju i uwalniania drzemiącego w każdym z nas twórczego potencjału. Wszystko dlatego, że Kolor Roku 2021 AkzoNobel stanowi doskonałe tło dla innych odcieni. Doskonale ilustrują to zaprezentowane palety barwne, które towarzyszą omawianemu odcieniowi. Widzimy w nich Moc Ziemi w czterech grupach zestawień zatytułowanych Kolory Ziemi, Bezpieczne, Ponadczasowe oraz Ekspresyjne.

Moc Ziemi, kolor roku 2021 w palecie kolorów ziemi.
Autor: AkzoNobel, materiały prasowe Moc Ziemi, kolor roku 2021 w palecie kolorów ziemi. Kojąca równowaga w zestawieniu tonów ciepłych i zimnych.

Paleta kolorów Ziemi, innymi słowy ziemskiego globu – błękitów, szarości i zieleni – sprawia że do przestrzeni miejskich przenika duch natury. Do tradycyjnych wnętrz wprowadza wysmakowaną prostotę, do nowoczesnych kojący spokój. To doskonałe tło do odpoczynku i wewnętrznej odnowy.

Paleta kolorów Bezpiecznych to dopełniające się brązy, szarości i neutralne beże, które łagodzą ostre linie nowoczesnych pomieszczeń, a także subtelnie unowocześniają przestrzenie bardziej tradycyjne. Pomagają wykreować ciepłą i przyjazną atmosferę.

Paletę kolorów Ponadczasowych tworzą zarówno klasyczne, jak i nowoczesne żółcie, ochry oraz stonowane brązy. Dodają wnętrzom energii, a przy tym nie są przytłaczające. W połączeniu z Mocą Ziemi wprowadzają do pomieszczeń pozytywną i inspirującą atmosferę.

Paleta kolorów Ekspresyjnych to połączenie odważnych oraz subtelniejszych tonów różu i czerwieni. Energetyzuje i zaskakuje, dodaje wnętrzu werwy i witalności, jednak żywe, a nawet mocne kolory są odpowiednio zharmonizowane przez barwy neutralne.

Kolor roku 2021 marki Benjamin Moore: zielono-niebieski Aegean Teal

Kolor roku 2021 Benjamin Moore to Aegean Teal 2136-40, szarawy odcień koloru zielono-niebieskiego, wyrazisty, lecz pełen harmonii. Jak objaśnia Andrea Magno, Director of Color Marketing and Development koncernu Benjamin Moore & Co., barwę tę zainspirowały kolory z otoczenia i wywoływane przez nie emocje. – Skupiamy się na kojących, rozświetlonych słońcem barwach, które tworzą emocjonalną więź z naszym otoczeniem – mówi.

Aegean Teal jest doskonały w roli nieoczywistego, efektownego zastępstwa dla granatu oraz ciemnej sosnowej zieleni. Może też stanowić most między odcieniami błękitów i zieleni w jednej kompozycji. Okazuje się uniwersalny we wnętrzu, czego dowodzą różnorodne zestawienia z odcieniami z palety Color Trends 2021, łączącej tony ciepłe i chłodne. Kolor Roku 2021 Benjamin Moore może więc posłużyć nie tylko do wykończenia ścian, ale również drzwi wejściowych, stolarki czy mebli.

Color Trends 2021 Benjamin Moore
Autor: Benjamin Moore, materiały prasowe Color Trends 2021 marki Benjamin Moore, czyli paleta modnych zestawień osnutych wokół Koloru Roku Eagean Teal.

Wspomniana paleta Color Trends 2021 prócz Aegean Teal obejmuje 11 kolorów ziemi, od delikatnych kremowych tonów Foggy Morning 2106-70 po nasycony, fioletowo-brązowy Amazon Soil 2115-30 i ciepły Rosy Peach 2089-20. Choć Kolor Roku 2021 jest na tyle wszechstronny, że można go połączyć w zasadzie z każdą ze wskazanych tu barw, Andrea Magno podkreśla, że doskonale zaprezentuje się użyty także niezależnie.

Kolor Roku 2021 firmy Tikkurila: błękit Cumulus

Kolor Roku 2021 firmy Tikkurila to błękit Cumulus oznaczony symbolem Y354 – delikatny, podnoszący na duchu, przekonujący, że przyszłość maluje się w jasnych barwach. Lekki jak chmurka, wprowadza do mieszkania wyciszenie i pozytywny spokój. Budzi skojarzenia z bezkresem nieba, odległym horyzontem, nowymi perspektywami. Wprawia więc w pozytywny nastrój i daje poczucie bezpieczeństwa.

- Błękit wyraża wspólnotowe poczucie nadziei. A w dzisiejszych czasach, silniej niż kiedykolwiek, potrzebujemy właśnie nadziei, aby rozpocząć odbudowę naszej rzeczywistości konieczną dla tworzenia przyszłości. To odcień dla urodzonych optymistów, którzy wierzą, że po deszczu zawsze wychodzi słońce - mówi Irina Hanhisalo, Color Category Manager w Tikkurila.

Podobnie jak inne prezentowane w tym artykule instytucje, również uznany producent farb zebrał ekspertów, którzy bazując na własnej wiedzy i na ponad 100-letnim doświadczeniu marki skomponowali gamę inspiracji kolorystycznych. Odcienie z palety Color Now 2021 pomogą wejść w nadchodzący rok z nową, pozytywną energią i nastawieniem na lepsze jutro.

Paletę tę, obok niosącego nadzieję Koloru Roku 2021 Y354 Cumulus, tworzą: delikatny szarawy beż G481 Mirage, jasna zieleń X381 Aloe, kawowy beż K480 Tamarix i brzoskwiniowy odcień H405 Doll oraz intensywniejsze odcienie: czerwony róż S329 Freesia, szary granat L429 Indigo, nasycony brąz M425 Beetroot, marengo N378 Ficus oraz pomarańcz 311 Heat.

Kolor Roku 2021 Tikkurila: błękit Y354 Cumulus
Autor: Tikkurila, materiały prasowe Kolor Roku 2021 Tikkurila: paleta Color Now 2021 z błękitem Y354 Cumulus

Kolor roku 2021 Instytutu Pantone: żółty Illuminating i szary Ultimate Grey

Instytut Pantone kolejny raz zaskoczył. Przypomnijmy, że przed rokiem wielu komentatorów było zaintrygowanych, gdy jako Kolor Roku 2020 Pantone'a wskazano Classic Blue. Kolor roku 2021 Instytutu Pantone zadziwia z kolei przede wszystkim tym, że zamiast jednego odcienia otrzymaliśmy zestawienie szarości Ultimate Grey z żółcienią Illuminating. Illuminating to jasny ale intensywny, słoneczny odcień koloru żółtego, pełen energii i tchnący młodością. Ultimate Grey to z kolei szarość solidnych i niezawodnych elementów, choćby skał czy stalowych obiektów inżynieryjnych, budzących odczucie stałości, pewności, odporności na upływ czasu.

Jak podkreślają przedstawiciele instytutu, te dwa zupełnie niezależne, ale świetnie ze sobą współgrające barwy najlepiej oddają nastrój chwili, u progu której stoimy. Praktyczne i mocne, a zarazem pełne optymizmu zestawienie emanuje pozytywną siłą. Kryje w sobie refleksję czy nawet zadumę, lecz obiecuje – jak wszystkie kolory roku 2021 – lepszą przyszłość. Szarość Ultimate Grey to bowiem hart ducha, żółcień Illuminating – radość. Razem tworzą niezbędny i wystarczający warunek, by dostrzegać przed sobą jedynie jasne perspektywy.

Kolory Roku 2021 Pantone przypominają, że po burzy wychodzi słońce. Gdy ludzie szukają sposobów, aby wzmocnić się energią, światłem i nadzieją na przezwyciężenie ciągłej niepewności, porywające i ośmielające napełniają ich witalnością. Mocne zestawienie szarości z żółcienią odpowiada też na naszą wrodzoną potrzebę bycia widzianym, widocznym, rozpoznawalnym, słyszalnym. Ale połączenie koloru żółtego, kojarzącego się z innowacyjnością i intuicją, oraz szarości przywodzącej na myśl szacunek dla wieku, mądrości, doświadczenia i inteligencji, inspiruje również do nowych, świeżych refleksji.

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze „Dobrego Wnętrza” W czerwcowym „Dobrym Wnętrzu″ wiele miejsca poświęcamy przyrodniczym spotkaniom. Przyglądamy się też pięknie położonym domom jednorodzinnym sąsiadów z naszego regionu Europy, a nawet wsłuchujemy w muzykę roślin.

Kup dostęp od 1 zł
Dobre Wnętrze - Czerwiec 2021