Schody betonowe. Jak tanio zrobić i wykończyć betonowe schody?

2024-04-24 14:25

Mają dużo zalet i dają najwięcej możliwości wykończenia. Jednak trzeba je zaprojektować na etapie stanu surowego, ponieważ zwykle łączy się je z konstrukcją domu. Schody betonowe powstają w trakcie prac murarskich i pozostają niewykończone do chwili ich zakończenia. Można je obłożyć wybranym materiałem dopiero, gdy podłogi są gotowe.

Spis treści

  1. Schody betonowe – monolityczne albo prefabrykowane
  2. Schody betonowe – płytowe czy wspornikowe?
  3. Schody betonowe – jak wykończyć
  4. Schody betonowe – zejście do ogrodu

Schody o konstrukcji betonowej są masywniejsze od tych na szkielecie drewnianym czy metalowym. Ale dzięki temu są bardziej stabilne – nawet jeśli są zabiegowe, ich stopnie są dość szerokie, do tego trwałe i ognioodporne, dlatego mogą służyć długie lata, wymagając jedynie od czasu do czasu odświeżenia lub wymiany okładziny. Schody betonowe zajmują sporo miejsca – trzeba to wziąć pod uwagę, jeśli chcemy je umieścić na przykład centralnie w salonie, a nie gdzieś z boku, w wydzielonej klatce schodowej czy w holu. Gdy wnętrze nie jest zbyt przestrzenne, zwaliste schody przytłoczą je, staną się także przeszkodą w komunikacji między poszczególnymi częściami pomieszczenia.

schody betonowe
Autor: Marcin Czechowicz

Schody betonowe – monolityczne albo prefabrykowane

Te pierwsze wykonuje się na budowie domu z prętów zbrojeniowych oraz betonu o dużej wytrzymałości na ściskanie. Prefabrykowane z kolei powstają z gotowych elementów (najczęściej drobnowymiarowych, np. pojedynczych stopni wspornikowych), które betonuje się w uprzednio przygotowanych specjalnych bruzdach ściennych. Ich elementami nośnymi są belki lub płyty. Budowa zarówno jednych, jak i drugich jest dość czasochłonna, ponieważ po ich wykonaniu należy odczekać kilka (2-3) dni, kiedy beton ulega związaniu – w ciągu tego czasu po schodach nie wolno chodzić. Wykańczanie ich powierzchni można rozpocząć dopiero po rozebraniu deskowania, czyli po mniej więcej dwóch tygodniach. Koszt schodów betonowych będzie niższy, jeśli prace są prowadzane jednocześnie z budową stropu. Jeśli betonowanie schodów ma nastąpić później, to robocizna może być droższa.

schody betonowe
Autor: Mariusz Bykowski
A może modułowe?
schody betonowe

Autor: Konrad Kalbarczyk

Mają dużo zalet i dają najwięcej możliwości wykończenia. Jednak trzeba je zaprojektować na etapie stanu surowego, ponieważ zwykle łączy się je z konstrukcją domu. Schody betonowe powstają w trakcie prac murarskich i pozostają niewykończone do chwili ich zakończenia. Można je obłożyć wybranym materiałem dopiero, gdy podłogi są gotowe.

schody betonowe
Autor: Piotr Mastalerz

Schody betonowe – płytowe czy wspornikowe?

Jeśli chcemy wykorzystać miejsce pod schodami, lepiej wybrać te płytowe, ponieważ można je zabudować, a przestrzeń pod nimi włączyć do sąsiedniego pomieszczenia lub zamknąć i zrobić na przykład schowek. Ale schody płytowe mogą być też otwarte, nieoddzielone ścianami. Wtedy odsłaniają skośny pułap, który definiuje wygląd wnętrza. Jeśli zależy nam, aby nadać wnętrzu lekkości, to schody wspornikowe będą właściwym rozwiązaniem. Ich stopnie są mocowane do ściany, każdy może być odrębnie zakotwionym elementem, bez łączenia się z sąsiednimi. Gdy stopnie są połączone, schody mogą sprawiać wrażenie ciągłej płyty, jednak ich krawędź może być ukształtowana jako lekka schodkowa linia, a dolna płaszczyzna biegu rozbita na elementy – ze stopniami widocznymi od spodu.

schody betonowe
Autor: Piotr Mastalerz

Schody betonowe – jak wykończyć

Najprostszym i najtańszym sposobem jest wyłożenie ich wykładziną. Często bywają wykładane gresem, szczególnie atrakcyjnie prezentuje się taki w płytach z grubym noskiem. Ładne jest wykończenie drewnem albo kamieniem, choć ten ostatni czasem może dawać wrażenie chłodu. Schody betonowe wykończone klasycznie drewnem mają nieco cofnięty podstopień i wysunięty nosek stopnia. Wykończenie stopnia powinno mieć odpowiednią dla materiału grubość – nie może to być cienka płytka czy deseczka.

schody betonowe
Autor: Piotr Mastalerz

Schody betonowe – zejście do ogrodu

Kiedy schody są powiązane z bryłą budynku, stają się bardziej częścią domu niż ogrodu. Stąd konieczne jest zastosowanie do ich budowy takich materiałów, które pasują do elewacji. Dlatego schody betonowe powinny być wykończone tak samo jak powierzchnia tarasu. Najczęściej jest to okładzina z płyt lub kostek kamiennych, cegieł klinkierowych, małych otoczaków lub płytek ceramicznych. Boki można ozdobić murkiem policzkowym albo obsadzić roślinami. Schody betonowe z okładziną są najbardziej trwałe, można je budować nawet na stromych skarpach. Pod pierwszym stopniem u podstawy biegu trzeba wykonać fundament betonowy. Na dnie wykopu pod stopnie należy położyć warstwę zagęszczonego piasku, a jeśli grunt jest słabo przepuszczalny, drenaż ze żwiru lub z tłucznia, i dopiero na nim warstwę piasku. Następnie w deskowaniu formuje się stopnie z betonu. Spocznik trzeba zrobić osobno – od biegu schodów powinna go oddzielać szczelina dylatacyjna. Każdy kolejny bieg pod pierwszym stopniem powinien mieć fundament.

schody betonowe
Autor: Andrzej Szandomirski
Schody betonowe – równe stopnie
schody betonowe

Autor: Mariusz Bykowski

Wygodny stopień ma wysokość między 16,5 a 17 cm. W stanie surowym należy go obniżyć o grubość materiału wykończeniowego. Na wykończenie schodów płytami z kamienia czy drewnianymi stopnicami potrzeba około 4 cm (grubość okładziny oraz warstwa wyrównawcza i klej lub zaprawa klejowa). Koniecznie należy zwrócić uwagę na stopień pierwszy i ostatni. Grubość warstw podłogowych to około 12 cm. Prawidłowo wykonany pierwszy stopień musi być w stanie surowym o kilka centymetrów wyższy, tylko wtedy po podniesieniu poziomu posadzki będzie równy pozostałym. Ostatni stopień w stanie surowym jest wyższy niż wierzch konstrukcji stropu. Później, wtopiony w posadzkę i przykryty stopnicą, powinien się zrównać z powierzchnią podłogi piętra.