Odcienie zieleni: poznaj różne odcienie zielonego

2021-06-15 13:02 Danuta Awolusi

Zieleń to kolor spokoju i równowagi, a także jedna z najpiękniejszych barw przyrody, którą od pokoleń wykorzystujemy w aranżacjach wnętrz. Używając jej w stylizacjach, wprowadzamy do pomieszczenia świeżość oraz energię. Zieleń przepięknie łączy się z innymi kolorami. Łatwo zestawić ją z bielą, szarością, żółcią, a nawet czernią. Nie każdy jednak wie, jakie istnieją odcienie zieleni. I że jest ich aż tak wiele!

Odcienie zieleni: czy znasz wszystkie?

Nazwy i pogrupowanie odcieni zielonego przydaje się grafikom komputerowym, projektantom, artystom. A do czego nam będą potrzebne? Oczywiście do planowania kolorów w domach. Odcienie zielonego to wybór aż osiemnastu kolorów, pośród których na pewno znajdziemy coś dla siebie. Wszystkie opisane poniżej odcienie pojawiają się na tak zwanym kole barw, które określa sposób, w jaki mieszają się kolory.

Odcienie zieleni: nazwy

Zielony – podstawowy kolor malarski.

Zieleń jaskrawa – wyrazisty kolor, przypominający barwę młodych liści.

Trawiasty – jak sama nazwa wskazuje, to soczysta, intensywna zieleń, idealna na wiosnę.

Miętowy – bledszy odcień zieleni, wpadający w chłodniejszy ton, z subtelną domieszką niebieskiego.

Pistacjowy – jasny i żywy odcień zieleni przypisany orzeszkom pistacjowym.

Seledynowy – delikatny i jasny odcień z domieszką szarości.

Patynowy – jasna zieleń z odcieniem niebieskiego.

Szmaragdowy – zieleń połączona z odcieniem morskim.

Malachitowy – ciemny, intensywny odcień zieleni z delikatną domieszką niebieskiego. Nazwa pochodzi od malachitu, minerału i kamienia ozdobnego. Kolor ten często mylony jest ze szmaragdowym.

Zieleń butelkowa – nieco chłodniejsza od malachitowego, nie widać też w niej zbytnio domieszki niebieskiego.

Zieleń wiosenna – bardzo jasna zieleń, mocno wypadająca w żółć.

Limonkowy – połączenie jaskrawozielonego z żółtym.

Zieleń Veronese – ciemna zieleń zbliżona do szmaragdu i odcienia malachitowego. Nazwa pochodzi od XVI-wiecznego włoskiego malarza Paolo Veronese, który często wykorzystywał taką zieleń w swoich obrazach.

Zieleń morska – połączenie niebieskiego i zieleni.

Morski – niebieskozielony z odcieniem turkusu.

Oliwkowy – zielony z żółtym i jak sama nazwa wskazuje, przypisywany oliwkom.

Zieleń zgniła – żółtozielony, dosyć ciemny.

Khaki – przypomina odcień oliwkowy, ale bardziej wpada w brąz.

Odcienie zieleni – farby idealne dla wnętrza

Producenci farb posiłkują się oczywiście podstawowymi odcieniami zieleni, ale ich fantazja jest o wiele bujniejsza. Tym samym każda firma stara się wprowadzić swoje własne, nietuzinkowe nazewnictwo. Farby odcienie zieleni to na przykład zielony trzcinowy, zielony majowy lub zielony groszkowy. Nie brakuje również bardziej poetyckich określeń: zielone wzgórze, zieleń Amazonii, miętowy drops. Jak widać, odcienie zielonego to ogromne pole do popisu.

..  Kolor szmaragdowy – inspiracje dekoratorskie >>>

..  Jak wykorzystać kolor morski we wnętrzach? >>>

Zieleń: odcienie. Gdzie będą pasować i z czym je zestawiać?

Zieleń nie jest najłatwiejszym kolorem, jeżeli chodzi o aranżacje wnętrz. Bez względu na to, czy jest soczysta, czy zgaszona, przyciąga wzrok oraz lubi dominować. Za dnia różne odcienie zieleni ochładzają wnętrze, sprawiają, że jest świeże i nowoczesne. Jeżeli jednak przesadzimy z ilością zielonego, może stać się mało przytulne.

Właśnie dlatego dobrze jest łączyć odcienie zieleni z innymi kolorami lub wybrać wnętrze, w którym będzie ona prezentować się najkorzystniej. Przykładowo sypialnia, w której postawimy na bardzo mocne, ciemne odcienie malachitowego, zamieni się w zmysłowe, kojące wnętrze, idealne do odpoczynku. Zieleń w kuchni również zawsze się sprawdzi, zwłaszcza że świetnie koresponduje z modną szarościami czy bielą (często wykorzystywaną w tym pomieszczeniu). Ciemna zieleń, wpadająca niemalże w czerń, będzie fantastycznie komponować się ze złotymi i miedzianymi dodatkami.

Zielone dodatki, które warto zastosować w każdym wnętrzu

Zieleń w aranżacjach mieszkania to nie tylko kolor farby na ścianach, ale również dodatki. Zasłony, obicia, dywan lub „zielona dżungla” (rośliny!) doskonale ożywiają wnętrze. Warto również pomyśleć o zielonych grafikach. Ostanie sezony spopularyzowały modę na plakaty przedstawiające duże zielone liście. Taki akcent dekoracyjny pasuje właściwie do każdego wnętrza ze względu na swoją neutralność.

Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021