KOLORY WNĘTRZ: jak łączyć kolory? Sprawdzone zestawienia kolorów w mieszkaniu INSPIRACJE I ZDJĘCIA

2017-03-04 0:18

Jak łączyć kolory i dobrze wkomponować barwy dodatków do wnętrza? Aby uniknąć błędu w aranżacji kolorów wnętrz, poznaj bezpieczne techniki zestawień. Radzimy, jak zestawiać kolory ścian, dodatków i mebli w mieszkaniu.

Dokonując wyboru kolorów wnętrza, warto zastanowić się, które farby są odpowiednie. Każda gama kolorów: ciepła, zimna, ciemna, jasna - tworzy określony efekt. Wybierajmy jeden kolor dominujący, który zastosujemy na ścianach, jego odcienie zaś na tkaninach i dodatkach. Inne barwy mogą zagrać rolę akcentów.

Biel, szarość i barwy ziemi – jak łączyć kolory?

Jeśli zdecydujesz się na biel, możesz ją zestawić kontrastowo (np. z błękitem, czerwienią, wenge) albo na zasadzie harmonii – rozbielane beże, brązy, szarości, pastele. Biel jest zawsze bezpieczna, pasują do niej wszystkie pozostałe barwy.

Szarość, podobnie jak biel, jest neutralna. To dobre tło dla innych kolorów – od bieli przez czerwienie, zielenie, błękity, brązy do czerni.

Nie przegap: Kolor szary we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Barwy ziemi – to cała gama beżów, brązów, tonacji piaskowych i kremowych. Są spokojne, sprzyjają relaksowi i trudno o dysonans, gdy się je łączy.

Kolory wnętrz: triki optyczne

Ciepłe kolory ścian pomniejszają optycznie wnętrze, przestronny salon zyska dzięki nim przytulność. W małym są jednak nieco ryzykowne. Zimne kolory przeciwnie - sprawiają wrażenie większego wnętrza.

Ciemne w zależności od tonacji kolorów – głównie tego, czy są chłodne, czy ciepłe – oraz rodzaju, ilości i mocy światła we wnętrzu mogą je zacieśnić. Gdy pokój jest słabo doświetlony, a odcienie chłodne, powstanie wrażenie tajemniczej głębi. Tak właśnie odbieramy kolory ścian w odcieniu grafitu, butelkowej zieleni, tonacje gorzkiej czekolady, burgund, ciepłe głębokie fiolety. Jasne kolory wnętrz to zawsze opcja na powiększenie wnętrza i dodania mu lekkości.

Jak łączyć kolor wnętrz: barwy harmonizujące

Aby osiągnąć harmonijny efekt końcowy, przy wyborze kolorów ścian najlepiej jest posiłkować się praktycznym narzędziem, jakim jest koło barw. To graficzny model poglądowy, służący do objaśniania zasad mieszania się i powstawania barw. Za jego pomocą można dobrać kolory, które ze sobą współgrają (barwy harmonizujące), i stworzyć udane połączenie barw zgodnie z harmonią kolorystyczną.

Cenna wskazówka na początek: jedne z najczęściej używanych kolorów w aranżacji wnętrz – czerń, biel i szarość – nie występują w kole barw (podobnie jak w tęczy). Właśnie z tego względu mogą być dopełnieniem każdego innego koloru, doskonale również łączą się ze sobą nawzajem.

Za pomocą koła barw możesz stworzyć kilka rodzajów harmonii. Jednym z nich jest harmonia komplementarna, polegająca na użyciu barw dopełniających się, znajdujących się po przeciwnej stronie koła. W połączeniu kolory te wydobywają nawzajem swoje walory, wydają się intensywniejsze. Takie połączenia doskonale sprawdzają się, gdy zależy nam na wyrazistym efekcie.

Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Z kolei najbardziej popularna harmonia monochromatyczna, będąca strzałem w dziesiątkę w przypadku gdy chcemy osiągnąć subtelny efekt, opiera się na zastosowaniu różnych tonacji jednego odcienia o tej samej temperaturze. Przykładem tego typu harmonii jest użycie trzech odcieni zieleni. Sprawdza się ona w każdym wnętrzu.

Harmonię trójkątną osiągniesz, łącząc trzy barwy znajdujące się na szczytach trójkąta równobocznego wpisanego w koło barw, na przykład łącząc kolor turkusowy z pomarańczowym i fioletowym. Takie zestawienie łagodzi kontrasty i wzbogaca kolory, dodając im głębi.

Jeśli chcesz postawić na harmonię analogiczną, zestaw ze sobą trzy kolory znajdujące się tuż koło siebie w kole barw. Taka harmonia sprawdzi się, jeśli zależy ci na wyraźnym akcencie kolorystycznym w nowoczesnym wnętrzu.

Jak łączyć kolory wnętrz - GALERIE ZDJĘĆ

Teoria swoją drogą, ale zasady łączenia barw najlepiej podziwiać w gotowych realizacjach.