Kolor tygodnia: BŁĘKIT PARYSKI. Jak malować ściany błękitem paryskim?

2015-04-20 14:57

Jak wygląda błękit paryski na ścianie? Do aranżacji jakich wnętrz najlepiej pasuje? Co różni błękit paryski od klasycznego błękitu rozumianego przez bardzo jasny niebieski? Czy są w ogóle podobne? Dowiedz się wszystkiego o modnym błękicie paryskim i naucz się jak go stosować w swoim wnętrzu!

Błękit paryski w wersji total na ścianach w salonie
Autor: materiały prasowe Benjamin Moore

Spis treści

  1. Błękit paryski: jak wygląda?
  2. Błękit paryski: jak stosować kolor na ścianie?
  3. Błękit paryski i inne odcienie niebieskiego we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Błękitny kolor ścian każdemu kojarzy się inaczej. Jedni widzą w błękicie urocze pokoje dla chłopców, inni - romantyczną kolorystykę sypialni lub marynistyczne inklinacje w aranżacji pokoju dziennego. Błękit paryski to jednak zupełnie inna historia... Jak wygląda błękit paryski na ścianie i do aranżacji jakich wnętrz najlepiej pasuje?

Zobacz: Klasyczny pokój dzienny: 17 inspiracji na wystrój salonu >>>

Błękit paryski: jak wygląda?

Błękit paryski (według kodu szesnastkowego: #0027c2) ma tak naprawdę niewiele wspólnego z powszechnie rozumianym kolorem błękitnym. Błękit paryski częściej mylony jest z granatem, niźli błękitem. Oprócz zimnej, pochodnej koloru niebieskiego kolorystyki błękitu paryskiego, jego odcień wpada bardziej  w chabrowy, lekko pochmurny, jaśniejszy odcień granatu. Błękit paryski nawiązuje też często skojarzeniami do odcieni szafirowych.

Przeczytaj: Kolor granatowy - z czym łączyć? Jaki kolor pasuje do granatu we wnętrzach? >>>

Błękit paryski: jak stosować kolor na ścianie?

Błękit paryski, jako kolor ścian, w aranżacji wnętrz prezentuje się niezwykle dostojnie i trudno go przeoczyć. Dlatego też świetnie nadaje się na podkreślenie węższej ściany (bądź najlepiej samej wnęki) w pokoju dziennym, salonie lub w przedpokoju. Chłodny i intensywny odcień błękitu paryskiego absorbuje duże ilości światła, stąd jego obecność na większej przestrzeni ściany może przytłaczać wnętrze. Warto stosować błękit pruski do podkreślenia danej płaszczyzny: wnęki, ciekawej architektonicznie niszy, wydzielonego w przestrzeni przedpokoju fragmentu na wieszak czy ściany przeznaczonej na galerię rodzinnych zdjęć bądź ekspozycję ulubionego obrazu. Błękit paryski jest też kolorem, który zyskuje na połączeniu z innymi, bardziej pastelowymi odcieniami kolorów ścian. Kolor piaskowy, lub rozbielony beż, a także odcienie pastelowej mięty lub pistacji znakomicie podbijają walory błękitu paryskiego na ścianie. Pamiętajmy jednak o zasadzie proporcji w łączeniu kolorów na ścianie.

Polecamy: Jak wybrać kolor ścian: dobieramy kolor do wnętrza! >>>

Błękit paryski i inne odcienie niebieskiego we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Planujesz zmienić wystrój swojego mieszkania i kolor ścian? Zobacz, jak prezentuje się błękit paryski i inne odcienie koloru niebieskiego we wnętrzach. Oto inspirujące galerie zdjęć.

Nie przegap: Niebieski kolor: odkryj błękit i intensywne odcienie niebieskiego >>>