Pokój dla chłopca: 11 pomysłów, jak urządzić pokój chłopięcy

2022-07-01 10:05

Pokój dla chłopca powinien być kolorowy, przestronny, pełen schowków na zabawki i miejsc do zabawy. Jeśli szukasz inspiracji do zaaranżowania pokoju chłopięcego, zajrzyj do naszych galerii. Pokazujemy ciekawe i praktyczne pokoje chłopców oraz radzimy, jak urządzić pokój dla chłopca. Sprawdź galerię z inspiracjami na wystrój pokoiku chłopca!

Aranżacja pokoju dla chłopca wymaga równie dużo uwagi, co urządzanie pokoju dla dziewczynki! Podpowiadamy, jak stworzyć ładny, ciekawy, ale i praktyczny pokój chłopięcy. Jakie wybrać kolory i dodatki, które stworzą chłopięcy wystrój wnętrza.

Pokój dla chłopca: jak utrzymać porządek

Jednym z najważniejszych elementów pokoju dla dziecka jest praktyczny system przechowywania zabawek – kosze, pojemniki i różnego rodzaju meble z szufladami czy półkami na dziecięce skarby, pomogą uniknąć niepotrzebnego chaosu w pomieszczeniu. Dzieci nie przepadają za sprzątaniem, dlatego przechowywanie warto zorganizować tak, aby łatwo było utrzymać porządek. Zwłaszcza, że w pokoju chłopca znajdziemy dużo drobnych zabawek – klocków, samochodzików, figurek itp. Najłatwiej przechowywać je w pudełkach lub ściąganych sznurkiem workach, które po rozłożeniu pełną funkcję maty do zabawy. Maskotki mogą znaleźć swoje miejsce na półce, łóżku lub w zamykanej skrzyni.

Na dużą liczbę pluszaków można uszyć specjalny worek, który po wypełnieniu misiami i innymi przytulankami zmienia się w wygodny puf.  Interesujące, sprytne schowki pomogą nauczyć dziecko, że zabawki należy odkładać na miejsce, a nie porzucać na środku pokoju. Warto zadbać też o miejsce na książki – półkę lub szafkę o takiej wysokości, aby dziecko bez problemu mogło wziąć z niej książkę i z powrotem ją tam odłożyć.

Pokój chłopięcy – miejsce na rozwijanie pasji

W pokoju dla chłopca warto stworzyć miejsce przeznaczone do różnych aktywności, dostarczające dziecku wielu bodźców, rozwijające sprawność fizyczną, zainteresowania i talenty małego lokatora. Zastanów się nad huśtawką, drabinkami mocowanymi do ściany, a nawet coraz bardziej popularną ścianką wspinaczkową. Jeśli widzisz u dziecka talent plastyczny, postaw stolik i krzesesłka (koniecznie dopasowane do wzorstu dziecka, a najlepiej takie, które będą "rosły" wraz z nim), zorganizuj miejsce na kredki, farby, flamastry i plastelinę. Pamiętaj, żeby przy wyborze zabawek, mebli i innych elementów wystroju do pokoju dla chłopca, zawsze kierować się gustem i zainteresowaniami dziecka – to jego królestwo! Dodatkowo, im bardziej uniwersalną przestrzeń uda ci się stworzyć, tym mniejszy problem będzie z modyfikacją jej na przestrzeni lat, gdy chłopiec będzie dorastał.

Sprawdź też: pokoje młodzieżowe - GALERIE ZDJĘĆ>>

Pokój dla chłopca: kolory

Chłopcy zazwyczaj nie przepadają za pastelowymi kolorami, takimi jak róż i fiolet, dlatego najlepiej zdecydować się na jakiś z bardziej „męskich” kolorów – zielony czy niebieski. Dzieci nie lubią też nudy, postaw więc na barwne ściany i dodatki, pamiętaj jednak, że co za dużo, to niezdrowo – dwa kolory wiodące wystarczą w zupełności. Dobrym wyjściem jest pomalowanie tylko jednej ściany na jakiś interesujący kolor – dzięki temu nie pomniejszysz optycznie pokoju. Ponadto, zbyt mocne kolory mogą nadmiernie pobudzać, więc należy je stosować z rozwagą. Ciekawym elementem ozdobnym ścian w pokoju chłopca może być również grafika na ścianie. W namalowaniu jej możesz posiłkować się szablonami (wspólne malowanie z dzieckiem jest fantastyczną zabawą!), a jeśli wolisz oszczędzić sobie zabaw z farbą, wybierz naklejkę naścienną, która jest czystszą i łatwiejszą w wykonaniu opcją.

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!

Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...
Ekspert radzi: jak urządzić pokój ucznia
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE