Jak oświetlić szafę, kuchnię, półki i regały? Zobacz zdjęcia różnych wariantów oświetlenia w domu

2024-04-24 16:21

Oświetlenie mebli może znacząco poprawić zarówno ich funkcjonalność, jak i estetykę w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane światło podkreśli ich piękno, ułatwi korzystanie i stworzy przytulną atmosferę w domu. Obecnie na rynku istnieje wiele rozwiązań w kwestii oświetlenia meblowego. Postanowiliśmy zebrać je w siedmiu najważniejszych punktach.

Spis treści

  1. Jak oświetlić szafę wewnątrz?
  2. Jaka barwa światła do oświetlenia szafy?
  3. Jakie oświetlenie do szafek kuchennych?
  4. Czym przykleić LED pod szafkami?
  5. Jaka barwa światła LED pod szafki kuchenne? Ile lumenów pod szafki w kuchni?
  6. Jakie oświetlenie do szuflad?
  7. Jak podświetlić szklane półki?

Jak oświetlić szafę wewnątrz?

Szukając oświetlenia do szafy, zarówno otwieranej tradycyjnie jak i szafy przesuwnej, należy rozważyć różne sposoby zasilania źródeł światła. W ofercie producentów znajdują zarówno listwy LED, podłączane w sposób tradycyjny do sieci 230 V, jak i modele zasilane bateriami bądź ładowanymi za pomocą kabla micro-USB.

Do oświetlenia szaf najczęściej wykorzystuje się taśmy LED lub oświetlenie punktowe, montowane do ścianek mebla lub jego górnej części. Dzięki możliwości doboru taśmy LED o dowolnej długości, możemy idealnie doświetlić każdy zakamarek szafy i wszystko, co się w niej znajduje. Ich montaż odbywa się poprzez wykonanie odpowiednich frezów w płycie meblowej, w których umieszcza się aluminiowy profil z taśmą. Warto zainwestować w oświetlenie LED wyposażone w czujniki meblowe, wtedy światło będzie się włączać  w momencie otwierania szafy.

Bardzo praktycznym i jednocześnie eleganckim rozwiązaniem są podświetlane drążki na wieszaki. W zależności od potrzeby do wyboru są zarówno jednostronne, jak i dwustronne drążki. W przypadku tych drugich można regulować kąt padania strumienia świetlnego, kierując go zarówno w dół, jak i w górę szafy.

Decydując się na oświetlenie LED do szafy na baterie warto się upewnić, że są one wymienne.

Jaka barwa światła do oświetlenia szafy?

Optymalną barwą oświetlenia wewnątrz szaf będzie barwa neutralna, około 4000K-4500 K. Taka barwa nie wpływa na zmianę koloru ubrań, jest również najbardziej zbliżona do barwy światła słonecznego więc wzrok nie zmęczy się od zbyt intensywnego i źle dobranego światła.

Jakie oświetlenie do szafek kuchennych?

Oświetlenie zamontowane nad blatem roboczym, na spodzie szafek wiszących, to jedno z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej funkcjonalnych rozwiązań, na które możemy się zdecydować. Pierwszym z nich są oprawy punktowe podszafkowe typu oczka, które dają mocne punktowe światło na blat roboczy. Dostępne są w szerokiej gamie kształtów i materiałów, jednak ze względu na światło punktowe ich charakter jest bardziej dekoracyjny.

Popularnym rozwiązaniem jest zamontowanie na spodzie szafek taśmy ledowej. W zależności od upodobań można wybierać spośród różnych rozwiązań: od diod jednokolorowych po zmieniające się barwy RGB. W przypadku tych drugich można zmieniać kolor emitowanego światła, manipulować jego jasnością, a także ustawiać różne tryby świecenia.

Oświetlenie podszafkowe może być zamontowane w każdym miejscu w kuchni. Meble kuchenne można oświetlić prowadząc taśmę z diodami LED na górze wiszących szafek, a także na dole w listwach podszafkowych. Oprócz walorów praktycznych jest to doskonałe stworzenie idealnego nastroju.

Czym przykleić LED pod szafkami?

Taśmę LED przyklejamy do spodu szafki w specjalnej listwie montażowej, bądź dedykowanym uchwytom montażowym i wkrętom. Do przyklejenia taśmy wykorzystuje się również specjalne kleje montażowe lub taśmę dwustronną, rzadziej silikon. Żeby taśma LED się nie odklejała, należy zadbać o suchą powierzchnię. Również wysokie temperatury otoczenia nie sprzyjają trzymaniu się taśmy LED, podobnie jest z nadmierną wilgocią, taśmy do przyklejania LED tracą wówczas zdolność klejenia. Warto więc rozważyć użycie specjalnych, dedykowanych profili aluminiowych.

Jaka barwa światła LED pod szafki kuchenne? Ile lumenów pod szafki w kuchni?

  • Światło ciepłe sprawdzi się w tradycyjnych lub nowoczesnych kuchniach, gdzie króluje zabudowa drewniana lub w tonacjach czerni, beżu i brązu.
  • W kuchniach utrzymanych w designie skandynawskim, nowoczesnym czy minimalistycznym sprawdzi się oświetlenie LED o barwie światła zimnej.

Oświetlenie LED o barwie neutralnej ok. 3500-4000K to uniwersalne rozwiązanie, które sprawi, że przygotowywane kolory potraw będą wyglądać świeżo i naturalnie.

Moc ledów do kuchni najlepiej dobrać do wielkości oświetlanej powierzchni, jaką się oświetla. Aby dobrze doświetlić kuchnię potrzeba od 300 do 400 lumenów na metr kwadratowy, zazwyczaj stosowana jest norma wynosząca od 300 do 700 lumenów.

Jakie oświetlenie do szuflad?

Szuflady posiadają mniej miejsca na montaż oświetlenia, warto więc skorzystać z rozwiązań zajmujących niewiele miejsca. Listwy lub taśmy ledowe zamontowane na krawędzi nad szufladą sprawią, że po otwarciu wnętrze szuflady będzie oświetlone równomierne. Dobrym rozwiązaniem do szuflad będą lampy LED z czujnikami ruchu na baterie, często z dołączoną taśmą samoprzylepną.

Jak podświetlić szklane półki?

Najpopularniejszym sposobem podświetlenia półek i szklanych witryn jest zastosowanie systemu LED. Prostym rozwiązaniem są klipsy, często dołączane do mebli przez producentów. Klipsy są łatwe w montażu, który polega na wsunięciu obudowy diody na szklaną półkę lub regał. Klipsy służą do dekoracyjnego podświetlenia, ponieważ zazwyczaj dają małą ilość światła.

Bardziej uniwersalne zastosowanie znajdują taśmy LED, ponieważ można je użyć do półek o różnych gabarytach. Występują one także w wersji wodoodpornej, co umożliwia ich montaż w miejscach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienka. W przypadku montażu taśmy LED w łazience ważne jest, aby wybrać oświetlenie z odpowiednią klasą szczelności (IP).

Odpowiednio oświetlone meble mogą odmienić charakter pomieszczenia, dodając mu nowoczesności i funkcjonalności. Warto pamiętać o zróżnicowaniu oświetlenia w zależności od funkcji oświetlenia oraz o wykorzystaniu energooszczędnych rozwiązań, które będą korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego.