Wiosenny las w słoiku. Niebanalna ozdoba na Wielkanoc

2022-03-18 8:16

Czekając na pierwsze rośliny, które zakwitną w ogrodach, możemy zamknąć ogród w słoiku. Wiosna w słoiku? Czemu nie! Zobaczcie jak można ozdobić wnętrza lasem w słoiku, który będzie piękną dekoracją na Wielkanoc.

las w słoiku
Autor: gettyimages Wiosenny las w słoiku to propozycja również na wielkanocną dekorację

Spis treści

  1. Las w słoiku – dla kogo?
  2. Las w słoiku otwarty
  3. Las w słoiku zamknięty

Las w słoiku to także propozycja dla tych, którym własnego ogrodu brakuje. Stworzenie lasu w słoiku nie jest wcale takie trudne. Wystarczy pomysł, a wiosna  sprzyja takim ozdobom – do dyspozycji oprócz typowo leśnych ozdób jak np. mech, mamy kwiaty: narcyzy, hiacynty, szafirki, itp. Domowe florarium to piękna ozdoba każdego wnętrza, szczególnie, gdy czekamy na tak bardzo wiosenne święto jakim jest Wielkanoc. Może więc warto zrobić je samemu? A jeśli brakuje nam inwencji las w słoiku dostaniemy w sklepach stacjonarnych, jak i tych w Internecie.

Las w słoiku – dla kogo?

Odpowiedź jest prosta: dla każdego. Utrzymanie takiej formy ogrodu jest na pewno mniej pracochłonne, choć oczywiście by długo cieszyć oczy wiosennym lasem w słoiku warto poświęcić mu trochę uwagi. Przy okazji zwróćmy uwagę na to, że typowe kwiaty wiosenne będą potrzebowały wymiany. Ogród w szkle może się więc zmieniać.

Las w słoiku otwarty

Propozycja dla roślin doniczkowych, które umieszczamy głębiej w szkle. Rośliny wrażliwe na przeciągi świetnie w otwartym słoiku się odnajdą oraz te, które lubią ciepło i mikroklimat. W ten sposób mają dostęp do świeżego powietrza. Rośliny tropikalne jak figa, fuksja, cytryna, paproć, ananas lub bromelia, ale także właśnie typowo wiosenne – nie dość, że pięknie wyglądają, to będą się w słoju dobrze się rozwijać.

Polecany artykuł:

Szafirek - Muscari sp.

Do niższego pojemnika lepiej włożyć sukulenty, ponieważ w będą lepiej się czuły. Potrzebują ciepła, przewiewu i suchego podłoża. Jakie rośliny możemy wkomponować w taki słój? Kalanchoe, grubosze, aloes, opuncje, eszewerie, itp. Las w słoiku z sukulentami nie jest może typowym słojem wiosennym, ale wiosna to czas, gdy naturalnie zwracamy się ku roślinności. Przy okazji sukulenty nie są tak wymagające w pielęgnacji.

Las w słoiku zamknięty

Tutaj sprawa ma się trochę inaczej. Zaletą zamkniętego florarium jest to, że nie wymaga większej pracy. Oczywiście, gdy ustali się wewnętrzny mikroklimat. Zapewniamy roślinom odpowiednią ilość wody, zamkamy słoik/pojemnik - woda paruje i skrapla się. Zachodzi fotosynteza – po zamknięciu słoika obserwujemy jak rośnie ten mikro zielony świat. Trzeba jednak pamiętać, by usuwać martwe lub gnijące rośliny – gdy o nich zapomnimy możemy pożegnać się z naszym pięknym mini ogrodem w szkle. Jeżeli chodzi o nawożenie – wystarczy zrobić to raz do roku za pomocą rozcieńczonego roztworu nawozu. W zamkniętym słoju najlepiej będzie się czuł bluszcz, fitonia, widliczki czy paprocie.

Wykonanie takiego słoja wymaga pewnej precyzji, ale nie jest wcale trudne, a przy okazji to dobra forma relaksu! Jak zrobić swój własny las w słoiku? Dowiecie się tutaj .

Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE