Szafirek szerokolistny - Muscari latifolium

2021-04-14 10:42
Szafirek szerokolistny
Autor: www.gettyimages.com Szafirek szerokolistny

Szafirek szerokolistny występuje w północnej Afryce, Azji oraz Europie. W Polsce chętnie sadzony w ogrodach przydomowych i uprawiany w doniczkach. Należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae).

Szafirek szerokolistny - opis

Szafirek szerokolistny to bylina cebulowa (tworzy niewielkie cebule). Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój. Najczęściej osiąga od 10 do 20 cm wysokości. Pędy są dość sztywne i nie mają rozgałęzień. Liście - jak sama nazwa wskazuje - są szerokie, lancetowate, wyrastają u podstawy łodygi i otaczają ją wachlarzowato. Szafirek szerokolistny kwitnie od kwietnia do maja. Dzwonkowate kwiaty są zebrane w groniaste, dekoracyjne kwiatostany. Kolor kwiatów może być różny: od atramentowego do jasnoniebieskiego, przez błękitny i szafirowy.

>>Przeczytaj też: Szafirki – kwiaty wiosenne. Uprawa i zastosowanie SZAFIRKÓW

Szafirek szerokolistny - warunki uprawy

Szafirek szerokolistny może rosnąć zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym (w całkowitym cieniu roślina nie kwitnie).  Podłoże powinno być średnio żyzne, przewiewne i niezbyt wilgotne. Uprawa szafirka nie powiedzie się w podłożu bardzo suchym i jałowym. Zalegająca w podłożu woda szybko powoduje gnicie cebul, prowadzące do zamierania okazów. Roślina jest odporna na mróz, dlatego z powodzeniem przetrwa najzimniejsze okresy w roku.

Szafirek szerokolistny - pielęgnacja

Szafirki w jednym miejscu mogą rosnąć kilka lat - najlepiej przesadzać je po koło 5 latach na inne miejsce - taka zmiana jest korzystna dla roślin. Przesadza się po zaschnięciu liści, przenosząc na nowe miejsce całą kępę cebul. Pamiętajmy o tym, aby zbytnio nie zalewać rabaty z szafirkami. Szafirki rozmnaża się przez cebule przybyszowe. Idealnym terminem do sadzenia szafirków jest wrzesień i październik. Istotna jest głębokość sadzenia cebul - powinna wynosić od 5 do 8 cm, jeśli zasadzimy cebule zbyt głęboko, nie wypuszczą one pędów i rośliny będą zamierać.

>>Przeczytaj też: Kiedy sadzić szafirki?

Szafirek szerokolistny - zastosowanie

Szafirek szerokolistny idealnie sprawdza się na rabatach bylinowych i jednorocznych. Pasuje na obwódki i skalniaki. Doskonale prezentuje się posadzony wzdłuż ścieżek ogrodowych. Nadaje się również do uprawy w doniczkach, które można ustawiać we wnętrzach, na balkonach i tarasach. Roślina jest dość trwała po ścięciu, dlatego pędy kwiatowe można wykorzystać w bukieciarstwie. Z ciętych szafirków można tworzyć urocze wiosenne bukieciki.

Poznaj inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia IV - V
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022