Aloes zwyczajny - Aloe vera

2020-07-16 15:59 Opracowanie: redakcja serwisu

Aloes zwyczajny to najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu uzyskania surowca do wytwarzania różnych produktów leczniczych i kosmetycznych.

Aloes kwiat

Aloes zwyczajny jest sukulentem, nadaje się do uprawy jako roślina doniczkowa. Tworzy rozetę liści: grubych, mięsistych, o mieczowatym kształcie. Na brzegach liści wyrastają kolce. Po przekrojeniu liścia w poprzek widoczny jest galaretowaty, zielonawy miąższ i sącząca się z kanalików skóry żółta ciecz - aloina

>>Przeczytaj też: Aloes: uprawa w domu, właściwości lecznicze i zastosowanie aloesu

Aloes zwyczajny uprawa

Aloes zwyczajny potrzebuje zawsze dodatniej temperatury (zimą 8–10 st. C, latem 20–25 st. C). Roślina dorasta do około 60 cm wysokości. Najlepiej postawić ją w miejscu nasłonecznionym - roślina potrzebuje dużo światła! Niedobór światła powoduje, że liście wyciągają się i są małe, a roślina staje się nieatrakcyjna.
Od wiosny do jesieni aloes należy regularnie podlewać, pamiętając, że roślina nie lubi nadmiaru wody, podłoże nie może więc być stale mokre. Co dwa tygodnie aloes należy nawozić płynnym nawozem. Zimą podlewanie ograniczyć i zaprzestać nawożenia.

Aloes rozmnażanie

Aloes zwyczajny można rozmnażać przez odrosty korzeniowe, które odcinamy od rośliny macierzystej. Można tez rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych.Młode, ukorzenione egzemplarze sadzi się do lekkiej, przepuszczalnej ziemi torfowej zmieszanej z piaskiem i gliną lub w gotowe podłoże dla kaktusów.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość do 1 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty