Trendy 2015: nowe oblicze parawanów!

2015-01-21 10:55 Agnieszka Zawadzka

Niegdyś niezbędne w każdej sypialni parawany, nieśmiało powracają do wnętrz, choć już nie tylko sypialnianych. Wielofunkcyjność parawanu i jego stylistyczna elastyczność, pozwalają na aranżacje z jego udziałem zarówno stylowej jak i nowoczesnej sypialni, garderoby a nawet salonu. Skąd ten nagły zryw w kierunku parawanów? I jakie ich oblicza są zgodne z aktualnymi trendami?

Parawany jako dodatki bądź meble do sypialni, kojarzone były zazwyczaj ze stylowymi wnętrzami buduarów z epoki. Ewentualnie – ze stylizowanymi sypialniami o lekko kiczowatym wydźwięku. Trendy na 2015 rok zapowiadają powrót parawanów do nowoczesnych wnętrz w ich uwspółcześnionej, nowoczesnej wersji. Jak będzie wyglądać modny parawan do nowoczesnego wnętrza?

Nowoczesne wnętrza z parawanem: nowe miejsca na parawan

Praktyczna funkcja parawanu, jako wygodnej ścianki (za którą można się swobodnie przebrać) i wieszaka na odzież dalej znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach nowoczesnej sypialni. Mobilna i lekka konstrukcja parawanu sprawia, że może być on dowolnie przestawiany, w zależności od pory dnia i natężenia światła dziennego, jak i od miejsca, które ma zakrywać – w zależności od potrzeby chwili (np. nie zasłane łóżko). W niewielkich wnętrzach sypialni, gdzie nie ma miejsca na odrębne pomieszczenie na garderobę, parawan estetycznie i stylowo wydzieli strefę garderobianą w najmniejszej nawet sypialni. W razie potrzeby może być też złożony i schowany za szafą bądź we wnęce, a także stanowić barwny panel dekorując w ten sposób wolną ścianę. Współcześnie interpretowany parawan we wnętrzu pełnić może jednak nie tylko funkcję mobilnej garderoby, za którą szybko i komfortowo zmieniamy wierzchnie okrycie. Parawany z nadrukiem ulubionego obrazu bądź zdjęcia mogą występować w roli niezwykle oryginalnej dekoracji salonu, pamiątki z podróży bądź akcentu podkreślającego zamiłowania i pasje właścicieli. Tak nacechowany znaczeniem parawan może też funkcjonalnie dzielić umownie przestrzeń kawalerki (na część dzienną i sypialnianą), a składana forma parawanu umożliwi jego szybki demontaż w przypadku wizyty większej liczby gości.

Nowoczesne wnętrza z parawanem: nowe oblicze parawanu

Nowoczesny parawan nie tylko zmienia swoją funkcję. Zmianie podlega także jego design i materiał, z którego jest wykonany. Modne parawany  to zarówno te ekskluzywne, wykonane z barwnej, jedwabnej tkaniny z orientalnym wzorem, jak i  te sklejkowe, z laserowo wyciętym motywem. Dzięki silnemu efektowi ażurowania parawan zdaje się być lżejszy, a przez to nie dominuje nad pozostałymi meblami i elementami wyposażenia. Sklejkowe parawany dodatkowo można zróżnicować kolorystycznie, np. poprzez pomalowanie jednego skrzydła na matowy kolor (np. biały), bądź stopniując intensywność odcienia bejcy (np. od transparentnej, przez jasnobrązową po ciemny orzech). Parawany funkcjonalne, z dedykowanymi poszczególnym częściom garderoby zaszewkom, kieszeniom czy haczykom, to znakomite rozwiązanie do pokoju nastolatki, bądź w sytuacji, w której wynajmujemy niezbyt ustawny pokój. Dzięki wszytym w strukturę materiału parawanu zaszewkom i schowkom, możemy stworzyć po wewnętrznej jego stronie praktyczny schowek na paski, apaszki czy większą biżuterię, a nawet przybory do makijażu. Jego zewnętrzna, dekoracyjna strona stanowić zaś będzie estetyczną przegrodę między kącikiem przebieralni / garderoby, a częścią dzienną pokoju. Parawany drewniane listwowe (przypominające wzór z drewnianych okiennic), zabezpieczone ochronnym lakierem, doskonale sprawdzą się w przestronnej łazience, jako dodatkowy element podziału stref i wygodna przebieralnia. W tak modnych ostatnio pokojach kąpielowych połączonych z sypialnią jest to wręcz mebel nieodzowny, w dodatku niezwykle dekoracyjnie budujący klimat wnętrza.