Ozdoba nad stołem – udekoruj dom na święta!

2018-11-29 12:36

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który spędzamy z rodziną i przyjaciółmi. W grudniu w naszych mieszkaniach pojawiają się liczne świąteczne dekoracje, wśród których prym wiedzie choinka. Odświętnie nakryty stół staje się najważniejszym miejscem w domu. Jeśli nie chcemy zajmować miejsca na blacie stroikiem, świecznikami i innymi ozdobami, alternatywą jest dekoracja nad stołem. Efektowna, oryginalna i wbrew pozorom łatwa do przygotowania.

Wisząca ozdoba nad stołem to doskonały sposób na wprowadzenie świątecznej atmosfery do wnętrza. Widoczna z daleka, dekoracyjna, niebanalna – przyciągnie spojrzenia gości.

Ozdoba nad stołem. Zamień lampę w świąteczny stroik

Najprostszym sposobem na stworzenie oryginalnej dekoracji świątecznej nad stołem jest ozdobienie lampy wiszącej nad jego blatem. Wystarczy, że dookoła klosza przyczepisz choinkowe gałązki, a na nich zawiesisz ozdoby. Wybierz lekkie, takie jak szklane czy plastikowe bombki lub papierowe albo słomkowe zawieszki. Klosz lampy może posłużyć również jako baza dla niecodziennego oświetlenia – opleć go sznurem drobnych lampek zasilanych baterią. Lampę przystroisz również za pomocą świątecznej girlandy. Jeśli masz dwie lub więcej lamp nad stołem, girlandę rozwieś między nimi.

Wiszący stroik z gałęzi. Oryginalna dekoracja nad stołem

Nad stołem wyjątkowo efektownie prezentuje się stroik wykonany z gałęzi i zawieszek. Zrobienie takiej dekoracji warto zaplanować z wyprzedzeniem – gałąź powinna na tyle gruba, żeby nie uginała się i nie złamała pod ciężarem ozdób, ale jednocześnie lekka, dlatego trzeba ją dobrze wysuszyć. W zależności od wystroju wnętrza i stylu, jaki chcemy osiągnąć, możemy pozostawić ją w naturalnym kolorze lub pomalować farbą akrylową. Gałąź trzeba solidnie zawiesić np. za pomocą grubego, jutowego sznurka przywiązanego do jej końców i do opraw oświetleniowych nad stołem lub do specjalnie zamontowanych haczyków w suficie (jeśli lubisz dekorować swoje mieszkanie, takie haczyki zawsze się przydadzą do innych sezonowych ozdób). Następnie gałąź należy udekorować świątecznymi ozdobami – bombkami lub innymi zawieszkami. Aby uzyskać ciekawy efekt pozawieszaj ozdoby na sznureczkach różnej długości. Pamiętaj jednak, że muszą wisieć na tyle wysoko, żeby nie przeszkadzały osobom siedzącym przy stole. Wiszący stroik z gałęzi można dodatkowo udekorować sznurem lampek lub łańcuchem choinkowym.

.. Stroiki świąteczne – 30 pomysłów na stroiki bożonarodzeniowe >>>

Świąteczne dekoracje roślinne nad stołem

Symbolem świąt Bożego Narodzenia jest poinsecja, czyli tzw. gwiazda betlejemska. Jej duże kwiaty występują w wielu kolorach i są wyjątkowo dekoracyjne. Poinsecja najczęściej ozdabia nasze wnętrza w wydaniu tradycyjnym, doniczkowym, jednak doskonale nadaje się do stworzenia innych dekoracji. Pięknie prezentuje się w formie wieńca – jej kwiaty można powtykać w stroik zrobiony ze świerkowych gałązek. Aby kwiaty dłużej zachowały świeży wygląd warto zrobić wieniec na gąbce florystycznej w kształcie pierścienia (do kupienia w sklepach internetowych i ogrodniczych). Przed przygotowaniem dekoracji gąbkę należy nasączyć wodą a następnie wycisnąć – zostanie wilgotna, co zapewni kwiatom świeży wygląd, ale woda na pewno nie będzie z niej kapać.

Pojedyncze kwiaty gwiazdy betlejemskiej można również wyeksponować w miniwazonikach zawieszonych np. na gałęzi nad stołem. Jako wiszące naczynia sprawdzą się małe szklane słoiczki, wazoniki zrobione np. z tradycyjnych żarówek lub probówek. Można również kupić szklane klosiki lub ceramiczne doniczki w wersji mini, przeznaczone do zawieszania (na ogół sadzi się w nich sukulenty).

.. Gwiazda betlejemska – ciekawe odmiany, nie tylko czerwona! >>>

Skoro mowa o roślinach kojarzących się ze świętami, nie można zapomnieć o jemiole. Zgodnie z obyczajem wieszamy ją nad drzwiami wejściowymi, nad kuchnią i właśnie nad stołem (jednak nie później, niż przed pierwszą gwiazdką). Przesąd mówi, że pocałunek pod jemiołą zapewni miłość i umocni związek zakochanych. Ile w tym prawdy – nie wiadomo. Wiadomo jednak na pewno, że jemioła jest bardzo dekoracyjna i doskonale nadaje się do tego, aby przystroić nią dom na święta.

.. Jemioła – symbol Bożego Narodzenia >>>