Świąteczne dekoracje: cyklameny! Rośliny doniczkowe do zimowych dekoracji!

2015-11-18 11:48 Magdalena Michalak

Rośliny doniczkowe mają niezwykły potencjał dekoracyjny - również w święta! Cyklameny, czyli fiołki alpejskie, to rośliny doniczkowe kwitnące zimą. Warto wykorzystać cyklameny do tworzenia zimowych dekoracji czy stroików świątecznych. Oto kilka propozycji kompozycji, które z powodzeniem można przygotować samodzielnie w domu.

W okresie jesienno-zimowym oferta cyklamenów w kwiaciarniach i sklepach jest wyjątkowo duża. Możemy przebierać w roślinach o różnych kolorach kwiatów. Obok dostojnych cyklamenów o białych kwiatach, w sprzedaży jest mnóstwo fiołków alpejskich o kwiatach różowych w wielu odcieniach, a  także cyklameny fioletowe oraz intensywnie czerwone.

Jak kupować cyklameny

Przy zakupie rośliny koniecznie zwróćmy uwagę na to, by miała mocne liście o sztywnych ogonkach. Najlepiej wybrać egzemplarz o licznych pąkach kwiatowych – roślina, która ma już prawie wszystkie rozwinięte kwiaty wygląda może efektownie, ale nie będzie długo zdobić naszego wnętrza.

Czytaj też: cyklameny zasady pielęgnacji - encyklopedia roślin >>>

Pamiętajmy też, że prawidłowo posadzony cyklamen powinien mieć bulwę wystającą nieco z ziemi (nie może być ona całkowicie zagłębiona w podłożu w doniczce). Roślina nie powinna mieć też objawów chorób (plamy na liściach dyskwalifikują ją) ani śladów żerowania szkodników.

Cyklameny w zimowych dekoracjach

Cyklameny są tak dekoracyjnymi roślinami, że same w sobie są wyjątkową ozdobą i nie potrzebują wielu zabiegów, by stać się zimową dekoracją mieszkania czy biura. Właściwie wystarczy jedynie kilka ciekawych dodatków i detali, aby łatwo stworzyć ciekawą aranżację z tymi roślinami doniczkowymi.

Przykłady zimowych dekoracji z cyklamenami w roli głównej

Kilka doniczek z cyklamenami o białych i czerwonych kwiatach wstawiamy do szerokiej czerwonej misy, którą można ustawić na przykład w przedpokoju. Taka zimowa aranżacja będzie witać naszych gości. Doniczkowe cyklameny można też wstawiać do rozmaitych pojemników. Świetnie wyglądają również w drewnianych osłonach. Do tej kompozycji możemy wybrać rośliny o kwiatach jednego koloru bądź różnego, ale w podobnej tonacji. Niesamowity efekt dają futerkowe, śnieżnobiałe osłonki, w które wstawiono rośliny. Cyklameny zyskują wtedy efekt zimowej szaty. Pojedynczy doniczkowy cyklamen z powodzeniem ozdobi niewielki stolik czy biurko. Wystarczy tylko wybrać dla niego niebanalnąosłonkę. Zimową porą biały pojemnika na pewno się sprawdzi. W kompozycji z kilku cyklamenów w doniczkach możemy wykorzystać rośliny o kwiatach w jednym bądź w różnych kolorach, ale osłonki doniczek wybierzmy jednakowe – wtedy nasza aranżacja będzie bardzo elegancka.