7 TRENDÓW wnętrzarskich, które nie wyjdą z mody w 2015 roku!

2015-01-22 15:27

Trendy wnętrzarskie, podobnie jak moda, bywają kapryśne i krótkotrwałe. Zdarzają się jednak trendy na tyle silne, że przeciwstawiają się przemijaniu w kolejnych sezonach. Poznaj 7 trendów wnętrzarskich, które z pewnością nie przeminą w 2015 roku!

Spis treści

  1. 1.    Jasne wybarwienie drewna
  2. 2.    Wózki barowe
  3. 3.    Mosiądz
  4. 4.    Marmur
  5. 5.    Drewno z odzysku
  6. 6.    Perkal
  7. 7.    Czarne kuchnie

Silne tendencje i trendy wnętrzarskie charakteryzuje fakt nie przemijania po sezonie czy dwóch. Nie znaczy to jednak, że trendy te są stałe i niezmienne. Mimo, iż są dłużej obecne pośród modnych nurtów wnętrzarskich, potrafią ewoluować. Drobne zmiany w kolejnych sezonach obowiązywania trendu - w sposobie jego stosowania, ekspozycji czy miejsc występowania, wprowadzają przyjemne różnicowanie wnętrza i stwarzają niezwykłe pole do zabawy trendami. Dzięki temu urządzając według silnych trendów możemy całymi latami, poprzez delikatne tylko re-aranżacje, cieszyć się modnym i stylowym wnętrzem! Które obecne już trendy nie wyjdą z mody w 2015 roku?

1.    Jasne wybarwienie drewna

Spopularyzowane w minionym roku jasne wybarwienia naturalnego drewna w meblach i dodatkach (w szczególności dębu, olchy i jesionu) czynią aranżację wnętrz jaśniejszymi, większymi i bardziej otwartymi. To właśnie te cechy zaważyły o przejściu trendu jasnego wybarwienia drewna w nowy rok. Jak się zmieni? Jasne wybarwienia drewna początkowo zdominowały strefę kuchni i łazienki. W 2015 roku jasne drewno w czystej postaci (wykończone bezbarwnym olejem bądź zabezpieczone jedynie naturalnymi woskami) wkroczy na salony: proste komody, stoły i regały o masywnej, drewnianej konstrukcji to prawdziwie silny trend w 2015 roku.

2.    Wózki barowe

To był prawdziwy hit minionego roku! Wygodne, metalowe i na kółkach – wózki barowe podbiły przestrzenie kuchenne! W roku 2015 trend na wózki barowe przenosi się również na strefę łazienek, sypialni a nawet pokoi dziennych! Industrialne i multifunkcyjne. Wygodne półki na kółkach, doskonale pakowne, wspaniale sprawdzają się w kuchni do przechowywania suchej żywności (zapasów makaronu, mąki, cukru), jak i cięższych i mniej ustawnych butelek z oliwą czy napojami. W łazience sprawdza się jako podręczna toaletka z niezbędnymi kosmetykami, którą w zależności od potrzeb możemy ulokować w konkretnym miejscu. W sypialni wózki barowe to świetny substytut stolika nocnego i pojemne „przechowadło” lektur do snu, gazet i czasopism, drobnych kosmetyków a nawet szkatułek na biżuterię. W salonie wózki barowe pomieszczą liczne magazyny, rozliczne elementy składowe aktywności rękodzielniczej (wełnę, szydełka, przyrządy do szycia) czy chociażby posłużą jako organizer do pilotów czy alternatywny stolik na kubek z kawą. Tak szerokie spektrum zastosowań wózków barowych i ich niewątpliwie co raz piękniejszy design i kolorystyka sprawiły, że trend ten na dobre wkroczył w 2015 rok.

3.    Mosiądz

Jeszcze kilka lat temu, po silnej fali trendu na mosiądz w latach ’90 XX wieku, mosiądz kojarzony był głównie z kiczowatą kolekcją flakoników i bombonier z popularnych ryneczków. W ubiegłym roku mosiądz powrócił na salony w mocno odświeżonej wersji. Mosiężne wykończenia ramek, oświetlenia czy mebli zyskały nowoczesną i prostą formę (w przeciwieństwie do finezyjnych form z lat ’90). W 2015 roku mosiądz wkradnie się do detali wykończenia wnętrz (mosiężne klamki do drzwi i okien, mosiężne okucia narożne mebli, mosiądz w roli stelaży do stolików kawowych), ale też jako wielkoformatowe okładziny wykończeniowe, np. zabudowy kuchennej!

Jak czyścić mosiądz: domowe sposoby czyszczenia elementów z mosiądzu

4.    Marmur

Moda na marmur we wnętrzach to naturalna konsekwencja fascynacji naturą i naturalnymi materiałami wykończenia wnętrz. W minionym roku marmur delikatnie przemycano w przestrzeni blatów kuchennych czy jako płytki podłogowe w eleganckich łazienkach. W roku 2015 trend na marmur rozrasta się do gigantomanii! Marmur będzie widoczny wszędzie i w dużych ilościach! Jeśli marmurowy blat kuchenny, to "wyciągnięty" na płaszczyznę ściany ponad blatem. Do tego obowiązkowo marmurowe deski do krojenia i kilka drobnych gadżetów kuchennych. Marmur w połączeniu z drewnem to fantastyczny pomysł na modne świeczniki do salonu! Stoliki kawowe z marmurowym blatem na metalowych podstawach to kwintesencja wysublimowanej elegancji i szyku. Marmurowe półki ścienne na mosiężnych, prostych wspornikach to absolutny hit! Blaty pod umywalkę z szarego marmuru występowały już w roku minionym. Ewaluacją trendu na marmur w łazience w 2015 roku będą wielkoformatowe okładziny na wybraną ścianę, obudowę wanny i podłogę! Marmur zawładnie naszymi wnętrzami!

5.    Drewno z odzysku

Moda na recykling, odnawianie mebli i tworzenie nowych, industrialnych z drewna z odzysku (w tym m.in. z palet) stało było silnym trendem roku ubiegłego. Drewno z odzysku w 2015 roku wkrada się natomiast do projektów i aranżacji nowoczesnych zdobiąc miejsca nieoczywiste (np. parkiet z odzysku ułożony w modną, paryską bądź węgierską jodełkę na wybranym fragmencie ściany). Modne też będą parkiety podłogowe ze starej klepki, układane w klasyczne wzory. Niedoskonałe wykończenie, uszczerbki w fakturze i surowy charakter takiej podłogi w minimalistycznym otoczeniu nowoczesnych mebli i prostoty aranżacji w chłodnych odcieniach bieli i szarości będzie pięknie ze sobą korespondować. Warto też pamiętać o estetycznej wartości surowego mebla w nowoczesnej przestrzeni. Trend na stare drewno w 2015 roku szczęśliwie pozostaje!

6.    Perkal

Ta niezwykle ściśle tkana, specyficzna tkanina bawełnianego płótna, z uwagi na swoją wytrzymałość, była wykorzystywana głównie do produkcji pościeli. W 2015 roku trend na perkalowe pościele i dekoracje do wnętrz w gigantyczne, kwiatowe wzory będzie prawdziwym hitem! Zaskakujące? Zobaczycie sami...

7.    Czarne kuchnie

Czarne szafki kuchenne z łupka kamiennego to nowość w aranżacji kuchni z roku ubiegłego. Trend na czarną kuchnię w roku 2015 rozrasta się na mega skalę. W 2015 roku modna kuchnia w czerni to nie tylko czarne blaty z onyksu i czernione fronty kuchennych szafek. Czerń będzie wszechogarniająca – widoczna w sprzętach AGD i dodatkach, na ścianie ponad blatem kuchennym, w oświetleniu i barowych stołkach. To niezwykle odważny trend, ale umiejętnie skonstruowany i przełamany delikatnymi dodatkami w odcieniach złota, mosiądzu bądź fluo stworzy niezwykle oryginalną i szalenie modną aranżację kuchni w 2015 roku!