Trendy 2022: modny pokój dziecka. Komfortowa i bezpieczna przestrzeń

2022-07-01 10:01

Jak urządzić pokój dziecka, by był przytulny, bezpieczny i by nasza pociecha dobrze się w nim czuła? Przygotowaliśmy krótki przewodnik po najciekawszych trendach 2022, które pomogą stworzyć modną i jednocześnie przytulną przestrzeń dla dziecka.

Trendy 2022: komfort ponad wszystko

W 2022 roku będziemy kłaść nacisk na komfort we wnętrzach. Szczególnie da się to zauważyć w aranżacji pokoi dla najmłodszych, gdzie wszystko – od kolorów, mebli aż po nawet najdrobniejsze dodatki i elementy wyposażenia – będzie dobrane tak, by zapewnić maluchowi maksimum wygody i bezpieczeństwa.

Stworzenie jak najlepszych warunków dla dziecka może przejawiać się na różne sposoby. Jednym z nich będzie kontrola światła i hałasu. Małe dzieci potrzebują więcej czasu na odpoczynek w ciągu dnia, dlatego pokój musi zapewnić im odpowiednie warunki do snu i regeneracji. Jak? Na przykład przez odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia: grubszymi zasłonami lub roletami z nieprzepuszczającej światło tkaniny. Albo przez wygłuszenie pokoju miękkim dywanem lub wykładziną. 

Maksymalny komfort i wygodę podczas snu i odpoczynku w ciągu dnia zapewnią dziecku wygodne meble wypoczynkowe, łóżka, kanapy rozkładane czy kołyski. Wybierając materace, szukajmy modeli hipoalergicznych hipoalergiczne, które nie przyciągają kurzu i nie przyczyniają się do tworzenia się skupisk roztoczy i innych szkodliwych drobnoustrojów.

Nie zapominajmy również o rozmieszczeniu światła – zamiast jednego głównej lampy, wybierzmy raczej kilka źródeł światła o różnym natężeniu, np. halogenów, listew LED czy reflektorków na szynoprzewodach, które możemy rozmieścić wedle uznania. Przydatne mogą okazać się także lampki o ciekawym kształcie przy łóżku, które pomogą dziecku w zasypianiu.

PRZECZYTAJ: Pokój małego alergika. Urządzamy pokój dla dziecka z alergią

Modny pokój dziecka: w zgodzie z naturą

W 2022 kontynuujemy przygodę ze stylem eko, czyli fascynację przyrodą i naturalnymi materiałami. Jednym z najmodniejszych kolorów 2022 będzie zieleń – zwłaszcza jej żywy, napawający optymizmem odcień. W pokoju dziecka zieleń możemy zastosować na wiele sposobów: dobrym pomysłem może być np. pomalowanie ścian lub jednej ze ściany na zielono, albo wyłożenie ściany tapetą z ciekawym wzorem.

Warto wspomnieć, że tapety dają ogromne możliwości aranżacyjne, ponieważ w sklepach znajdziemy dziesiątki, a nawet setki różnego rodzaju wzorów i odcieni. Ponadto, tapety dużo łatwiej wymienić, gdy się nam znudzą lub zniszczą.

Jak urządzić pokój dziecięcy w stylu eko? To bardzo proste. Dobierając kolory, skupmy się na tzw. barwach ziemi, a więc brązach, zieleniach, beżach i szarościach. Kupując meble i inne elementy wyposażenia, wybierzmy modele wykonane z naturalnych materiałów, a więc np. drewna, bawełny, lnu, wikliny itd. Do ozdoby wykorzystajmy ciekawe motywy roślinne i zwierzęce, które spodobają się maluchowi, np. kolorowe papugi, kwiaty, żyrafy, motyle itd. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie konkretnym motywem, warto go uwzględnić podczas wybierania motywów i dekoracji do pokoju.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Pokój dziecka 2022: do wyboru, do koloru

Architekci wnętrz przewidują, że w 2022 roku o naszą uwagę zabiegać będą dwa skrajnie różniące się od siebie trendy. Z jednej strony będzie to surowy minimalizm delektujący się pustymi przestrzeniami i neutralnymi kolorami. Z drugiej strony w naszych wnętrzach swoją obecność będą próbowały zaznaczyć mocne, intensywne kolory, odważne wzory i kontrastujące ze sobą zestawienia barwne.

Ponieważ pokój dziecięcy jest jednocześnie miejscem, w którym maluch się bawi/uczy oraz odpoczywa, delikatne, wyciszające pastele bez problemu mogą współistnieć ze zdecydowanymi, stymulującymi kolorami.

Jak osiągnąć harmonię tych przeciwstawnych stylów? Dobrym pomysłem będzie na przykład wydzielenie stref w pokoju dziecka. Strefę wypoczynkową z łóżkiem czy kołyską możemy urządzić w bielach, beżach, szarościach albo subtelnych pastelach (np. w odcieniu miętowym, różowym czy błękitnym), natomiast strefę gier i zabaw wyposażyć w kolorowe dywany i dodatki, a ściany pokryć ciekawą tapetą lub naklejką z motywami, które nasze dziecko szczególnie lubi.

Ciekawym sposobem na wprowadzenie do dziecięcych pokoi mocniejszych barw są kolorowe sufity – to trend, który przybierze na znaczeniu w 2022 roku, szczególnie w salonach i pokojach najmłodszych domowników. Kolorowy sufit możemy wyłożyć wzorzystą tapetą lub pomalować farbą, zachowując przy tym neutralny kolor pozostałych ścian w pomieszczeniu. W efekcie nie zdominujemy pokoju intensywną barwą, a jednocześnie odrobinę go ożywimy (i unikniemy wrażenia sterylności).

Zobacz najciekawsze aranżacje pokoi dziecięcych:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE