To nie luksusowy hotel, a schronisko dla kotów. Zielona przystań powstanie na Wawrze

2022-11-02 14:48

Na warszawskim Wawrze powstanie nowe schronisko dla bezdomnych kotów. Te zamieszkają w pawilonie zbudowanym według projektu krakowskiego architekta, Piotra Głowackiego. Jego pomysł doceniło jury pod przewodnictwem Marty Sękulskiej-Wrońskiej, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Schronisko dla kotów na Wawrze
Autor: Piotr Głowacki, Materiały prasowe: um.warszawa.pl

– Warszawa bardzo dba o zwierzęta. Ale chcemy robić to jeszcze lepiej. Dlatego postanowiliśmy zorganizować konkurs architektoniczny na pawilon dla kotów w Wawrze. Nowa inwestycja poprawi standard opieki nad bezdomnymi zwierzętami zarówno w Schronisku na Paluchu, jak i w nowej jego filii w Wawrze, przeznaczonej tylko dla kotów – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Schronisko będzie znajdować w budynku o dwóch kondygnacjach, położonym nieopodal leśnych działek. W związku z tym, aby nieco wtopić budynek w ten krajobraz, część elewacji na piętrze zostanie wyłożona brązowymi płytkami.

Schronisko dla kotów na Wawrze
Autor: Piotr Głowacki, Materiały prasowe: um.warszawa.pl

Tam też będzie się znajdował wybieg dla kotów. Ponieważ piętro będzie nieco cofnięte w stosunku do frontu elewacji, na wolnym powietrzu powstaną woliery, czyli pomieszczenia zabudowane siatką.

Kocia filia Schroniska na Paluchu

Filia Schroniska na Paluchu będzie przeznaczona tylko dla kotów, które będą miały na Wawrze do dyspozycji aż czterokrotnie większą przestrzeń niż wcześniej. Szacuje się, że będzie tam mogło zamieszkać aż 300 zwierząt, które w swoim nowym azylu będą wiodły spokojne życie, niezakłócane przez zapachy i szczekanie psów.

Schronisko dla kotów na Wawrze
Autor: Piotr Głowacki, Materiały prasowe: um.warszawa.pl

W nowoczesnym budynku znajdzie się miejsce również na laboratorium, sale do kwarantanny dla chorych zwierząt, a nawet sale operacyjne. A to wszystko już za trzy lata!

To właśnie w 2025 r. planowane jest zakończenie całej inwestycji. W tym roku ma zostać podpisana umowa ze zwycięzcą konkursu, uhonorowanym nagrodą w wysokości 25 tys. zł, Piotrem Głowackim. Architekt będzie miał rok na wykonanie dokumentacji. Z kolei w przyszłym roku zostanie ogłoszony przetarg i podpisana umowa z wykonawcą prac budowlanych.

Źródło: um.warszawa.pl