Trendy wnętrzarskie: łazienka 2016! Trendy wodoodporne, czyli nowe materiały wykończeniowe!

2016-03-14 18:30 Joanna Dobkowska

W modnych łazienkach dawno już zadomowiły się industrialny beton i kojarzące się z przyrodą drewno. Teraz coraz śmielej wkracza kolejne pokolenie materiałowej awangardy: mech i metal. Z drugiej strony, wciąż mocno trzymają się tradycyjne płytki ceramiczne, często zupełnie nietradycyjne, jeśli chodzi o wzory, faktury czy formy. Poznaj trendy 2016 do łazienek!

Jakie materiały wybrać na ściany i podłogę do łazienki, aby uzyskać niezwykły efekt, a jednocześnie spełnić wszystkie wymogi funkcjonalności?

Trendy 2016 do łazienki: tysiące twarzy ceramiki

Jest prawdziwy wysyp nowych wzorów - płytki ceramiczne występują na rynku w tylu wariantach, że dają nieograniczone wręcz możliwości projektowe. Ofertę można podzielić na kilka trendów. Po pierwsze: wciąż modne są płytki imitujące drewno, cement czy kamień. Na topie są wzory o motywach architektonicznych. Płytki zdobi się rysunkami domków lub fotografiami budynków nanoszonymi na ceramikę metodą sitodruku. Dzięki temu można patrzeć np. na Londyn z perspektywy wanny, albo zamienić kabinę prysznicową w stylowy rynek otoczony kamieniczkami jak z bajki. Kolejny, wyraźny trend to nietypowe formaty: np. płytki heksagonalne układane na ścianie w kompozycję przywodzącą na myśl plastry miodu. Modne jest również stosowanie płytek o bardzo dużych rozmiarach. Układa się je bez spoin, albo z minimalnymi spoinami, dzięki czemu są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Trendy 2016 do łazienki: surowo, industrialnie

Nie tylko płytki imitujące cement, ale również sam cement od dekady już utrzymuje się w czołówce najmodniejszych wykończeń. Podobie kamień. Ułożony na podłodze świetnie komponuje się z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak np. cegła. Coraz częściej pojawiają się też do kompletu kamienne zlewy, wanny i grzejniki. Efekt jest świetny, zwłaszcza gdy kamienne elementy połączymy z surowym (oczywiście zabezpieczonym przed wodą) drewnem. Coraz częściej w łazienkach pojawia się metal i to nie tylko pod postacią wyposażenia (wanny, zlewy, armatura) czy dodatków ale też paneli na ścianę. Idealnie wpisuje się w styl industrialny.

Trendy 2016 do łazienki: to rośnie!

Spektakularny efekt daje wprowadzenie do łazienki tzw. zielonej ściany, czyli ogrodu w pionie. Zieleń roślin pięknie wygląda w zestawieniu z białą ceramiką użytkową. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu mech, bo panele z mchem nie są skomplikowane do zastosowania: powłoki z mchu osadzane są na korkowych panelach, bardzo łatwych w montażu. Wymagają jedynie użycia kleju montażowego i noża introligatorskiego. Ściana musi być wcześniej oczyszczona i najlepiej zagruntowana. Panele są lekkie, ważą około  1,3–1,5 kg.   Łatwo też je pielęgnować. Nie powinny być wystawione na silne światło słoneczne i dobrze im robi częste spryskiwanie. Innymi słowy, kąpiąc się - wolno chlapać!