Łazienka w stylu angielskim: moda na łazienki z drewnianą okładziną

2015-03-05 18:41 Agnieszka Zawadzka

Drewniana okładzina ścienna w łazience to zabieg dekoracyjny szalenie popularny szczególnie w łazienkach w stylu angielskim. Drewniana okładzina ścian najbardziej podatnych na zachlapanie w łazience stwarza ciepły i bardzo elegancki klimat w aranżacji łazienki. Prezentujemy najciekawsze propozycje drewnianych okładzin ściennych do łazienki!

Projekty łazienek w stylu angielskim wnoszą ze sobą niezwykłą aurę wysmakowania i elegancji. Niewymuszony szyk, jaki nadają łazienkom drewniane okładziny ścienne, jest szczególnie charakterystyczny dla wnętrz angielskich: udomowionych i przytulnych. Stylistyka łazienek utrzymanych w duchu klasycznym, stylu glamour czy inspirowanych dorobkiem wyrafinowanego stylu art deco, również doskonale przyjmie płycinowe, boazeryjne okładziny drewniane na ścianach. Jakie inne walory niosą ze sobą drewniane okładziny w łazience?

Łazienka w stylu angielskim: drewno zabezpieczone

Drewniana okładzina płycinowa w łazience musi być, naturalnie, odpowiednio zabezpieczona. Drewno to zawsze drewno i nie pozostaje obojętne na duże dawki wilgoci w powietrzu. Po ułożeniu drewnianej okładziny możemy ją zabezpieczyć specjalną emalią do drewna, pomalować na wybrany kolor farbami dedykowanymi łazienkom bądź lakierobejcą.  Najlepszym jednak zabezpieczeniem dla drewnianych płycin w łazience będzie pokrycie ich silnym impregnatem do drewna (np. BORAMON C30), który zabezpieczy drewno przed grzybami, pleśnią, owadami oraz bakteriami powodującymi rozkład drewna w niesprzyjających i zawilgotniałych warunkach. Następnie zaś drewniane panele ścienne w całości należy pokryć olejem do konserwacji drewna lub lakierem. Wówczas możemy być pewni, że drewniane okładziny posłużą nam latami.

Łazienka w stylu angielskim: drewniana okładzina z funkcją

Drewniana okładzina ścienna w łazience niesie ze sobą nie tylko oczywiste walory estetyczne, ale i funkcjonalne. Jeśli wykańczając ściany drewnem do ⅓ bądź ¼ wysokości ściany, zwieńczymy panel niewielkim, drewnianym, profilowanym gzymsem, uzyskamy ciekawą przestrzeń o wielu dodatkowych funkcjach. Dzięki gzymsowi zyskamy dodatkową półkę na całej szerokości ściany. Przydatna okaże się w szczególności w okolicy wanny bądź umywalki (jako poręczna półka na kosmetyki), bądź jako wspaniałe miejsce na dekorację: kolekcję grafik, zdjęć czy flakony z perfumami.