Jak urządzić wnętrze w stylu wiktoriańskim?

2017-08-22 17:16

Styl wywodzący się z XIX-wiecznej Anglii wciąż cieszy się popularnością ze względu na bogactwo zdobień i wrażenie przepychu. Inspirując się stylem tego okresu, należy pamiętać, że kluczowymi elementami aranżacji są odpowiednio dobrane meble i dodatki.

Styl wiktoriański
Autor: agencjafree/living4media

Spis treści

  1. Wyposażenie godne królowej angielskiej
  2. A co z dodatkami?
  3. Podłoga prawdę Ci powie
  4. Im jaśniej, tym lepiej
  5. Stylowe wnętrza: GALERIE ZDJĘĆ

Wyposażenie godne królowej angielskiej

Styl wiktoriański sprawdza się wtedy, kiedy salon czy sypialnia są wystarczająco duże. W innym wypadku masywne meble zagracą, a nie ozdobią wnętrze. Jeśli dysponujemy wystarczająco dużym metrażem, możemy zacząć wybierać odpowiednie elementy wyposażenia. Aby pomieszczenie nabrało charakteru w stylu staroangielskim, powinniśmy zdecydować się na solidne, drewniane meble, najczęściej zdobione żłobieniami lub kunsztownymi wykończeniami. Przy wiktoriańskiej aranżacji istotne są także elementy takie, jak obicia z florystycznymi detalami, pikowane tapicerki, drapowania czy bogata ornamentyka.

A co z dodatkami?

Propozycji jest bardzo wiele. Od poduszek lub pościeli z motywami kwiatowymi, przez srebrną zastawę stołową, do bogato zdobionych luster czy kryształowych żyrandoli. Wspaniałym dodatkiem do salonu będzie także kunsztownie wykończony kominek będący w centrum całej aranżacji. Możemy również zdecydować się na umieszczenie roślin w salonie czy sypialni, w celu uzyskania wrażenia naturalności dzięki nasyconym, żywym barwom.

Przy doborze dodatków warto mieć na uwadze, że funkcja estetyczna we wnętrzach wiktoriańskich przeważa nad tą praktyczną. Elementy wyposażenia nie zawsze muszą być użyteczne – ich głównym zadaniem jest bowiem zdobienie domu.

Styl wiktoriański
Autor: mat. prasowe RuckZuck Współczesna, jasna aranżacja inspirowana stylem wiktoriańskim

Podłoga prawdę Ci powie

Dość dużym wyzwaniem jest utrzymywanie w czystości podłogi, która w pełni oddawałaby nastrój epoki królowej Wiktorii. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na klasyczną, drewnianą podłogę, możemy ją zastąpić popularnym w tamtych czasach drewnianym parkietem albo ceramicznymi kaflami z dekoracyjnym obramowaniem.

Im jaśniej, tym lepiej

Wnętrza w stylu wiktoriańskim powinny być dobrze oświetlone, by móc podkreślać piękno drewnianych mebli i dodatków. Do tego typu aranżacji najbardziej pasują bogato zdobione lampy podłogowe, lampki nocne z ornamentowymi abażurami czy przykuwające wzrok, kryształowe żyrandole.

Stylowe wnętrza: GALERIE ZDJĘĆ