Aranżacje łazienki - poznaj zasady ergonomii. Jak urządzić łazienkę? Zdjęcia

2024-03-28 11:33

Łazienka to jedno z takich pomieszczeń, które musi być doskonale dopasowane do rytmu życia, przyzwyczajeń i upodobań domowników. Dobrze zaprojektowana, funkcjonalna i praktyczna łazienka pomoże z energią rozpocząć nowy dzień oraz umożliwi oddanie się błogiemu relaksowi w wolnej chwili.

Spis treści

  1. Planowanie układu funkcjonalnego
  2. Przechowywanie w łazience
  3. Odpowiednie oświetlenie
  4. Duży blat łazienkowy
  5. Kolorystyka, materiały
  6. Bezpieczeństwo, prawidłowa wentylacja

Czujesz, że twoja łazienka jest zbyt ciasna i niepraktyczna? Jeżeli tak, to znaczy, że jest źle zaplanowana i przyda jej się optymalizacja przestrzeni. Istotne znaczenie ma wielkość sprzętów, ich rozmieszczenie, odstępy między nimi. Niewłaściwie zaprojektowane miejsce do przechowywania lub złe oświetlenie, to wszystko ma wpływ na wygodę codziennego użytkowania. Inaczej będzie wyglądać łazienka dla singla, inaczej dla kilkuosobowej rodziny. Jak zaplanować łazienkę idealną? Na czym polega ergonomia w łazience? Podpowiadamy.

Planowanie układu funkcjonalnego

W łazience mniej może znaczyć więcej. Staraj się ograniczyć ilość mebli i dodatków. Wybierz minimalistyczne lekkie meble o funkcjonalnym designie, które zabiorą mniej miejsca. Projekt łazienki należy rozpocząć od zaplanowania układu funkcjonalnego. Zastanów się, jakie elementy są niezbędne, a następnie rozmieść je w taki sposób, aby zapewnić łatwy dostęp i wygodę użytkowania. Upewnij się, że główne strefy, jak umywalka, wanna czy prysznic i toaleta, są usytuowane w miejscach zapewniających swobodny dostęp. Oto kilka ważnych odległości:

  • Umywalkę powinniśmy umieścić  80–85 cm od podłogi.
  • Ścienna bateria umywalkowa powinna być zamontowana 25–30 cm nad górną krawędzią umywalki
  • Do armatury wannowej sięgamy zazwyczaj z pozycji siedzącej, dlatego powinna zawisnąć 10–18 cm od krawędzi wanny, która kończy się 60 cm nad podłogą.
  • Poziom 110–130 cm to idealne miejsce dla baterii prysznicowej, słuchawka natomiast powinna znajdować się nie wyżej niż 180 cm od posadzki.
  • Standardowa wysokość dla deszczownicy to 2 m, mierzone od dna brodzika.
  • Górna krawędź muszli sedesu i bidetu powinna znajdować się na wysokości 40 cm, a pisuaru – 65 cm nad podłogą.
  • Przestrzeń PRZED: przed umywalką i bidetem zostawmy wolny prostokąt podłogi o wymiarach 100x70 cm, przed miską WC: 80x65–85 cm, zaś prysznicem: 80–100x90–110 cm. Aby bez problemu wejść do wanny zostawmy: od 100–120x70–100 cm.
  • Odległość między dwoma umywalkami powinna wynosić minimum 25 cm.
  • Szerokość prysznica, która zapewnia wygodę to 90 cm.
  • Na otwarcie kabiny prysznicowej oraz swobodne wyjście z niej należy przewidzieć min. 75 cm.

projekt łazienka - odległości
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy

Przechowywanie w łazience

Ważne jest też zaplanowanie miejsca do przechowywania. Przy wannie i kabinie prysznicowej powinny znaleźć się wygodne półki lub wnęki na kosmetyki, a także, w zasięgu ręki, wieszak na ręczniki. Przy umywalce warto zaplanować zamknięte szafki i szuflady na kosmetyki i przybory do pielęgnacji. Warto zadbać o to, aby każdy z domowników miał swoją półkę lub przegródkę w szufladzie.

– Aby uniknąć wrażenia bałaganu polecam szafki podumywalkowe z szufladami o pełnym wysuwie i zróżnicowanej głębokości. Z kolei nad umywalką świetnie sprawdzają się płytkie szafki (o głębokości 15-20 cm). W takiej zabudowie można zaprojektować też gniazdko, do którego podłączymy np. bazę do szczoteczek elektrycznych – mówi arch. wnętrz Joanna Kulczyńska-Dołowy z pracowni Kulczyński Architekt. Z kolei okolice toalety to najlepsze miejsce do przechowywania środków czystości – tu najlepiej sprawdza się pojemna szafa, np. nad zabudowanym stelażem wc.

Odpowiednie oświetlenie

Niezwykle istotnym elementem w łazience jest światło w każdej ze stref. Najważniejsze jest to przy lustrze, dobrze oświetlające twarz z każdej strony, tak aby nie tworzyły się na niej cienie. Lampę można zainstalować nad lustrem (ale nie za wysoko!) lub symetrycznie po jego bokach. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie wokół całego lustra oświetlenia LED — zamaskowanej listwy lub taśmy. Wybierz źródła światła o neutralnej barwie 3000 Kelwinów.

Do wykonywania makijażu lepsze jest nieco mocniejsze oświetlenie, o barwie 4000 Kelwinów, dobrze oddające kolory i nie zmieniające ich. Wygodne i praktyczne są lusterka z wbudowanym oświetleniem, na ruchomym ramieniu – po pierwsze można je ustawić pod odpowiednim kątem, po drugie, kiedy nie są używane, przylegają do ściany i nie zakłócają przestrzeni.

Górne źródło światła w łazience powinno być na tyle jasne, aby dokładnie oświetlać całe wnętrze, np. w trakcie sprzątania. Warto zdecydować się na oprawy ukrywające żarówki i przyjemnie rozpraszające światło, które odbija się od ścian, nie świeci bezpośrednio. 

Duży blat łazienkowy

Nawet w niewielkiej łazience, warto wygospodarować na niego maksimum miejsca. Blat jest idealnym miejscem na odkładanie kosmetyków i akcesoriów. Tu wszystko będziemy mieć pod ręką. Dodatkowo można na nim zorganizować strefę przechowywania, bądź wykorzystać go na ustawienie dekoracyjnych dodatków, np. świec czy nawet roślin.

Kolorystyka, materiały

Jasne kolory i odbijające światło materiały sprawią, że nawet najmniejsza łazienka będzie wydawać się bardziej przestronna. Wybieraj więc kolorystykę, która optycznie powiększy przestrzeń i stworzy wrażenie większej przestronności.

Wybierając materiały wykończeniowe do łazienki, nie oszczędzajmy na ich jakości. Zwłaszcza że jest to pomieszczenie, w którym remont czy zmiana aranżacji są dość pracochłonne i kosztowne. W łazienkach świetnie sprawdzą się naturalny kamień, wielkoformatowe spieki oraz drewno (gatunki egzotyczne lub rodzime, odpowiednio zabezpieczone), wysokogatunkowa ceramika o prostych formach.

Bezpieczeństwo, prawidłowa wentylacja

Upewnij się, że wszystkie krawędzie są zaokrąglone, a podłoga jest antypoślizgowa, zwłaszcza gdy z łazienki korzystają dzieci i seniorzy. Należy także przewidzieć przynajmniej jedno gniazdo elektryczne hermetyczne i umieścić je w pobliżu lustra na wysokości 130 cm.

Zadbaj o oprawy o odpowiedniej szczelności (IP). W miejscach, w których występuje duże ryzyko zachlapania, minimalny stopień szczelności lamp powinien wynosić IP 44. W strefach oddalonych od sanitariów można bezpiecznie zamontować oprawy oznaczone jako IP 21. Odpowiednia wentylacja jest kluczowa dla utrzymania czystości i świeżości w łazience. Zapewnij dobrą wentylację, aby uniknąć wilgoci, pleśni i nieprzyjemnych zapachów.