Jak wybrać drewno do łazienki? 5 gatunków drewna doskonałych do łazienek

2022-04-27 9:47

Drewno w łazience prezentuje się wyśmienicie. W zależności od gatunku i koloru wprowadza do pomieszczenia atmosferę elegancji, luksusu oraz ciepła i przytulności. Jakie gatunki drewna są najlepsze do łazienek? Które z nich dobrze radzą sobie z wilgocią? Sprawdziliśmy!

drewno w łazience
Autor: runna10/GettyImages

Spis treści

  1. Drewno w łazience – czy to na pewno dobry pomysł?
  2. Jakie gatunki drewna wybrać do łazienki?
  3. GALERIE ZDJĘĆ: Zobacz najpiękniejsze łazienki

Drewno w łazience – czy to na pewno dobry pomysł?

Wiele osób obawia się drewnianych elementów w łazience z powodu dużej wilgotności panującej w tym pomieszczeniu. To prawda, łazienka obok kuchni jest miejscem, które wymaga wytrzymałych i odpornych materiałów. Na szczęście odpowiednio dobrane gatunki drewna świetnie poradzą sobie z wodą i wilgocią.

Dlaczego warto zdecydować się na drewno w łazience? Nic nie wygląda tak dobrze we wnętrzu jak drewno. Wyobraźmy to sobie: jasne, gładkie blaty korespondujące z szarymi płytkami albo nasycone, ciemne okładziny z drewna na tle śnieżnobiałej, lśniącej armatury… Drewno sprawia, że wnętrze wygląda dziesięć razy atrakcyjniej i przytulniej. Ponadto, drewno w łazience jako materiał jest dużo lżejsze niż ceramika czy kamień. Blat wykonany z granitu wymaga solidnych szafek, które zdołają udźwignąć jego ciężar, natomiast blat drewniany bez problemu dostosujemy do każdego rodzaju szafek.

Innym powodem, dla którego powinniśmy zdecydować się na drewno w łazience jest jego plastyczność. Łatwość w obróbce sprawia, że możemy dostosować jego kształt do osobistych potrzeb. Z płytkami i kamieniem może być trudniej. „Miękkość” drewna to również jego ogromna zaleta – w przypadku uderzenia o drewnianą powierzchnię uraz jest łagodniejszy (na samą myśl o kontakcie z twardymi płytkami czy granitowym blatem może rozboleć głowa).

Drewno w łazience wykorzystamy do obudowy armatury (np. wanny czy umywalki), wyłożymy nim ściany oraz podłogi. By cieszyć się korzyściami tego materiału, należy o niego dbać, czyli impregnować. Dobrym pomysłem jest olejowanie powtarzane co kilka miesięcy – olej wnika głęboko w strukturę drewna, chroniąc ją przed uszkodzeniami i wilgocią, a na powierzchni zostawiając gładką, satynową powłokę.

Jakie gatunki drewna wybrać do łazienki?

Nie każdy gatunek drewna sprawdzi się w łazience. Jednym z najważniejszych czynników, które decydują o tym, czy drewno sprosta wilgotnemu klimatowi panującemu w łazience jest współczynnik skurczu. Współczynnik określa stopień odkształcenia, jakiemu ulega drewno w kontakcie z wilgocią – im mniejsza wartość, tym drewno lepiej sobie poradzi.

Dla porównania rodzime gatunki drewna nie są tak wytrzymałe na wilgoć jak gatunki egzotyczne. Współczynnik skurczu dębu wynosi 12%, a buku 18%, natomiast gatunków egzotycznych mniej niż 9%. To dlatego drewno takie jak teak, iroko, doussie i merbau jest uważane za najlepsze do łazienek. Czy to znaczy, że wytrzymały dąb i modrzew nie nadają się na blat kuchenny i łazienkowy? Nic z tych rzeczy! Możemy wstawić do łazienki i kuchni dobrej jakości blat dębowy i cieszyć się nim przez wiele lat – kluczem będzie tutaj odpowiednia pielęgnacja i regularna impregnacja.

Przyjrzyjmy się bliżej egzotycznym gatunkom drewna, które coraz częściej można spotkać w polskich łazienkach.

1. TEAK – gatunek pochodzący z Indii i Tajlandii cechuje wyjątkowa trwałość i odporność na wilgoć, wodę, grzyby i insekty. Dużą zaletą jest jego naturalne natłuszczenie, w efekcie jego powierzchnia jest gładka, połyskująca i co najważniejsze – nie wymaga impregnacji.

2. MAHOŃ – najczęściej spotykane są mahoniowce amerykańskie i afrykańskie. Drewno pochodzące z Ameryki jest niestety dużo droższe, dlatego wiele osób decyduje się na gatunek afrykański, który nie ustępuje w niczym swojemu amerykańskiemu kuzynowi. Drewno mahoniowe jest twarde, odporne na wilgoć i odznacza się pięknym, głębokim czerwono-brązowym odcieniem.

3. IROKO – gatunek o wyjątkowym, złocistym kolorze rośnie w afrykańskich lasach; iroko jest łatwe w obróbce, wytrzymałe, odporne na wilgoć oraz wodę. Co ciekawe, z iroko często wykonuje się zewnętrzne i wewnętrzne elementy statków.

4. DOUSSIE – nazwa oznacza zbiór drzew afzelia rosnących w Afryce, z których wykonuje się drewno o ciepłym, brązowo-pomarańczowym kolorze. Jako materiał jest wytrzymały, odporny na plamy, wilgoć oraz wodę. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji okien i drzwi, a także stolarki podłogowej.

5. MERBAU – pozyskuje się go z dwóch gatunków drzew występujących w tropikalnych lasach Australii, Oceanii, południowo-wschodniej Azji i Afryki. Merbau jest wyjątkowo odporne na wilgoć (współczynnik kurczliwości to zaledwie kilka procent), kwasy, środki chemiczne i uszkodzenia mechaniczne, przez co zyskał sobie przydomek „żelaznego drzewa”. Imponująca jest również jego zróżnicowana kolorystyka – od brązu ze złotymi refleksami przez czerwono-brązowe odcienie aż po żółtawy brąz. Merbau to materiał, który zachwyca pod każdym względem – nawet cenowym, ponieważ koszt m2 może być porównywalny z najlepszymi gatunkami rodzimych wyrobów dębowych.

Sonda
Czy zdecydowałbyś się na drewno w łazience?

GALERIE ZDJĘĆ: Zobacz najpiękniejsze łazienki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE