Jak wybrać drewno do łazienki? 5 gatunków drewna doskonałych do łazienek

2022-04-27 9:47
drewno w łazience
Autor: runna10/GettyImages

Drewno w łazience prezentuje się wyśmienicie. W zależności od gatunku i koloru wprowadza do pomieszczenia atmosferę elegancji, luksusu oraz ciepła i przytulności. Jakie gatunki drewna są najlepsze do łazienek? Które z nich dobrze radzą sobie z wilgocią? Sprawdziliśmy!

Drewno w łazience – czy to na pewno dobry pomysł?

Wiele osób obawia się drewnianych elementów w łazience z powodu dużej wilgotności panującej w tym pomieszczeniu. To prawda, łazienka obok kuchni jest miejscem, które wymaga wytrzymałych i odpornych materiałów. Na szczęście odpowiednio dobrane gatunki drewna świetnie poradzą sobie z wodą i wilgocią.

Dlaczego warto zdecydować się na drewno w łazience? Nic nie wygląda tak dobrze we wnętrzu jak drewno. Wyobraźmy to sobie: jasne, gładkie blaty korespondujące z szarymi płytkami albo nasycone, ciemne okładziny z drewna na tle śnieżnobiałej, lśniącej armatury… Drewno sprawia, że wnętrze wygląda dziesięć razy atrakcyjniej i przytulniej. Ponadto, drewno w łazience jako materiał jest dużo lżejsze niż ceramika czy kamień. Blat wykonany z granitu wymaga solidnych szafek, które zdołają udźwignąć jego ciężar, natomiast blat drewniany bez problemu dostosujemy do każdego rodzaju szafek.

Innym powodem, dla którego powinniśmy zdecydować się na drewno w łazience jest jego plastyczność. Łatwość w obróbce sprawia, że możemy dostosować jego kształt do osobistych potrzeb. Z płytkami i kamieniem może być trudniej. „Miękkość” drewna to również jego ogromna zaleta – w przypadku uderzenia o drewnianą powierzchnię uraz jest łagodniejszy (na samą myśl o kontakcie z twardymi płytkami czy granitowym blatem może rozboleć głowa).

Drewno w łazience wykorzystamy do obudowy armatury (np. wanny czy umywalki), wyłożymy nim ściany oraz podłogi. By cieszyć się korzyściami tego materiału, należy o niego dbać, czyli impregnować. Dobrym pomysłem jest olejowanie powtarzane co kilka miesięcy – olej wnika głęboko w strukturę drewna, chroniąc ją przed uszkodzeniami i wilgocią, a na powierzchni zostawiając gładką, satynową powłokę.

Jakie gatunki drewna wybrać do łazienki?

Nie każdy gatunek drewna sprawdzi się w łazience. Jednym z najważniejszych czynników, które decydują o tym, czy drewno sprosta wilgotnemu klimatowi panującemu w łazience jest współczynnik skurczu. Współczynnik określa stopień odkształcenia, jakiemu ulega drewno w kontakcie z wilgocią – im mniejsza wartość, tym drewno lepiej sobie poradzi.

Dla porównania rodzime gatunki drewna nie są tak wytrzymałe na wilgoć jak gatunki egzotyczne. Współczynnik skurczu dębu wynosi 12%, a buku 18%, natomiast gatunków egzotycznych mniej niż 9%. To dlatego drewno takie jak teak, iroko, doussie i merbau jest uważane za najlepsze do łazienek. Czy to znaczy, że wytrzymały dąb i modrzew nie nadają się na blat kuchenny i łazienkowy? Nic z tych rzeczy! Możemy wstawić do łazienki i kuchni dobrej jakości blat dębowy i cieszyć się nim przez wiele lat – kluczem będzie tutaj odpowiednia pielęgnacja i regularna impregnacja.

Przyjrzyjmy się bliżej egzotycznym gatunkom drewna, które coraz częściej można spotkać w polskich łazienkach.

1. TEAK – gatunek pochodzący z Indii i Tajlandii cechuje wyjątkowa trwałość i odporność na wilgoć, wodę, grzyby i insekty. Dużą zaletą jest jego naturalne natłuszczenie, w efekcie jego powierzchnia jest gładka, połyskująca i co najważniejsze – nie wymaga impregnacji.

2. MAHOŃ – najczęściej spotykane są mahoniowce amerykańskie i afrykańskie. Drewno pochodzące z Ameryki jest niestety dużo droższe, dlatego wiele osób decyduje się na gatunek afrykański, który nie ustępuje w niczym swojemu amerykańskiemu kuzynowi. Drewno mahoniowe jest twarde, odporne na wilgoć i odznacza się pięknym, głębokim czerwono-brązowym odcieniem.

3. IROKO – gatunek o wyjątkowym, złocistym kolorze rośnie w afrykańskich lasach; iroko jest łatwe w obróbce, wytrzymałe, odporne na wilgoć oraz wodę. Co ciekawe, z iroko często wykonuje się zewnętrzne i wewnętrzne elementy statków.

4. DOUSSIE – nazwa oznacza zbiór drzew afzelia rosnących w Afryce, z których wykonuje się drewno o ciepłym, brązowo-pomarańczowym kolorze. Jako materiał jest wytrzymały, odporny na plamy, wilgoć oraz wodę. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji okien i drzwi, a także stolarki podłogowej.

5. MERBAU – pozyskuje się go z dwóch gatunków drzew występujących w tropikalnych lasach Australii, Oceanii, południowo-wschodniej Azji i Afryki. Merbau jest wyjątkowo odporne na wilgoć (współczynnik kurczliwości to zaledwie kilka procent), kwasy, środki chemiczne i uszkodzenia mechaniczne, przez co zyskał sobie przydomek „żelaznego drzewa”. Imponująca jest również jego zróżnicowana kolorystyka – od brązu ze złotymi refleksami przez czerwono-brązowe odcienie aż po żółtawy brąz. Merbau to materiał, który zachwyca pod każdym względem – nawet cenowym, ponieważ koszt m2 może być porównywalny z najlepszymi gatunkami rodzimych wyrobów dębowych.

Sonda
Czy zdecydowałbyś się na drewno w łazience?

GALERIE ZDJĘĆ: Zobacz najpiękniejsze łazienki

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022