Jak utrzymać porządek w łazience? Triki na przechowywanie i pomysły na schowki w łazience

2024-01-12 9:15

Nawet najpiękniejsza łazienka nie będzie estetyczna, jeśli będzie panował w niej wizualny chaos. Dowiedz się, jak utrzymać porządek w łazience oraz poznaj nasze triki na przechowywanie. Zobacz też patenty na schowki w łazience!

Spis treści

 1. Co przechowujemy w łazience?
 2. Czego nie trzymamy w łazience?
 3. Gdzie trzymać perfumy w łazience?
 4. Tace łazienkowe: elegancki sposób na eksponowanie
 5. Organizery na akcesoria łazienkowe
 6. Na czym wieszać ręczniki w łazienkach?
 7. Pomysł na porządek w łazience
 8. Szafka łazienkowa: sprytny sposób na przechowywanie
 9. Jak dbać o porządek w łazience? Chowaj to, co niepotrzebne!
 10. Jak schować kosz na śmieci w łazience?
 11. Organizery do szuflady łazienkowej
 12. W amerykańskim stylu: szafka łazienkowa z lustrem
 13. Przechowywanie w małej łazience
 14. Biała szafka pod umywalkę
 15. Szafka, która zamienia się w lustro
 16. Szafki łazienkowe z przeszklonymi drzwiczkami
 17. Gdzie w łazience zrobić szafę?
 18. Pasek magnetyczny: pomysłowy patent na przechowywanie w łazience
 19. Jak utrzymać porządek w łazience? Triki na przechowywanie i pomysły na schowki w łazience

Co przechowujemy w łazience?

Łazienka kojarzy się z myciem, pielęgnacją ciała, podkreślaniem urody i relaksem, jednak służy też za magazyn mnóstwa przedmiotów.

Co przechowujemy w łazience? Kosmetyki, różne urządzenia i przybory, domową chemię, świeże ręczniki oraz odzież czekającą na upranie. Na ogół można tam znaleźć szlafrok, a nawet piżamę, biżuterię, czasem też zapas czystej bielizny.

Dla wszystkich tych rzeczy trzeba znaleźć miejsce, tzn. przestrzeń, ale i odpowiedni sposób przechowywania.

Czego nie trzymamy w łazience?

Tkaniny, zwłaszcza te z włókien naturalnych, a także pędzle i inne akcesoria do makijażu należy chronić przed wilgocią. Podobnie sprzęt elektryczny – suszarkę, prostownicę, maszynkę do golenia czy do strzyżenia zarostu.

Kosmetyki kolorowe są wrażliwe na wahania temperatury, a perfumy – na światło i na gorąco. Co ważne, w łazience nie powinniśmy trzymać leków. Lepsze miejsce dla apteczki niż kuchnia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 7 rzeczy, których nie należy przechowywać w łazience. Sprawdź, które masz u siebie!

Gdzie trzymać perfumy w łazience?

Eleganckie flakony, słoiczki, pudełeczka i puszki z kosmetykami dobrych marek aż się proszą o wyeksponowanie na półce, na konsoli czy w niszy w ścianie. Urodę tych przedmiotów podkreśli zestawienie z ozdobnymi drobiazgami w swobodne martwe natury. Nawet skromne wnętrze od razu zrobi się szykowne.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki HKliving

Tace łazienkowe: elegancki sposób na eksponowanie

Przybory o efektownej formie mogły zająć miejsce na tacy. Pozostałe, bardziej prozaiczne, zniknęły w torbach z impregnowanej i metalizowanej celulozy, odpornej na pranie (Uashmama). To dobry pomysł na szybkie uporządkowanie i upiększenie każdej łazienki z otwartymi półkami.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki
Nic do ukrycia

Otwarte półki ułatwiają wgląd w zasoby i dostęp do nich. Pomagają też wykreować nastrój wnętrza – służą prezentacji dekoracyjnych drobiazgów i eleganckich utensyliów, np. perfum.

Same w sobie są optycznie lżejsze od mebli z frontami, a także po prostu modne. Z drugiej strony tworzą ryzyko zabałaganienia czy zagracenia wnętrza – od użytkowników wymagają dyscypliny. Trzeba je też dość często odkurzać. Rzeczy, których nie chcemy mieć na widoku, i tak muszą trafić do pojemnika lub szafki.

Organizery na akcesoria łazienkowe

Akcesoriów łazienkowych wcale nie trzeba chować. Wystarczy je zgrupować w organizerach dobranych do stylu aranżacji – we wnętrzu nowocześnie rustykalnym np. w tekstylnych koszyczkach.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Sealskin

Na czym wieszać ręczniki w łazienkach?

Chcąc nadać rys przechowywaniu w konwencji otwartej, warto sięgać po innowacyjne rozwiązania – takie jak przykręcany do ściany uchwyt Nexio Blomus, przeznaczony na modnie zrolowane ręczniczki dla gości.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Blomus
Organizujemy się!

Sposób zagospodarowania przestrzeni jest ważniejszy niż to, ile miejsca ma się do dyspozycji i ile przedmiotów do rozlokowania. Dobrym punktem wyjścia są pojemniki na drobiazgi, zwielokrotniające pojemność półek.

Warto jednak zainwestować także w różnego typu organizery – od podwójnych szuflad przez wkłady z przegródkami po uchwyty i stojaczki na akcesoria. Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziemy rozwiązania odpowiednie do przechowywania wszelkich łazienkowych zasobów.

Pomysł na porządek w łazience

Szeroka i głęboka szuflada pod umywalką pozwala mieć pod ręką wszystkie częściej używane akcesoria. Pielęgnacja urody przebiega sprawniej, gdy nie trzeba tracić czasu na bieganie po łazience.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Roca

Szafka łazienkowa: sprytny sposób na przechowywanie

Do małych wnętrz warto szukać rozwiązań wielofunkcyjnych – jak półotwarta szafka podumywalkowa Smart Cersanit, z miejscem na papier toaletowy i szczotkę WC.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Cersanit

Jak dbać o porządek w łazience? Chowaj to, co niepotrzebne!

Gdy całe wyposażenie, od ceramiki przez meble po lustro, pochodzi z jednej serii, z miejsca zyskujemy wrażenie porządku. By nic go nie zakłócało, po skończonej toalecie bateria przyborów ląduje w przepastnej szafce-szufladzie.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Ravak

Jak schować kosz na śmieci w łazience?

Standardowe szafki wystarczy trochę odsunąć od siebie i od sąsiadujących z nimi ścian lub podłogi, aby zyskać dodatkową przestrzeń. W prezentowanej aranżacji Cooke & Lewis dzięki temu wygodnie rozmieszczono wieszak na ręczniki, kosz na śmieci i szereg akcesoriów.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Castorama

Organizery do szuflady łazienkowej

Nic tak nie ułatwia utrzymania porządku, jak przypisanie każdej rzeczy określonej półeczki, szufladki, przegródki. Dlatego właśnie w dużej szufladzie pod umywalką przydaje się wkład, który strukturyzuje przepastne wnętrze.

Szafka łazienkowa
Autor: serwis prasowy marki Keramag

W amerykańskim stylu: szafka łazienkowa z lustrem

Minimalizm to kontemplacja starannie wybranych przedmiotów. Asceza? Bynajmniej. Arsenał przyborów oraz kosmetyków kryje się za lustrem i w konsoli umywalki.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Burgbad

Przechowywanie w małej łazience

Powiększanie przestrzeni łazienki w pigułce. Pojemny monolit szafki podumywalkowej o dyskretnej formie, sięgające pod sufit półki ukryte w efektownej zabudowie nad WC. I wielkie lustro na centralnej ścianie

Łazienka
Autor: archiwum prywatne Projekt: Pracownia Architektoniczna MGN

Biała szafka pod umywalkę

Dzięki niewielkim półotwartym półkom w kubikach szafek Miller marki Tiger najpotrzebniejsze utensylia są w zasięgu dłoni, a te mniej używane ukryte za frontem. Wrażenie wręcz purystycznego ładu to zasługa bieli i prostych podziałów, coram.pl

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Tiger
Nowe horyzonty

Urządzając łazienkę, wyjdź poza krąg standardowych rozwiązań. Niekiedy warto podjąć decyzję o wyodrębnieniu z niej choćby małego pomieszczenia gospodarczego.

Jeśli oprócz pralki zmieści się tam system półek, wieszaków i uchwytów, właściwą łazienkę uda się wyczyścić z mnóstwa potrzebnych, a zawsze zawadzających akcesoriów – jak mop, kosz na rzeczy do prania, arsenał proszków i płynów. Choć w rzeczywistości zmniejszona, łazienka stanie się dzięki temu optycznie większa.

Szafka, która zamienia się w lustro

Zawiasy pracujące w zakresie aż 165 stopni bardzo ułatwiają dostęp do wnętrza szafki. Ale to jeszcze nie wszystko! Dzięki nim drzwiczki mogą się zamienić w wygodne ruchome lustro.

Szafka łazienkowa
Autor: serwis prasowy marki Cersanit

Szafki łazienkowe z przeszklonymi drzwiczkami

Lustrzane drzwiczki mebli IKEA usuwają problem wizualnego nadmiaru przedmiotów i powiększają wnętrze. Zdolność porządkowania przestrzeni mają również przezroczyste przeszklenia (skutecznie chronią wnętrza szafek przed kurzem, a jednocześnie pozwalają szybko zorientować się w zasobach).

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki IKEA

Gdzie w łazience zrobić szafę?

Planując remont, dobrze jest poszukać w łazience przestrzeni, która nada się do wypełnienia szafą. Od wnęk i załomów muru przez niewielką niszę nad WC po zwykły fragment ściany bez okna – w niemal każdym pomieszczeniu można znaleźć miejsce na relatywnie dużą zabudowę.

Wykonana na miarę, pozwoli najlepiej wykorzystać dostępny obszar, a duże, jednolite powierzchnie jej frontów wprowadzą ład do kompozycji wnętrza. Wykończone szlachetnym fornirem lub polakierowane na efektowny kolor, mogą się też stać jego największą ozdobą.

Łazienka
Autor: archiwum prywatne Projekt wnętrza: Pracownia Architektoniczna MGN.

Pasek magnetyczny: pomysłowy patent na przechowywanie w łazience

Aby efektywnie wykorzystać pojemność zabudowy czy szafki (tu z serii XSquare marki Duravit), trzeba sięgnąć po pomysłowe patenty. Przykład: pasek magnetyczny na drobne przybory z metalu.

Szafka łazienkowa
Autor: serwis prasowy marki Duravit

Jak utrzymać porządek w łazience? Triki na przechowywanie i pomysły na schowki w łazience

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Szafki, regaliki, pojemniki. Mądre triki na przechowywanie w łazience

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Wmarzona łazienka Polaków