Spieki i konglomeraty kwarcowe. Czym są i jakie jest ich zastosowanie?

2023-04-27 16:59

Niezwykła odporność na zaplamienia i zarysowania to nie jedyna mocna strona spieków i konglomeratów kwarcowych. Bo te twarde sztuki mogą mieć przy tym zaledwie kilka milimetrów grubości. Wyglądają jak marmur, granit, drewno, pokryty rdzą metal… Właściwie – jak sobie wymarzysz!

Spiek kwarcowy
Autor: serwis prasowy cosentino.com Na zdj. Dekton Argentium

Dzięki litej strukturze, jaką spieki oraz konglomeraty kwarcowe uzyskują w procesie produkcji, praktycznie nie chłoną one płynów (czyli też „groźnych” dla kamieni barwników).

Są odporne na ścieranie, zarysowania, uderzenia. Spieki nie poddają się działaniu mrozu i ognia, konglomeraty znoszą temperaturę do 200°C. Oba tworzywa łatwo się czyści (na spiekach nawet graffiti to nie problem!).

Są higieniczne, zwłaszcza gdy dodatkowo pokrywa je powłoka antybakteryjna, i odporne na większość środków chemicznych (ale w przypadku blatu z konglomeratu radzi się go dodatkowo zaimpregnować).

Stosuje się je w każdym pomieszczeniu jako okładziny ścian czy właśnie w roli blatów. Spieki wykorzystuje się również do zrobienia parapetów, schodów, jako posadzki, okleiny na meblach, donicach.

Szykownie i sterylnie

W tej eleganckiej białej kuchni (model Z1, Zajc Kuchnie) blaty zrobiono z konglomeratu kwarcowego Silestone (marki Stone Italiana) o grubości 20 mm. Jego powierzchnia może być polerowana, matowa lub fakturalna w różnych kolorach, także z antybakteryjną powłoką. Gotuj swobodnie – o trwałych zabrudzeniach czy przebarwieniach blatu nie ma mowy.

Spieki i konglomeraty kwarcowe
Autor: serwis prasowy marki Zajc

A może wzór?

Kolejna aranżacyjna możliwość – okładziny ścienne z konglomeratu kwarcowego z dekoracyjnym reliefem. Najczęstsze wymiary płyt to około 300x140 cm i grubość: 20, 30, 12 mm.

Spieki i konglomeraty kwarcowe
Autor: Tom Manion Na zdj. konglomerat Lace z kolekcji Motivo, caesarstone.pl

Pełna integracja

Blat ze zlewem z tego samego tworzywa? W przypadku ultracienkiego spieku kwarcowego to nie problem. Więcej – zrobiono z niego całą wyspę kuchenną. Innowacyjną i awangardową.

Spiek kwarcowy
Autor: serwis prasowy modultop.pl Na zdj. wyspa marki Modultop, proj. Jakub Wiśniewski, Tomasz Pietrzak, wykonana ze spieku marki Laminam.

W duetach

Fakturalne spieki kwarcowe świetnie wyglądają w połączeniu z drewnem, stąd coraz częściej wykorzystuje się je w meblarstwie.

Spieki i konglomeraty kwarcowe
Autor: Bernard Białorucki Na zdj. zestawienie spieku gładkiego, grub. 4 mm, imitującego beton – na blacie i bokach wyspy, z okleiną z łupka kamiennego, grub. 2 mm – na jej frontach. Proj. wnętrza: Qbik Design
Spieki i konglomeraty kwarcowe
Autor: serwis prasowy marki Swarzędz Home Naz dj. komoda z kolekcji Dream Amber marki Swarzędz Home.

Wielka skala

Największe wymiary płyt spieków kwarcowych to 360x120 cm i 324x162 cm. Minimalna grubość 3 mm! Mocuje się je do ścian, podłogi, drzwi za pomocą kleju. Fugi są niemal niewidoczne.

Spieki i konglomeraty kwarcowe
Autor: serwis prasowy plarchitekci.pl Projekt wnętrza: PL.architekci

Jak marmur

Gdy kuchnia jest otwarta na stylowy salon, nie powinna od niego odstawać. Architekci z pracowni SAS Wnętrza zastosowali na blacie kuchennym i ścianie nad nim spiek kwarcowy. W ten sposób połączyli piękno z użytecznością.

Spieki i konglomeraty kwarcowe
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Ściany z fakturą

W łazience wydają się ryzykownym wyborem, bo nierówna struktura nie ułatwia czyszczenia. Jednak nie w przypadku nowych form kamienia. Do ich mycia wystarczy woda z odrobiną łagodnego detergentu. Ale uwaga – konglomerat w pomieszczeniach mokrych fachowcy radzą po położeniu zaimpregnować.

Spieki i konglomeraty kwarcowe
Autor: Asaf Pinchuk/serwis prasowy marki Caerstone Na zdj. konglomerat kwarcowy Motivo Crocodile, Caesarstone.

W kontrze

Blat kamienny czy ze spieku kwarcowego? Ten drugi jest od kamienia lżejszy. Nie potrzeba więc wzmacniać konstrukcji szafek. Zobacz też, jak znakomity i modny efekt daje kontrast ciemnego spieku z jasnym drewnem.

Spieki i konglomeraty kwarcowe
Autor: serwis prasowy laminam.pl Na zdj. spiek kwarcowy Oxide Nero, Laminam.

Na froncie

Powierzchnia z fakturą, na której nie widać śladów palców, nie poddaje się uszkodzeniom, do tego jest niepowtarzalna – ideał w kuchni, czyli spiek kwarcowy. 

Spieki i konglomeraty kwarcowe
Autor: serwis prasowy meble-halupczok.pl Na zdj. zabudowa Eleganza, Halupczok.
Co trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem spieku?
Jakub Wiśniewski, architekt, współwłaściciel pracowni JMW Architekci, jmwarchitekci.pl
Jakub Wiśniewski, architekt, współwłaściciel pracowni JMW Architekci, jmwarchitekci.pl

Przede wszystkim jego wybór powinien być uzależniony od przeznaczenia. Na podłodze sprawdzą się grubsze gładkie płyty (chodzi o trwałość i łatwość utrzymania ich w czystości). Na ścianach czy indywidualnie projektowanych meblach wystar-czą cienkie płyty, np. z fakturą. Warto też przemyśleć sprawę montażu. Najlepiej powierzyć go przeszkolonym przez produ-centa fachowcom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Zagwarantuje to jakość wykończenia, pozwoli zaoszczędzić czas, uniknąć błędów i wynikających z tego kosztów.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE