Aranżacja łazienki dla gości: elegancka toaleta w stylu retro

2015-11-24 17:25 Monika Czerwińska-Konarska
Toaleta dla gości w stylu retro
Autor: Radosław Wojnar Elegancka toaleta dla gości w stylu retro. Wielkoformatowe płytki z tłoczonym wzorem na wzór stylowej boazerii i tapeta w kratę przywodzą raczej na myśl aranżację salonu w przedwojennej kamienicy niż łazienkę. Geometryczna ceramika z kolekcji 1930 firmy Duravit jest repliką tej produkowanej przed wojną. Płytki na ścianie Vendome - La Faenza Ceramica, tapeta Ranold - Sandberg Tyg & Tapet, lampy Muuto - Mesmetric.

Projekt łazienki w stylu retro bazuje na wielkoformatowych płytkach z tłoczonym wzorem i winylowej tapecie. Dzięki takiemu połączeniu projekt łazienki bardziej nawiązuje do eleganckiego salonu w starej kamienicy niż do współczesnej aranżacji łazienki.

Projekt łazienki dla gości opiera się na stylistyce retro. Wielkoformatowe, gładkie płytki z tłoczonym wzorem przywodzą na myśl stylową boazerię wykończoną wysokimi listwami przypodłogowymi. Tapeta w kratę zastoswana w aranżacji łazienki dla gości natomiast sprawia, że ściana wygląda jak pokryta tkaniną. Elegancji aranżacji małej łazienki dodaje także spójna kolorystyka. Kolor płytek pojawia się też na tapecie. Na takim tle idealnie wygląda ceramika łazienkowa będąca repliką tej produkowanej w latach 30. dwudziestego wieku.

Mała łazienka: toaleta dla gości w stylu retro

W aranżacji toalety dla gości w eleganckim stylu retro dobrze jest przestrzegać zasady: jeśli jedna rzecz jest wzorzysta  druga powinna być gładka. Tak jest w tym projekcie łazienki. Wielkoformatowe płytki ceramiczne mimo, że tłoczone są gładkie. Wzór znajduje się tylko na tapecie. Teraz jest to krata, dzięki czemu aranżacja łazienki ma nieco bardziej nowoczesny charakter, może nawet trochę męski. Jeśli tapeta będzie miała wzór kwiatowy projekt łazienki będzie zdecydowanie bardziej romantyczny i kobiecy. Ceramiczne płyty o wymiarach 30x60 cm przypominają stylową boazerię uzupełnioną wysokimi cokołami przypodłogowymi. Podłoga nawiązuje do przedwojennych kamienic w centrum miasta. Jednak tapeta i płytki są jedynie tłem dla ceramiki nawiązującej do lat 30tych dwudziestego wieku.

Zobacz: łazienka w stylu angielskim >>>

Toaleta w eleganckim stylu retro
Autor: Radosław Wojnar Elegancka toaleta w stylu retro. Specjaliści zapewniaja, że nowoczesna tapeta o odpowiednich parametrach przetrwa nawet w saunie. Płytki na ścianie Vendome - La Faenza Ceramica, tapeta Ranold - Sandberg Tyg & Tapet, lampy Muuto - Mesmetric.

Aranżacja łazienki: jak łączyć tapetę z glazurą?

Tapeta i glazura stanowią wyjątkową bazę w aranżacji małej  łazienki. Ceramika jest na lata, a tapetę można wymienić praktycznie w każdej chwili. Dzisiaj tapeta ma motyw kraty w stylu retro jutro może być w pasy, kiedy indziej w kwiaty. Jednak nie każda tapeta nadaje się do położenia w łazience. Według specjalistów do łazienki powinniśmy wybrać tapetę winylową na bawełnianej siatce. Sprawdzą się także tapety z włókien szklanych pokrytych farbą akrylową, epoksydową lub lakierem akrylowym. Niezbędny jest także grunt do podłoża i klej o podwyższonych parametrach – odpowiedni do pomieszczeń wilgotnych. Trzeba także zaspoinować łączenia.

Więcej: subtelna łazienka w stylu retro