Kącik dla niemowlaka: kącik dla noworodka w sypialni

Pierwszy kącik dla niemowlaka zazwyczaj mieści się w sypialni rodziców. Jeśli jednak nasz niemowlak ma swój własny pokój, możemy puścić wodze fantazji i stworzyć piękne miejsce dla dalszego rozwoju naszego dziecka. Odpowiednia kolorystyka, motywy i proporcjonalny dobór wzorów, kolorów i dodatków mogą sprawić, że pierwszy pokój niemowlaka stanie się najpiękniejszym pomieszczeniem w całym domu!

Ciemny pokój dziecięcy w stylu holenderskim
Kącik z łóżeczkiem niemowlaka w pokoju dziecięcym
Kolorowe pokoje dzieci: jak urządzić pokój dla dziecka z różnych mebli?
Kolorowe pokoje dzieci: jak urządzić pokój dla dziecka z różnych mebli?
Delikatne sznury światła

Odpowiednia kolorystyka, motywy i proporcjonalny dobór wzorów, kolorów i dodatków mogą sprawić, że pierwszy pokój niemowlaka stanie się najpiękniejszym pomieszczeniem w całym domu! Jak urządzić pierwszy kącik dla niemowlaka? Zainspiruj się aranżacją kącika z łóżeczkiem niemowlaka!

Kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców

Pierwsza aranżacja pokoju dziecka najczęściej ma miejsce w sypialni rodziców. Nowy członek rodziny to oczko w głowie mamy i taty, z którego rodzice nie spuszczają wzroku nawet nocą. Jak urządzić pierwszy kącik dla niemowlaka?

Z uwagi na to, że dziecięce łóżeczko w przestrzeni sypialni rodziców to rozwiązanie tymczasowe, dla jego chwilowej adaptacji w tym wnętrzu nie warto inwestować w kłopotliwą tapetę na fragmencie ściany, która za kilka miesięcy nie będzie pasować do zastanej aranżacji sypialni.

Warto natomiast zaaranżować kącik z łóżeczkiem niemowlaka w sypialni za pomocą delikatnego oświetlenia rozproszonym światłem kinkietu bądź sznura bawiełnianych kulek oświetleniowych w tak modnym wciąż stylu skandynawskim. Subtelne światło padające z tak dobranego oświetlenia nie będzie razić i denerwować niemowlaka, za to umiejętnie upięte na ścianie (a ponad łóżeczkiem) lub wzdłóż naroża pokoju, da niesamowicie ciepły, klimatyczny efekt.

Dodatki w kąciku dla niemowlaka

Warto również zatroszczyć się o kilka kolorowych, acz subtelnych dekoracji: miękkie, ręcznie szyte literki z barwnych materiałów z imieniem dziecka, zawieszone na materiałowej wstążce na ścianie przy łóżeczku to dekoracja piękna, prosta i rozczulająca zarazem.

Podobnie jak galeria bajkowych, różnej wielkości grafik umiejscowionych ponad łóżeczkiem. Dzięki tym kilku prostym dekoracjom aranżacja pierwszego kącika z łóżeczkiem niemowlaka w sypialni będzie urokliwa i niezobowiązująca jednocześnie, a po kilku miesiącach, gdy dziecko będzie mogło przenieść się z sypialni rodziców do pokoju dziecięcego, nie pozostawi po sobie dysproporcji w aranżacji sypialni.

Kącik dla niemowlaka w sypialni: wyposażenie

By wszystkie niezbędne akcesoria były pod ręką, sypialnię z kącikiem dla dziecka należy wyposażyć w łóżeczko lub kołyskę, przewijak i przynajmniej jeden mebel przeznaczony do przechowywania pieluch, pościeli, ubranek i zabawek malucha.

Innym przydatnym meblem, w który warto zainwestować podczas urządzania pokoju niemowlaka lub sypialni z kącikiem dla malucha jest duży, wygodny fotel z podnóżkiem, w którym można zasiąść podczas karmienia lub usypiania dziecka. Niezbędna jest także lampa (nocna, podłogowa lub kinkiet), która oświetli pomieszczenie w trakcie usypiania malucha czy nocnego karmienia. Żarówka w takiej lampie powinna dawać ciepłe i relaksujące światło o niewielkiej mocy, najlepiej jest więc wybrać model emitujący światło o temperaturze barwowej 2500-2700K.

Sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym

Łóżeczko niemowlaka powinno stać w zacisznym miejscu, najlepiej w głębi pomieszczenia (ale nie przy oknie czy kaloryferze), a jednocześnie być ustawione tak, by było widać je z każdego miejsca w sypialni. Ustawiając ten mebel tak, by jego krótszy bok stykał się ze ścianą, będziesz mieć dostęp do dziecka z trzech stron.

Jeśli w twojej sypialni znajduje się telewizor lub mieszkasz w kawalerce, oddziel w jakiś sposób kącik dla dziecka od reszty pomieszczenia, by stworzyć maluchowi cichą, kameralną przestrzeń do snu. Możesz zrobić to na przykład przy pomocy niedużego mebla lub parawanu czy kotary.

Czytaj:

Tapetowanie: jak się właściwie przygotować do tapetowania?

Kącik dla niemowlaka w pokoju dziecięcym

Jeśli niemowlak dzieli pokój z nieco starszym rodzeństwem, warto (dla komfortu obojga dzieci) subtelnie wydzielić strefy pokoju odpowiednio dla każdego z dzieci – nawet, jeśli podział stref byłby podziałem wyłącznie wizualnym. Starszemu dziecku pozwoli to na szybsze oswojenie się z nową sytuacją rodzinną, jednocześnie podkreślając prawo dziecka do nienaruszalności jego własnej, wyjątkowej przestrzeni.

Na pewno warto również skonsultować z nim takie zmiany. Przecież do tej pory był tutaj jedynym lokatorem. Warto zapytać też starsze dziecko, którą  cześć pokoju woli, jakim kolorem chciałoby wyróżnić swoją przestrzeń? Może chciałoby na ścianie motyw z ulubionej bajki?

Meble w kąciku niemowlaka powinny współgrać z meblami starszego dziecka. A może starszemu dziecku też kupić nowy mebel, na przykład szafę na ubrania. Będzie się wtedy czuło na równi z nowym lokatorem w swoim pokoju? A my będziemy mogli wykorzystać dotychczasową komodę dla niemowlaka?

Subtelne rozróżnienie części pokoju z łóżeczkiem niemowlaka za pomocą delikatnej tapety w rysunkowe wzory, oddzieli strefę z łóżeczkiem dla niemowlęcia od strefy zabawy i łóżeczka dziecka starszego, zachowując jednocześnie spójność aranżacji w ramach jednego pomieszczenia.

Tapety w kąciku niemowlaka

Aranżując pokój dziecięcy za pomocą tapet, pamiętajmy, że nie musimy aplikować tapety na całej szerokości ściany. Czasem wystarczy jedynie pas barwnej tapety odpowiadający szerokości dziecięcego łóżeczka. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na zastosowanie pasma tapety wyłącznie w strefie łóżeczka niemowlaka, czy też każda strefa podziału pokoju dziecięcego zyska odrębną dekorację tapetą, pamiętajmy o kluczowej zasadzie proporcji.

Gdy w strefie niemowlaka dominują gęste, roślinne, rysunkowe motywy tapety (np. żółto-brązowe drzewa), w strefie starszego dziecka tapeta powinna być bardziej stonowana, o prostszym wzorze, wyróżniającym się względem pierwszej tapety (np. brązowe paski bądź zygzaki na jednolicie żółtym tle). Ważne, aby obie tapety nawiązywały do siebie tonacją kolorystyczną i / lub stylem (np. lekki vintage).

Istotnym czynnikiem jest także bezpośrednie sąsiedztwo tapety na ścianie – gładkie, najlepiej białe ściany będą bezpiecznym i bezpretensjonalnym sąsiedztwem barwnego pasa tapety w pokoju dziecięcym. Pozwolą uspokoić energetyczną  i rozedrganą za sprawą tapety część aranżacji pokoju dziecięcego i zrównoważą proporcje wnętrza. Dzięki temu wnętrze pokoju dziecięcego będzie zarówno wesołe, jak i zapewniające zdrowy i treściwy wypoczynek. Biel ściany urozmaicić możemy czasem zabawną, rysunkową grafiką lub ulubioną postacią z bajek naszego dziecka oprawioną w białą, prostą ramę.

Jak samodzielnie położyć tapetę: ZRÓB TO SAM!

 

Gdzie postawić łóżeczko w kąciku dla niemowlaka?

Jeśli miejsce na niemowlę czeka w pokoju dziennym, warto odgrodzić łóżeczka dla dzieci, czy przewijak od kanapy rodziców niską ścianką działową z półkami na książki i bibeloty. Przegroda wyznacza we wnętrzu odrębne strefy i tworzy zaciszny kącik dla niemowlęcia. 

Pokoje dziecięce i ich wystrój powinny opierać się na żywej kolorystyce. Mocne barwy, które wprowadziliśmy, będą przykuwać uwagę kilkumiesięcznego dziecka. Niemowlę najszybciej zaczyna reagować na kolor czarny, biały i czerwony. Pamiętaliśmy o tym, dekorując przeznaczoną dla niego część pokoju.

W pierwszych tygodniach życia niemowlęta nie zauważają kolorowych przedmiotów wiszących nad łóżeczkami dla dzieci. Zamiast nich umieściliśmy wyraźny kolorowy wzór na ścianie z boku. Namalowane w dwóch rzędach czerwone, niebieskie, zielone i różowe koła zaciekawią niemowlę, które początkowo częściej patrzy na boki niż na wprost. Motyw okręgów wykorzystaliśmy, tworząc mobilną dekorację z zawieszonych na suficie kolorowych kół wyciętych z płyty MDF i pomalowanych farbami. Obracające się w pokojach dziecięcych barwne elementy przyciągną uwagę maluchów w późniejszym okresie życia.

 Kolorowy kącik dla dziecka

Fragment sypialni przeznaczony dla niemowlęcia z fotelem i kącikiem pielęgnacyjnym.

Fot. Krzysztof Zasuwik

Przewijak w kąciku dla niemowlaka

Pokoje dziecięce w dynamicznej wersji to jedna z propozycji. Przeciwstawiliśmy im subtelny i bardziej tradycyjny wystrój kącika, gdzie meble dla dzieci, a nawet powijak reprezentują styl retro. Tym razem fragment sypialni przeznaczony dla niemowlęcia odseparowaliśmy od posłania rodziców jasnymi kotarami.

Kącik pielęgnacyjny zorganizowaliśmy w specjalnie w tym celu stworzonej wnęce, której górną część zabudowaliśmy półkami na kosmetyki oraz potrzebne akcesoria. Pod nimi stanęła wygodna komoda z szufladami na ubranka, na której ulokowaliśmy przewijak.

Centralne miejsce w „niemowlęcym królestwie” zajął duży fotel, obok którego warto postawić np. stylowe łóżeczka dla dzieci z romantycznym baldachimem. Stonowaną barwę pasiastej tapety i kremowych ścian, dającą wrażenie przytulności i ciepła, zestawiliśmy z mocnym różem lamperii.

Kącik dla niemowlaka a pokój dziecięcy: inspiracje

Jeśli szukasz pomysłu na aranżację pokoju dziecięcego, zajrzyj do naszych galerii!

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY