Zamiast wyrzucać, podlej tym maliny. Krzaki ugną się pod ciężarem owoców

2023-06-01 15:45

Naturalne nawozy to doskonała alternatywa dla chemicznych preparatów. Nie tylko samodzielnie przygotowane odżywki są ekologiczne i bezpieczne dla roślin, ale zapewniają im niezbędne pierwiastki i substancje odżywcze.

maliny
Autor: getty images

Obierki z ziemniaków – właściwości

Większość z nas po obraniu ziemniaków wyrzuca obierki do kosza, nie zdając sobie sprawy, jak cenne mają właściwości. Okazuje się, że nawóz przygotowany ze skórek ziemniaczanych ma szczególnie zbawienny wpływ na krzewy owocowe oraz warzywa korzeniowe.

Obierki z ziemniaków zawierają w sobie mnóstwo cennych składników odżywczych, m.in. skrobię, która przyspiesza wzrost korzeni i stymuluje kiełkowanie nasion; potas, który wzmacnia odporność rośliny i reguluje jej gospodarkę wodną, a także żelazo, magnez i fosfor, które sprzyjają zdrowemu rozwojowi rośliny.

Co ciekawe nawóz z obierków ziemniaczanych ogrodnicy najczęściej stosują do zasilania malin. Krzewy malin bardzo dobrze reagują na konkretny zestaw składników, który dostarczają skórki ziemniaków. Regularne podlewanie malin takim nawozem sprawia, że roślina jest zdrowsza, bardziej odporna na choroby i produkuje więcej owoców.

Jak zrobić nawóz z ziemniaków do malin?

Przygotowanie nawozu z obierków ziemniaczanych pod maliny jest bardzo proste. Wystarczy, że zalejemy 100 g obierków 1 litrem wrzątku i zostawimy do ostudzenia. Gdy mikstura porządnie wystygnie, należy przecedzić nawóz do konewki lub butelki.

Jak często stosować nawóz z obierków ziemniaków? Nawozem podlewamy maliny raz na 3-4 tygodnie w zależności od potrzeb i stanu rośliny. Jeśli w ogródku hodujemy również inne krzewy owocowe lub warzywa korzeniowe, je również warto zasilić nawozem ze skórek ziemniaków.

Źródło: interia.pl