Zabudowa balkonu w bloku. Drewniana, przesuwna, bezinwazyjna. Jaka jest cena zabudowy balkonu w bloku?

2024-05-26 13:46

Zabudowa balkonu w bloku sprawia, że przez cały rok możemy cieszyć się pięknymi roślinami i dodatkowym metrażem. Pamiętaj, że nie możesz jej zrobić bez odpowiedniej zgody. Jak zabudować balkon w bloku i czy warto? Jakie są zabudowy balkonów? Oto praktyczne wskazówek dotyczących cen, pozwoleń i samej zabudowy balkonu w bloku.

Spis treści

 1. Zabudowa balkonu w bloku - zalety
 2. Czy trzeba mieć pozwolenie na zabudowę balkonu?
 3. Jak można zabudować balkon?
 4. Drewniana zabudowa balkonu w bloku
 5. Przesuwna zabudowa balkonu
 6. Zabudowa ramowa balkonu
 7. Zabudowa bezramowa balkonu
 8. Ogród zimowy na balkonie
 9. Jaki jest koszt zabudowy balkonu?
 10. Zabudowa balkonu w bloku. Inspiracje
#MuratorOgroduje: Kwiaty na balkon - 3 gatunki kwiatów, które odmienią Twój balkon!
Materiał sponsorowany

Zabudowa balkonu w bloku - zalety

Zabudowa balkonu w bloku ma naprawdę wiele zalet. Jeśli wciąż wahamy się, czy zdecydować się na oszklenie balkonu, rozważmy, co możemy zyskać:

 • Bezpieczeństwo: to istotne zwłaszcza w mieszkaniach, gdzie są małe dzieci. A osoby przechodzące pod balkonem nie muszą się martwić o spadające niespodzianki. Zabudowa balkonu na niższych kondygnacjach to również doskonałe zabezpieczenie przed kradzieżą.
 • Ochrona: zabudowany balkon to większa ochrona mieszkania przed hałasem, deszczem, śniegiem i wiatrem. Oprócz tego zmniejszy straty cieplne w pomieszczeniach (a więc zapłacimy trochę mniej za ogrzewanie).
 • Przechowywanie: zabudowany balkon stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania np. rowerów, sezonowych zabawek dla dzieci czy roślin. Przyda się też do suszenia ubrań. Pamiętajmy jednak, że zza transparentnych przesłon wszystko będzie widać z zewnątrz. Balkon nie powinien więc zamienić się w mało estetyczny składzik różności!
 • Ogród zimowy: zimą niektóre rośliny źle znoszą suche i ciepłe powietrze we wnętrzach i wtedy można je wstawić na zabudowany balkon. Awaryjnie możemy też odizolować tam rośliny zaatakowane przez szkodniki albo choroby grzybowe – powoli dojdą do siebie, a zdrowe kwiaty pozostaną bezpieczne.

Czy trzeba mieć pozwolenie na zabudowę balkonu?

Zabudowa balkonu w bloku zawsze wymaga pozwolenia. Bez względu na rozmiar prac trzeba się po nie udać do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty, ponieważ zabudowany balkon oznacza zmianę elewacji. Jeżeli budynek wpisany jest do rejestru zabytków, należy także uzyskać zezwolenie konserwatora zabytków. Niektóre spółdzielnie zakazują zabudowy balkonów w swoich regulaminach – wtedy niestety musimy zrezygnować z prac. Warto więc wczytać się w zapisy, zanim przystąpimy do projektowania zabudowy.

Aby uzyskać pozwolenie, należy mieć gotowy projekt. Jeśli zlecamy całość prac specjalistycznej firmie, nie musimy się o to martwić. Z projektem udajemy się do spółdzielni mieszkaniowej, a ta przekazuje sprawę dalej – do urzędu gminy bądź miasta. Urzędnicy mają 30 dni na zaopiniowanie projektu. Jeżeli w tym czasie nie wydadzą opinii, uznaje się, że zostało wydane pozwolenie.

UWAGA! Zabudowa balkonu bez dopełnienia formalności może zostać uznana za samowolę budowlaną, która jest karalna.

Jak można zabudować balkon?

Zabudowa balkonu w bloku, podobnie jak inne prace remontowe i aranżacyjne, powinna być bardzo dobrze przemyślana tak pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Jeśli planujesz zabudować balkon, zwróć uwagę na estetykę projektu. Można wybrać między zabudową ramową lub bezramową.

Drewniana zabudowa balkonu w bloku

Gdy balkon jest osadzony w murach, do zabudowy możemy wykorzystać też drewno: płoty drewniane – lite lub kratkowane, płoty lamelowe oraz kantówki. Choć jest dosyć ciężkie (warto sprawdzić parametry, tzn. maksymalne obciążenie balkonu), ma swoich zwolenników.

Przesuwna zabudowa balkonu

Na szczęście nowoczesne zabudowy balkonów w bloku nie psują wyglądu elewacji, a dobrze dobrane do charakteru osiedla mogą stać się dodatkową ozdobą, jak np. zabudowa balkonu z przesuwnymi taflami szkła. Warto postawić przede wszystkim na hartowane szkło, anodowane lub lakierowane profile aluminiowe oraz elementy ślizgowe i mocujące wykonane ze stali nierdzewnej. To zapewni i trwałość, i estetykę. Ponadto takie materiały łatwo utrzymać w czystości.

Zabudowa ramowa balkonu

Zabudowa ramowa posiada wypełnienie ze szkła lub tworzyw sztucznych. Elementy wypełniające zostają osadzone w aluminiowej ramie. Co ważne, wypełnienie z pleksi, paneli PCV lub tafli szkła może posiadać funkcje przesuwania. W profilu można też umieścić kilka szyb, co zwiększy poziom termoizolacji.

Zabudowa bezramowa balkonu

Zabudowa bezramowa balkonu nie posiada ram pionowych, jest bardziej przejrzysta i elegancka. Jest też minus, koszt okna bezramowego może być o kilkanaście procent wyższy w porównaniu z zabudową ramową.

Ogród zimowy na balkonie

Jeśli decydujemy się na zabudowę balkonu, to pokuśmy się o stworzenie małej oranżerii. Wybierając rośliny na balkon, umieszczamy je w osobnych doniczkach lub sadzimy w skrzynkach, łącząc gatunki o podobnych wymaganiach. O doborze roślin decyduje nasłonecznienie balkonu.

Na południowo-wschodnim można stawiać większość roślin (np. begonie). Na balkonie południowo-zachodnim (dobre miejsce dla osteospermum, gazanii) latem bywa bardzo gorąco, dlatego kwiaty będą wymagały częstego podlewania. Z kolei lekko zacieniony balkon (półcień) uwielbiają niecierpki.

Warto pamiętać, że na zabudowanym balkonie można uprawiać rośliny ze strefy podzwrotnikowej, np. cytrusy, ostrokrzewy, figi, cyprysy czy oliwki. W temperaturze ok. 0 st. C wchodzą one w stan spoczynku. Jeśli mrozy są siarczyste, możemy na ten czas dogrzać balkon grzejnikiem, by rośliny przetrwały trudne warunki.

Warto wiedzieć: starajmy się, by liście roślin nie dotykały szyby zabudowy. Inaczej mogą ulec poparzeniu.

Jaki jest koszt zabudowy balkonu?

Ile kosztuje zabudowa balkonu? Cena zabudowy balkonu w bloku jest różna i zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest długość balkonu i liczba przeszkleń, ale też czy balkon chcemy zabudować od balustrady do sufitu, czy od podłogi do sufitu. 

 • Ramowa zabudowa balkonu od balustrady do sufitu. Zabudowa balkonów od balustrady do sufitu szyba do 4 mm grubości to koszt ok. 520 zł/m², oszklenie balkonu od balustrady do sufitu - szkło bezpieczne do 4 mm: ok. 740 zł/m², zabudowa balkonu z płyty pleksi: 480 zł/m².
 • Bezramowa zabudowa balkonu: Bezramowa zabudowa balkonów lub tarasu od podłogi do sufitu (płyta pleksi lub PCV 8 mm grubości): ok. 1100 zł/m².
 • Zadaszenie balkonu: to koszt ok. 70 zł/mb.

Zabudowa balkonu w bloku. Inspiracje