Oświetlenie tarasu: jak je zaplanować? Wybieramy lampy zewnętrzne na taras i do ogrodu

2019-06-25 14:43 Redakcja

Wiosenna i letnia aura sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Praktyczna i estetyczna aranżacja tarasu zagwarantuje nam miejsce, w którym ochoczo oddamy się błogiemu lenistwu w gronie najbliższych. Jednak aby całkowicie wykorzystać potencjał tego miejsca, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie tarasu, tak aby był on idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu także po zmroku. Radzimy, jak oświetlić taras i jakie oświetlenie zewnętrzne sprawdzi się najlepiej.

Często zapominamy o kwestii oświetlenia tarasu. A to właśnie światło tworzy nastrój w ogrodowej przestrzeni oraz pozwala podziwiać jego uroki również o zmroku. Co więcej, prawidłowe oświetlenie tarasu gwarantuje bezpieczeństwo nocą.

Efektowne i praktyczne oświetlenie tarasu

Magiczny ogród tworzą ciekawe aranżacje, pomysły, dodatki. Dobre projekty ogrodów mają mądrze rozplanowane oświetlenie. Nowoczesne projekty oświetlenie tarasu zapewniają wiele możliwości. Pamiętajmy, że dobrego oświetlenia wymaga także najbliższe otoczenie tarasu: schody, ścieżki ogrodowe, znajdujące się w pobliżu oczko wodne.

Źródła światła na tarasie

Oświetlenie tarasu nie musi wcale oznaczać mocnego, intensywnego światła. Wręcz przeciwnie: powinno przede wszystkim budować atmosferę, sprzyjać odprężeniu, wyciszać. Producenci oświetlenia ogrodowego stawiają na wysoką efektowność świetlną. Warto pamiętać, że niskie światło – boczne lub podłogowe – lepiej niż górne nadaje miejsce relaksujący charakter. Jako źródło świetnie sprawdzają się diody LED, gdyż są długotrwałe, energooszczędne i nastrojowe.

..  Praktyczne i estetyczne zasłony na taras >>>

Oświetlenie tarasu krok po kroku

Dobrze zaplanowane oświetlenie na tarasie nie tylko ułatwi funkcjonowanie na nim wieczorem, ale także wprowadzi przyjemny klimat służący odprężeniu po ciężkim dniu. Podstawą idealnego oświetlenia tarasu jest przede wszystkim dopasowanie rodzaju oświetlenia do aranżacji tarasu. Z uwagi na różnorodność tarasów, począwszy od tarasów drewnianych, przez ceglane, aż do tarasów stalowych, dobrze jest dopasować stylistykę oświetlenia tak, by tworzyła ona spójną całość z aranżacją.

W przypadku zadaszonego tarasu dobrze sprawdzi się oświetlenie kinkietowe. Chcąc wyznaczyć centrum aranżacji tarasu, wokół którego toczy się życie towarzyskie, możemy zawiesić nad stołem piękną lampę przeznaczoną do montażu na zewnątrz. Coraz popularniejsze stają się oprawy wpuszczane np. w schodki tarasu. Celem maksymalnego podniesienia funkcjonalności tego miejsca, zadbajmy właśnie o oświetlenie schodów, by ginące w mroku stopnie nie były zagrożeniem.

Największą popularnością w kwestii oświetlenia w aranżacji tarasu cieszą się kostki tarasowe oświetlające jednocześnie strefy góra-dół. Ten rodzaj oświetlenia efektownie podświetli elewację po zmroku. Równie dobrze możemy zdecydować się na lampy podłogowe przeznaczone właśnie do oświetlania przestrzeni na zewnątrz. Poza oświetleniem głównym na taras i do ogrodu możemy zaplanować także kilka punktów oświetlenia dekoracyjnego. Tutaj będziemy mieć o wiele większe pole do popisu. Możemy zdecydować się np. na minimalistyczne lampki solarne, które mają postać niewysokich słupków. Mały panel solarny podczas dnia będzie absorbował promienie słoneczne i dzięki temu nocą lampki będą świecić światłem o dość niedużym zasięgu i sile. Warto jednak wspomnieć, że te wbija się w ziemię. Zatem aranżując taras np. drewniany, lampki solarne będziemy mogli wykorzystać tylko i wyłącznie, wbijając je np. w duże donice z kwiatami.

..  Zadaszenie tarasu – co wybrać? >>>

Oświetlenie tarasowe i ogrodowe

Nowoczesne źródła światła potrafią czynić aranżacyjne cuda: nadawać brylantową poświatę kwiatom, tworzyć półmrok, odstraszać owady, włączać się same, gdy się ściemnia. Możesz wybrać oświetlenie zarówno górne, jak i dolne. Ważne, aby spełniało potrzeby domowników.

Oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie warto skierować na rośliny w donicach, powierzchnie o ciekawej fakturze, np. ceglany mur, ścianę bluszczu, taflę wody w basenie czy oczku wodnym. Tarasy można też efektownie oświetlić dyskretnymi oprawami wpuszczonymi w posadzkę albo niskimi lampami-słupkami. Takie oświetlenie przyda się też wzdłuż ciągów komunikacyjnych, czyli ścieżek i dróg na posesji.

Szczególnie ważne jest także oświetlenie schodów – ze względu na bezpieczeństwo domowników. Wmontowane w ścianę lub bezpośrednio w stopnie małe lampki dokładnie zaznaczą każdą krawędź pod stopami.

Wybieramy oświetlenie na taras – parametry techniczne

Projektując oświetlenie tarasu, trzeba brać pod uwagę również kwestie praktyczne oraz bezpieczeństwo i kupować wyłącznie oprawy przystosowane do montażu na zewnątrz budynku. Takie modele wyróżniają się wysokim IP. Jest to wskaźnik informujący o stopniu pyłoszczelności oraz odporności na wilgoć. Powinien wynosić minimum 44 dla opraw ściennych oraz 54 dla lamp stojących. Więcej o wskaźniku IP przeczytasz niżej:

..  Klasy szczelności IP lamp – poznaj normy! >>>