Zasłony na taras. Jaka zasłona na tarasie sprawdzi się najlepiej?

2019-06-14 17:04 Katarzyna Stańczyk
Zasłony na taras
Autor: Fotolia / mat. pras. Vidaron Zasłony na tarasie w stylu kolonialnym

Zasłony na taras są hitem ostatnich sezonów. Osłaniają przed słońcem (i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów), dodają przytulności, przyjemnie wykańczają aranżację na świeżym powietrzu. Jakie zasłony najlepiej sprawdzą się na tarasie?

Zasłony na taras zapewniają intymność, chronią przed zmienną pogodą i insektami. Stanowią dodatkową ochronę przeciwsłoneczną, ale przede wszystkim zmieniają charakter tarasu. Sprawiają, że taras staje się naturalnym przedłużeniem salonu, i pozwalają w bardziej komfortowy sposób cieszyć się wypoczynkiem.

Dzięki zasłonom nabiera on intymności i zamienia się w prywatne miejsce do wypoczynku. Wystarczy zamontować karnisz i powiesić zasłony.

Materiały zasłonowe na taras – zalety i wady

Jaki materiał wybrać, by zasłony dobrze odegrały swoją rolę? Wszystko zależy od tego, czy chcemy jedynie ochronić się od ciekawskich spojrzeń, czy też od słońca. Jeśli mamy zachodni lub południowy taras, na którym słońce operuje przez wiele godzin, warto rozważyć zakup zasłon z solidnego, zacieniającego materiału. Taki taras wtedy zapewni nam dający ukojenie chłód.

Przy zakupie zasłon warto również zwrócić uwagę na to, by materiał był odporny na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu szybko nie zblaknie. Zasłony na taras powinny być też wodoodporne. Wtedy będziemy mieli pewność, że po burzy czy deszczu zasłony nie stracą swojego wyglądu.

Przy zakupie zasłon na taras koniecznie sprawdźmy, czy są:

  • wodoodporne,
  • plamoodporne,
  • pleśnioodporne,
  • odporne na działanie czynników atmosferycznych (słońca, deszczu).

Gotowe zasłony na taras

W popularnych sieciówkach (np. IKEA, OBI, Leroy Merlin, Castorama) możemy kupić gotowe zasłony na taras. Są one tanie i ogólnodostępne. Dzięki gotowym zasłonom możemy szybko cieszyć się upragnionym spokojem na tarasie.

..  Lampa owadobójcza – czy to dobry sposób na owady? >>>

Jak uszyć zasłony na taras?

Jeśli mamy umiejętności i wolny czas, możemy samodzielnie uszyć zasłony. Jak to zrobić?

1. Dokładnie zmierz wysokość i szerokość tarasu (pamiętając o tym, by zmierzyć odległości między słupkami).

2. Jeśli masz schody, uwzględnij różnicę poziomów.

3. Zaplanuj symetryczne rozmieszczenie zasłon.

4. Kup materiał (pamiętając o powyższych wskazówkach).

5. Kup karnisze.

..  Lampy solarne – to warto mieć! >>>

Zasłony na taras – wskazówki aranżacyjne

Dzięki zasłonom na taras w szybki sposób możemy stworzyć sobie prywatną enklawę do wypoczynku. Najpopularniejsze są białe zasłony, które dodają przytulności i romantycznego charakteru. Pasują zarówno do rattanowych mebli wypoczynkowych, jak i do drewnianych, stanowią świetne tło dla roślin. Nie skupiają na sobie uwagi i pozwalają w pełni cieszyć się widokiem.

Jeśli mamy białe meble tarasowe, możemy nieco „zaszaleć” z kolorami i zdecydować się na pastelowe zasłony (łososiowe, bladoróżowe, miętowe). Trzeba jednak pamiętać, że tego typu zasłony nie będą pasowały do każdego domu. Jeśli mamy dom z kolorową elewacją (co jeszcze kilkanaście lat temu było dość modne), nie decydujmy się na kolorowe zasłony. Bladożółty budynek w połączeniu z miętowymi zasłonami nie będzie wyglądał estetycznie.

Świetnym uzupełnieniem zasłon są girlandy świetlne typu cotton balls, które można rozwiesić między słupkami. W ten sposób szybko i prosto stworzymy sobie romantyczne miejsce np. do jadania kolacji.

Osłona tarasowa boczna

Alternatywą dla zasłon są osłony tarasowe boczne, czyli tzw. markizy boczne. Dobrze sprawdzą się w domach w zabudowie szeregowej lub w bliźniakach, gdzie budynki stawiane są blisko siebie. W tego typu zabudowie tarasy i ogródki zazwyczaj są niewielkie, a tuż obok naszego domu znajduje się ten sąsiadów.

Osłony tarasowe boczne pozwalają w łatwy sposób zakryć się przed spojrzeniami sąsiadów i jednocześnie nie zasłaniać sobie całego widoku. Mają one różne rozmiary, ale zazwyczaj są dość duże (wysokość 160 cm, szerokość 300 cm), co pozwala zasłonić mieszkańców wypoczywających na leżakach czy jedzących posiłek na tarasie.

Markizy boczne montowane są pionowo w ścianie budynku. Żeby je rozsunąć, wystarczy wyciągnąć je z kasety. Analogicznie – wsuwamy je do kasety, gdy chcemy je schować. Tego typu osłony wykonane są z poliestru lub z akrylu.