13 kwiatów balkonowych odpornych na suszę. Naprawdę trudno je zabić!

2024-06-05 9:36

Jeśli wiesz, że nie masz głowy do podlewania, często wyjeżdżasz i nie ma kto cię zastąpić, posadź na swoim balkonie lub w ogrodzie rośliny odporne na suszę. Istnieją gatunki, na których brak wody nie robi dużego wrażenia! Owszem — trzeba je podlewać, ale wystarczy robić to tylko od czasu do czasu.

Spis treści

  1. Jakie rośliny dobrze znoszą suszę?
  2. Dlaczego niektóre rośliny są odporne na suszę?
  3. Które rośliny są odporne na suszę?
  4. Rośliny odporne na dusze: lista
  5. Rośliny odporne na suszę. Zdjęcia

Jakie rośliny dobrze znoszą suszę?

Susza to problem, który w ostatnich latach zaczyna coraz bardziej doskwierać polskim ogrodnikom. Większość z uprawianych w naszym kraju roślin potrzebuje żyznej gleby oraz regularnego nawadniania.

Wystarczy kilka dni w letnim upale bez kropli deszczu, by bujny ogród zamienił się w wyschniętą pustynię.

Jeśli dopiero zakładamy ogród, planujemy posadzenie nowych roślin i krzewów, albo po prostu chcemy zrobić przed domem skalniak – dobrym pomysłem będzie postawienie na rośliny odporne na suszę.

Takie gatunki pochodzą najczęściej z okolic górzystych lub pustynnych, dzięki czemu okazjonalny brak wody nie robi na nich większego wrażenia.

Lawenda
Autor: Getty Images/ASIFE

Dlaczego niektóre rośliny są odporne na suszę?

"Winna" jest ich specyficzna budowa – wiele z nich ma długie, grube korzenie oraz zdolność magazynowania wody w liściach i łodygach. Niektóre gatunki potrafią zapobiec parowaniu wody przez aparaty szparkowe w liściach.

Które rośliny są odporne na suszę?

Które rośliny odporne na przesuszenie warto mieć w ogrodzie? Tu sprawdzą się przede wszystkim rojniki i rozchodniki, a także kwitnące byliny jak krwawnik pospolity.

Przyjemne z pożytecznym połączymy, sadząc w ogrodzie lawendę wąskolistną oraz aster alpejski. Te rośliny nie tylko nie wymagają częstego podlewania, ale również przyciągają „zapylacze”, m.in. pszczoły.

Rośliny odporne na dusze: lista

To, że decydujemy się posadzić rośliny odporne na suszę w ogrodzie, nie oznacza, że mamy w ogóle ich nie podlewać. Należy o nie dbać tak jak o każdą inną roślinę! Zapewnić im dogodne stanowisko, które odpowiada ich potrzebom, a także żyzną, przepuszczalną glebę.

Rośliny odporne na suszę. Zdjęcia

Źródło: regiodom.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybieramy donice na balkon! Kwiaty w koszu wiklinowym, a może doniczka balkonowa drewniana, ceramiczna lub metalowa?

#MuratorOgroduje: Róże w ogrodzie – nawożenie i pielęgnacja
Materiał sponsorowany

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa