Aster alpejski - Aster alpinus

2020-07-16 15:58

Aster alpejski w naturze można spotkać w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce występuje w Tatrach i Pieninach. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Aster alpejski - opis

Aster alpejski ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, który z czasem staje się kępiasty. Przeważnie osiąga do 40 cm wysokości. Pędy są grube i sztywne, liście owłosione, lancetowate, szarozielone. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. Na szczytach ulistnionych pędów pojawiają się kwiaty zebrane w koszyczki. Mają one kolor fioletowoniebieski z żółtym środkiem, jednak bywają też odmiany w kolorze białym. Latem na roślinie pojawiają się owoce -  niełupki z puchem kielichowym.Do ciekawych odmian astra alpejskiego należą: ‘Albus’ – odmiana o kwiatach w kolorze białym, ‘Trimix’ – odmiana o kwiatach w trzech kolorach: białym, różowym i niebieskim.

Aster alpejski - warunki uprawy

Aster alpejski nie jest trudny w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym (im mniej promieni słonecznych, tym słabsze kwitnienie). Gleba powinna być żyzna, dość przewiewna, umiarkowanie wilgotna, o pH zasadowym. Aster alpejski jest gatunkiem wieloletnim. Mimo że jest w miarę odporny na mróz, to młode egzemplarze lepiej okrywać na zimę.

Jak i czym zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed zimą? Zimowe okrywanie roślin >>>

Aster alpejski - pielęgnacja

Bardzo dobrze wpływa na roślinę zasilanie nawozem mineralnym wieloskładnikowym bądź organicznym. W początkowym okresie wzrostu warto roślinę regularnie podlewać. Starsze okazy bez problemu znoszą krótkotrwałe okresy suszy. Aster alpejski rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion. Ze starszych okazów można pobierać sadzonki pędowe.

Aster alpejski - zastosowanie

Aster alpejski może być wykorzystywany do tworzenia obwódek. To doskonała roślina na skalniaki. Najlepiej prezentuje się sadzony w grupie. Nadaje ogrodom wiejski, rustykalny charakter. Jego lekkość i delikatność będzie dobrym uzupełnieniem każdego ogrodu. Można go także sadzić w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach i parapetach okiennych.

Poznaj inne gatunki astrów:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 40 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowoniebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021