Aster alpejski - Aster alpinus

2020-07-16 15:58

Aster alpejski w naturze można spotkać w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce występuje w Tatrach i Pieninach. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Spis treści

  1. Aster alpejski - opis
  2. Aster alpejski - warunki uprawy
  3. Aster alpejski - pielęgnacja
  4. Aster alpejski - zastosowanie

Aster alpejski - opis

Aster alpejski ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, który z czasem staje się kępiasty. Przeważnie osiąga do 40 cm wysokości. Pędy są grube i sztywne, liście owłosione, lancetowate, szarozielone. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. Na szczytach ulistnionych pędów pojawiają się kwiaty zebrane w koszyczki. Mają one kolor fioletowoniebieski z żółtym środkiem, jednak bywają też odmiany w kolorze białym. Latem na roślinie pojawiają się owoce -  niełupki z puchem kielichowym.Do ciekawych odmian astra alpejskiego należą: ‘Albus’ – odmiana o kwiatach w kolorze białym, ‘Trimix’ – odmiana o kwiatach w trzech kolorach: białym, różowym i niebieskim.

Aster alpejski - warunki uprawy

Aster alpejski nie jest trudny w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym (im mniej promieni słonecznych, tym słabsze kwitnienie). Gleba powinna być żyzna, dość przewiewna, umiarkowanie wilgotna, o pH zasadowym. Aster alpejski jest gatunkiem wieloletnim. Mimo że jest w miarę odporny na mróz, to młode egzemplarze lepiej okrywać na zimę.

Jak i czym zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed zimą? Zimowe okrywanie roślin >>>

Aster alpejski - pielęgnacja

Bardzo dobrze wpływa na roślinę zasilanie nawozem mineralnym wieloskładnikowym bądź organicznym. W początkowym okresie wzrostu warto roślinę regularnie podlewać. Starsze okazy bez problemu znoszą krótkotrwałe okresy suszy. Aster alpejski rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion. Ze starszych okazów można pobierać sadzonki pędowe.

Aster alpejski - zastosowanie

Aster alpejski może być wykorzystywany do tworzenia obwódek. To doskonała roślina na skalniaki. Najlepiej prezentuje się sadzony w grupie. Nadaje ogrodom wiejski, rustykalny charakter. Jego lekkość i delikatność będzie dobrym uzupełnieniem każdego ogrodu. Można go także sadzić w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach i parapetach okiennych.

Poznaj inne gatunki astrów:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 40 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowoniebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Nasi Partnerzy polecają