Aster gawędka - Aster amellus

2020-07-16 15:58

Aster gawędka jest byliną z rodziny astrowatych Asteraceae. Pochodzi z Europy Środkowej (rośnie także w Polsce), z Kaukazu oraz Azji Zachodniej. Pędy mają 40–80 cm wysokości, są proste, sztywne i słabo rozgałęzione. Dolne liście są łopatkowe, a górne lancetowate, siedzące. Pędy i liście pokryte krótkimi włoskami.

Aster gawędka
Autor: Monika Latkowska Aster gawędka

Aster gawędka kwitnie od lipca do połowy października. Kwiaty języczkowe mają barwę fioletową, u odmian także niebieską w różnych odcieniach, białą, różową i czerwoną. Kwiatostany mają 3–5 cm średnicy

Aster gawędka nadaje się do sadzenia na rabatach i na kwiat cięty. Jest gatunkiem długowiecznym, ale rośnie wolno.Wymaga gleby żyznej, lekkiej, wapiennej oraz słonecznego stanowiska. Podczas suszy rośliny należy podlewać, wymagają również zasilania nawozami. Sadzi się go na rabatach bylinowych, nadaje się też do tworzenia grup na tle niskich krzewów ozdobnych.

Dobrze rozrośnięte rośliny rozmnaża się przez podział wiosną. Można także rozmnażać (również wiosną) z półzdrewniałych sadzonek. Rozstawa sadzenia wynosi 30 x 30–40 cm. Rośliny mogą pozostawać na jednym miejscu 6–10 lat, ale po 3–5 latach koszyczki stają się drobniejsze i dekoracyjność rośliny nie jest już tak duża.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm - 80 cm
Termin kwitnienia VII - X
Kategoria Byliny
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa