Aster krzaczasty - Aster dumosus = Symphyotrichum dumosum

2022-04-13 14:51

Aster krzaczasty pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta trawiaste prerie, brzegi rzek i jezior. W Polsce aster krzaczasty nie występuje w stanie dzikim. Jego nazwa pochodzi od kulistego, zwartego pokroju rośliny, tworzącego krzaki.

Spis treści

  1. Aster krzaczasty - opis
  2. Odmiany astra krzaczastego
  3. Aster krzaczasty - uprawa
  4. Pielęgnacja astra krzaczastego
  5. Aster krzaczasty - zastosowanie w ogrodzie

Aster krzaczasty - opis

Aster krzaczasty to najniższy z gatunków astrów bylinowych. Roślina osiąga 20-50 cm wysokości. Pędy z delikatnym owłosieniem są  lekko wzniesione. Liście astra krzaczastego są niewielkie, ciemnozielone, wąskie, lancetowate. Najbardziej dekoracyjną częścią rośliny są kwiaty, zebrane na szczycie pędów w kwiatostany zwane koszyczkami.

Koszyczki składają z dwóch rodzajów kwiatów: kwiaty rurowate wypełniają wnętrze i mają żółty kolor, natomiast kwiaty języczkowate ułożone są na zewnątrz i mogą mieć różne odcienie koloru fioletowego, niebieskiego, różowego bądź białego. Koszyczki zebrane są w rozgałęzione wiechy. Aster krzaczasty kwitnie od sierpnia do października. Na rynku obecne są także odmiany kwitnące nawet pod koniec jesieni.

Aster krzaczasty jest rośliną bogatą w pyłek kwiatowy i nektar. Kolor kwiatów oraz zapach przyciąga owady, zwłaszcza motyle i pszczoły.

Odmiany astra krzaczastego

Do ciekawych odmian astra krzaczastego należą:

  • niebieska ‘Lady in Blue’,
  • różowo-fioletowa ‘Herbstgruss von Bresserhoh’,
  • karminowa ‘Alice Haslam’,
  • biała ‘Snowsprite’,
  • różowa ‘Profesor Anton Kippenberg’.

Poznaj inne gatunki astrów: aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, aster alpejski,

Aster krzaczasty - uprawa

Aster krzaczasty jest rośliną mało wymagającą. Jednocześnie trwałą i żywotną, szybko się rozrasta. Idealne jest dla astra krzaczastego jest stanowisko słoneczne lub półcieniste z glebą żyzną i przepuszczalną. Roślina powinna mieć stale wilgotne podłoże, jednak zalewowe tereny jej nie służą. Nawozy wieloskładnikowe stosowane na wiosnę, zwiększają zdrowotność i żywotność astra. Gdy roślina przekwita, należy przyciąć ją przy ziemi, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych śniegów. Aster krzaczasty to bylina mrozoodporna.

Pielęgnacja astra krzaczastego

Aster krzaczasty rozmnaża się wiosną poprzez podział młodych kęp bądź za pomocą sadzonek wierzchołkowych pobieranych w maju. Co 3-4 lata roślinę należy przesadzić w nowe miejsce (aster krzaczasty szybko eksploatuje glebę, na której rośnie).

Aster krzaczasty jest wrażliwy na choroby grzybowe, takie jak: szara pleśń i mączniak prawdziwy. Aby zapobiegać występowaniu tych chorób, ważne jest zapewnienie dobrej cyrkulacji między kępami roślin. Rozstawa 30 x 30 będzie idealna. Czasami aster atakowany jest przez ślimaki i mszyce.

Aster krzaczasty - zastosowanie w ogrodzie

W Polsce aster krzaczasty ceniony jest za ogromną wartość dekoracyjną. Ze względu na swój rozmiar doskonale nadaje się na obwódki rabat wzdłuż ścieżek i wokół ścieżek ogrodowych. Dobrze prezentuje się także na rabatach skalnych, skarpach oraz pod murkami. Znakomicie nadaje się do ogrodów w stylu wiejskim i rustykalnym.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 50 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój kępiasty
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają