Aster nowobelgijski - Aster novi-belgii

2020-07-16 15:58

Aster nowobelgijski jest byliną z rodziny złożonych (Compositae). Pochodzi z Ameryki Północnej. Rośliny silnie się rozrastają, szybko wytwarzając liczne rozłogi i odrosty korzeniowe. Wśród licznych odmian znaleźć można zarówno wysokie (ponad 1 m), jak i karłowe (40–60 cm).

Aster nowobelgijski kwitnie obficie od końca sierpnia do listopada. Tworzy silnie rozgałęziające się kwiatostany – koszyczki o średnicy 2,5–3 cm, w których kwiaty języczkowe mają barwę białą, niebieską, liliową, fioletową, różową, czerwoną i wiśniową w różnych odcieniach.

Aster nowobelgijski wymaga gleby żyznej, próchnicznej oraz słonecznego bądź półcienistego stanowiska. Rośliny sadzi się co 80–100 cm na rabatach bylinowych, w grupach w ogrodach i parkach. Aster nowobelgijski nadaje się też na kwiat cięty. Ze względu na silny wzrost rośliny muszą być przesadzane i odmładzane co 3–5 lat.

Aster nowobelgijski najłatwiej rozmnożyć przez podział roślin. Dzielenie polega na odejmowaniu jednorocznych lub dwuletnich rozłogów o długości 15–20 cm. Rozłogi te powinny pochodzić z zewnętrznej części karp i mieć młode korzenie. Ten gatunek astra można rozmnażać również przez sadzonki pobierane w maju–czerwcu z młodych pędów. Sadzonkuje się je do inspektu, a w lipcu wysadza na rozsadniku lub do doniczek. Tak rozmnożone rośliny powinny zakwitnąć jesienią.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm - 1 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - XI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE