Werbena pospolita = Werbena lekarska - Verbena officinalis

2022-03-25 14:53

Werbena pospolita (nazywana też werbeną lekarską) występuje na terenie Europy, Azji jaki i Afryki, a pochodzi z Ameryki. W Polsce możemy spotkać ją na niżu oraz pogórzu. Należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). W Chinach nazywana jest zębem smoka bądź smoczą trawą.

Werbena pospolita
Autor: www.thinkstockphotos.com Werbena pospolita

Spis treści:

Werbena pospolita (werbena lekarska) - opis

Werbena pospolita jest byliną, jednak w naszym klimacie częściej uprawia się ją jako roślinę jednoroczną lub dwuletnią. Ma wzniesiony pokrój, dorasta do 30-70 cm wysokości. Jej delikatna łodyga rozgałęzia się ku górze. Liście są szorstkie, naprzeciwległe, różnią się nieco od siebie: dolne są  jajowate, środkowe trójdzielne, a te znajdujące się najwyżej - siedzące. Wspólną cechą jest pofalowanie brzegów blaszki liściowej.

Werbena lekarska - kwitnienie

Werbena lekarska kwitnie od lipca do września. Kwiaty są drobne, bladoliliowe, zebrane w wydłużone, luźne kwiatostany. Wydzielają przyjemny i delikatny zapach. Owocem jest rozłupka, która z zewnątrz posiada podłużne żeberka.

Werbena pospolita - warunki uprawy

Werbena pospolita dobrze rośnie w miejscach słonecznych oraz lekko zacienionych. Całkowite zacienienie nie wpływa pozytywnie na kwitnienie. Roślina preferuje podłoże żyzne, przewiewne, najlepiej o pH od 6 do 8. Dobrze, by było bogate w azot, powinno być stale wilgotne, jednak zalewanie może prowadzić do gnicia korzeni.

Werbena pospolita - pielęgnacja

Werbena pospolita wymaga regularnego, codziennego podlewania. Po przekwitnieniu kwiatostany należy usuwać, dzięki temu w danym sezonie roślina może ponownie zakwitnąć. Werbena lubi wiosenne zasilanie nawozem wieloskładnikowym. Jednak nie należy przenawozić rośliny, gdyż później słabiej kwitnie, a cała siła wzrostu skupia się na liściach. Roślinie bardzo sprzyja ściółkowanie. Jest wrażliwa na przymrozki.

Werbenę lekarską rozmnaża się przez nasiona wysiewane na rozsadniku. Do gruntu można ją wysadzać dopiero w maju, po ustąpieniu wiosennych przymrozków. Werbena lepiej czuje się posadzona w dużych pojemnikach.

Werbena lekarska - zastosowanie

Werbena pospolita znajduje zastosowanie jako roślina na kobierce, rabaty, kwietniki, a nawet na obwódki kwiatowe. Idealnie wpasowuje się w klimat wiejski, jednak dobrze wygląda także posadzona w doniczce na nowoczesnych tarasach i balkonach. Istnieją odmiany zwisające, które efektownie prezentują się w wiszących pojemnikach i skrzynkach przymocowanych do balustrad.

Werbena - właściwości lecznicze

Werbena to roślina lecznicza, nazywana "świętym zielem". Zawiera kumarynę, glikozydy, werbalinę i substancje gorczycowe. Wykazuje właściwości wzmacniające organizm, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, ściągające i wykrztuśne. Napary z werbeny działają uspakajające i odstresowująco. Nie jest zalecana dla kobiet w ciąży. Ziele używane jest także jako przyprawa w kuchni - nadaje potrawom przyjemny aromat. Może być nawet substytutem soli.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 70 cm
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów liliowa
Zioła w ogrodzie - werbena cytrynowa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE