Bodziszek czerwony - Geranium sanguineum

2022-05-27 15:42

Bodziszek czerwony, nazywany również bodziszkiem krwistym, to niewysoka bylina należąca do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek czerwony
Autor: GettyImages Bodziszek czerwony

Spis treści

  1. Bodziszek czerwony - opis
  2. Bodziszek (geranium) uprawa
  3. Bodziszek - byliny na skalniaki i nie tylko

Bodziszek czerwony - opis

Bodziszek czerwony dorasta do 40-50 cm wysokości. W naturze rośnie na terenie Azji i Europy (w tym również w Polsce), gdzie chętnie zasiedla słoneczne łąki, zbocza i obrzeża lasów. W ogrodach bodziszek czerwony uprawiany jest ze względu na piękne kwiaty, które - w zależności od odmiany - mogą mieć kolor czerwony ('Max Frei'), różowy ('Elke') lub biały ('Album').

Bodziszek czerwony rozpoczyna kwitnienie zazwyczaj w maju i kwitnie nieprzerwanie aż do września. Bodziszek czerwony tworzy niskie, gęste, zwarte kępy zielonych, niewielkich, klapowanych i mocno powcinanych liści. Kępy te z czasem rozrastają się w duże, zielone poduchy. Jesienią liście bodziszka czerwonego przebarwiają się na pomarańczowoczerwony kolor i są ciekawą dekoracją ogrodu.

Bodziszek (geranium) uprawa

Bodziszek czerwony to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych oraz na lekkich, wapiennych podłożach. Urośnie jednak również na słabych, żwirowo-gliniastych bądź jałowych glebach. Bodziszek czerwony jest mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia. Najlepszym sposobem rozmnażania bodziszka czerwonego jest podział rozrośniętej kępy, gdyż rośliny rozmnażane z siewu mogą nie powtórzyć cech odmianowych.

Bodziszek - byliny na skalniaki i nie tylko

Bodziszek czerwony jest znakomitą rośliną okrywową. Jest polecany do sadzenia na murkach, skarpach i rabatach. Znakomicie nadaje się także do nasadzeń naturalistycznych oraz na skalniaki.

Poznaj inne gatunki bodziszków:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 40 cm - 50 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE