Bodziszek czerwony - Geranium sanguineum

2022-05-27 15:42

Bodziszek czerwony, nazywany również bodziszkiem krwistym, to niewysoka bylina należąca do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek czerwony
Autor: GettyImages Bodziszek czerwony

Spis treści

  1. Bodziszek czerwony - opis
  2. Bodziszek (geranium) uprawa
  3. Bodziszek - byliny na skalniaki i nie tylko

Bodziszek czerwony - opis

Bodziszek czerwony dorasta do 40-50 cm wysokości. W naturze rośnie na terenie Azji i Europy (w tym również w Polsce), gdzie chętnie zasiedla słoneczne łąki, zbocza i obrzeża lasów. W ogrodach bodziszek czerwony uprawiany jest ze względu na piękne kwiaty, które - w zależności od odmiany - mogą mieć kolor czerwony ('Max Frei'), różowy ('Elke') lub biały ('Album').

Bodziszek czerwony rozpoczyna kwitnienie zazwyczaj w maju i kwitnie nieprzerwanie aż do września. Bodziszek czerwony tworzy niskie, gęste, zwarte kępy zielonych, niewielkich, klapowanych i mocno powcinanych liści. Kępy te z czasem rozrastają się w duże, zielone poduchy. Jesienią liście bodziszka czerwonego przebarwiają się na pomarańczowoczerwony kolor i są ciekawą dekoracją ogrodu.

Bodziszek (geranium) uprawa

Bodziszek czerwony to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych oraz na lekkich, wapiennych podłożach. Urośnie jednak również na słabych, żwirowo-gliniastych bądź jałowych glebach. Bodziszek czerwony jest mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia. Najlepszym sposobem rozmnażania bodziszka czerwonego jest podział rozrośniętej kępy, gdyż rośliny rozmnażane z siewu mogą nie powtórzyć cech odmianowych.

Bodziszek - byliny na skalniaki i nie tylko

Bodziszek czerwony jest znakomitą rośliną okrywową. Jest polecany do sadzenia na murkach, skarpach i rabatach. Znakomicie nadaje się także do nasadzeń naturalistycznych oraz na skalniaki.

Poznaj inne gatunki bodziszków:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 40 cm - 50 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają