Bodziszek kantabryjski - Geranium x cantabrigense

2020-07-16 15:57

Bodziszek kantabryjski (ang. cranesbill) to kępiasta bylina, pochodząca ze skrzyżowania bodziszka dalmatyńskiego (Geranium dalmaticum) i bodziszka korzeniastego (Geranium macrorrhizum), należąca do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek kantabryjski
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Bodziszek kantabryjski

Bodziszek kantabryjski rozrasta się dzięki podziemnym , krótkim rozłogom w okazałe kępy o szerokości około 50-60cm. Liście okrągławe w zarysie, o średnicy około 10cm, charakterystycznie klapowane, odziomkowe, na długich, gęsto owłosionych ogonkach, z połyskiem na wierzchniej stronie. Wyróżniają się charakterystycznym aromatem. Dekoracyjne przez cały rok, szczególnie ozdobne jesienią, kiedy przebarwiają się na barwy od żółtej do czerwonej. Dorastają do wysokości 20cm. Pędy kwiatostanowe gęsto owłosione, zgrubiałe w węzłach, rozgałęziają  się ponad powierzchnią liści, tworząc kilkukwiatowe wierzchotki o wysokości do 30 cm. Kwiaty o różnych odcieniach różu lub bieli (w zależności od odmiany), o średnicy około 2,5-3cm, pojawiają się od czerwca do września.

Bodziszek kantabryjski najlepiej rośnie w słońcu lub półcieniu. Nie jest specjalnie wymagające co do podłoża. Ma średnie wymagania wilgotnościowe, ale znosi okresowe susze. Roślina odporna na mróz.Doskonale wyglądają zarówno na rabatach, jak i pod drzewami lub krzewami liściastymi. Świetnie nadaje się też do zadarniania, nawet dużych powierzchni. Oraz, ze względu na stosunkowo dużą odporność na suszę – również do ogrodów żwirowych i do obsadzania dachów.

Z racji pochodzenia mieszańcowego – bodziszek kantabryjski rozmnażany jest jedynie wegetatywnie – przez podział roślin wczesną wiosna lub po kwitnieniu.

  • Odmiana ‘Karina’ – o karminowo-różowych kwiatach ukazujących się w czerwcu i lipcu oraz niższym wzroście (do 25 cm).
  • Odmiana ‘Cambridge’ – o fioletowych kwiatach i nieco wyższych, wzniesionych kwiatostanach.
  • Odmiana ‘Bikovo’ – o biało-kremowych kwiatach z wydłużonymi czerwonymi pręcikami i słupkami, nieco niższa i słabiej rozrastająca się, dorasta do około 15 cm wysokości i 30 cm szerokości.
  • Odmiana ’St. Ola’ – o kwiatach biało-kremowych kwiatach i nieco wyższych, wzniesionych kwiatostanach, dorastających do 60cm wysokości oraz  intensywniejszym wzroście.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 30 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty