Juka karolińska - Yucca filamentosa

2022-03-28 13:06

Juka karolińska to bylina pochodząca z południowych stanów Ameryki Północnej. Tworzy tuż przy ziemi rozetę liści o 30–60 cm długości i 3–10 cm szerokości. Liście są sztywne, mieczowate, ostro zakończone, ciemnozielone z błękitnym woskowym nalotem, brzegi mają białe, włókniste.

Spis treści

  1. Juka ogrodowa - kwiat juka
  2. Juka ogrodowa uprawa
  3. Juka karolińska – zimowanie
  4. Juka ogrodowa – przesadzanie
  5. Juka w ogrodzie

Juka ogrodowa - kwiat juka

Juka ogrodowa kwitnie dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach uprawy. Pojedyncze, białoseledynowe dzwonkowate kwiaty o długości około 7 cm zebrane są w okazały kwiatostan, który znajduje się na zakończeniu wyrastającego ponad liście grubego pędu kwiatostanowego o wysokości 100–200 cm. Juka kwitnie od końca czerwca do początku sierpnia.

Juka ogrodowa uprawa

Wymaga gleby żyznej, dobrze przepuszczalnej, lekko alkalicznej (zawierającej wapń). Pożądane dla niej jest stanowisko osłonięte, jednak w pełnym słońcu (rośliny posadzone w cieniu nie kwitną). Latem należy ją obficie podlewać, zraszać liście i zasilać co tydzień płynnymi nawozami mineralnymi.

Juka karolińska – zimowanie

Zimą rośliny posadzone w pojemnikach najlepiej przechować w widnych i chłodnych pomieszczeniach. Juki rosnące bezpośrednio w gruncie dobrze jest na zimowe miesiące zabezpieczyć przed mrozem na przykład gałęziami świerka.

Juka ogrodowa – przesadzanie

Rozmnażanie juki wykonuje się przez podział silnie rozrośniętych roślin – można to robić wczesną wiosną lub w drugiej połowie lata.

Juka w ogrodzie

W ogrodach sadzi się je pojedynczo, bardzo często na trawnikach lub grupami na dużych rabatach. Jukka ogrodowa może być też sadzona pojedynczo do dużych pojemników (głębokich).

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE