Juka karolińska - Yucca filamentosa

2022-03-28 13:06

Juka karolińska to bylina pochodząca z południowych stanów Ameryki Północnej. Tworzy tuż przy ziemi rozetę liści o 30–60 cm długości i 3–10 cm szerokości. Liście są sztywne, mieczowate, ostro zakończone, ciemnozielone z błękitnym woskowym nalotem, brzegi mają białe, włókniste.

Spis treści

  1. Juka ogrodowa - kwiat juka
  2. Juka ogrodowa uprawa
  3. Juka karolińska – zimowanie
  4. Juka ogrodowa – przesadzanie
  5. Juka w ogrodzie

Juka ogrodowa - kwiat juka

Juka ogrodowa kwitnie dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach uprawy. Pojedyncze, białoseledynowe dzwonkowate kwiaty o długości około 7 cm zebrane są w okazały kwiatostan, który znajduje się na zakończeniu wyrastającego ponad liście grubego pędu kwiatostanowego o wysokości 100–200 cm. Juka kwitnie od końca czerwca do początku sierpnia.

Juka ogrodowa uprawa

Wymaga gleby żyznej, dobrze przepuszczalnej, lekko alkalicznej (zawierającej wapń). Pożądane dla niej jest stanowisko osłonięte, jednak w pełnym słońcu (rośliny posadzone w cieniu nie kwitną). Latem należy ją obficie podlewać, zraszać liście i zasilać co tydzień płynnymi nawozami mineralnymi.

Juka karolińska – zimowanie

Zimą rośliny posadzone w pojemnikach najlepiej przechować w widnych i chłodnych pomieszczeniach. Juki rosnące bezpośrednio w gruncie dobrze jest na zimowe miesiące zabezpieczyć przed mrozem na przykład gałęziami świerka.

Juka ogrodowa – przesadzanie

Rozmnażanie juki wykonuje się przez podział silnie rozrośniętych roślin – można to robić wczesną wiosną lub w drugiej połowie lata.

Juka w ogrodzie

W ogrodach sadzi się je pojedynczo, bardzo często na trawnikach lub grupami na dużych rabatach. Jukka ogrodowa może być też sadzona pojedynczo do dużych pojemników (głębokich).

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty