Jak oczyścić stare ramy: wywar z cebuli, piwo i inne domowe sposoby na oczyszczenie zabytkowych ram

Jak oczyścić stare ramy luster i obrazów z domowej kolekcji? Mamy na to domowe sposoby! Sprawdź, jak niskim kosztem odnowić ramy do obrazu! Pomysły m.in. na wywar z cebuli i jak czyścić ramy piwem.

Jak oczyścić ramy obrazu domowe sposoby
Jak oczyścić stare ramy: domowe sposoby na oczyszczenie zabytkowych ram
Złota rama i tapeta przy ekspozycji obrazów
Domowa galeria zdjęć INSPIRACJE
Jak oczyścić stare ramy: domowe sposoby na oczyszczenie zabytkowych ram

Domowe galerie zdjęć i obrazów coraz częściej wzbogacamy o dekoracyjne ramy upolowane na pchlich targach. Jak umiejętnie oczyścić starą ramę, by nie zniszczyć jej dekoracyjnej, delikatnej powłoki lub złocenia? O zabytki i antyki dbać należy ze szczególną troską, dlatego podpowiadamy jak skutecznie oczyścić stare ramy z domowej kolekcji! Poznajcie sprawdzone domowe sposoby i naturalne środki czyszczące do delikatnych powierzchni dekoracyjnych ram obrazów!

Czytaj też: Czym wyczyścić srebro? Odkryj tajniki domowego czyszczenia sreber!

Jak odnowić drewniane ramy: ramy proste i rzeźbione

Przed przystąpieniem do czyszczenia drewnianych ram obrazu musimy zabezpieczyć obraz, który oprawiają. Jeżeli jest to obraz na płótnie, nakładamy na płótno przycięty na wymiar, ściśle przylegający kawałek tektury. Jeśli w stare, antyczne ramy do obrazów oprawiliśmy współczesną grafikę bądź zdjęcie, postarajmy się na czas czyszczenia wyjąć ekspozycję z ram. Jak odnowić ramy obrazu? Ramy drewniane, zarówno proste jak i rzeźbione (ale bez złoceń!) najpierw delikatnie czyścimy odkurzaczem. Następnie podgrzewamy w kąpieli wodnej trochę bezbarwnej pasty do podłogi drewnianej i pędzelkiem, oszczędnie rozprowadzamy roztwór po ramie obrazu. Pamiętajmy przy tym, że duża ilość wody nie służy zabytkowemu drewnu. Dlatego preparat na odnawiane ramy nakładajmy oszczędnie i punktowo. Po upływie ok. 1-2 godzin polerujemy ramę miękką, bawełnianą szmatką. Dla uzyskania efektu połysku i dodatkowej impregnacji, po dokładnym wysuszeniu ramy możemy w nią wetrzeć niewielką ilość oleju lnianego za pomocą bawełnianej szmatki. Olej również nanosimy oszczędnie, skupiając się raczej na jego intensywnym wcieraniu w drewno, kolistymi ruchami. Po odczekaniu kilku godzin od aplikacji oleju, usuwamy tekturę zabezpieczającą obraz.

DOBRA RADA: aby łatwiej usunąć z ram zabrudzenia spowodowane przez muchy i pająki, przed przystąpieniem do prac czyszczących przemywamy brudną ramę letnim piwem!

Jak oczyścić stare ramy obrazów: delikatne faktury i złocenia

Złocenia ram obrazów mają niezwykle delikatną powłokę, stąd duża ostrożność w ich oczyszczaniu ma pełne uzasadnienie. Jak oczyścić stare, pozłacane ramy obrazów i luster? Delikatny efekt oczyszczający uzyskamy przecierając złoconą ramę gąbką delikatnie zwilżoną octem winnym, a niezwłocznie po tym - gąbką (osobną) zwilżoną czystą wodą. Pamiętajmy, aby bardzo mocno wycisnąć gąbkę z nadmiaru płynu. Woda w większej ilości szkodzi wszelkim złoceniom i dekoracyjnym aplikacjom na antykach. Innym sposobem, wnikającym znacznie głębiej w zabrudzone partie dekoracyjnej ramy, jest metoda czyszczenia złoconej ramy pianą ubitą z białek. Do ubitej na sztywno piany z białek kurzych jaj, dodajemy kilka (dosłownie!) kropel benzyny ekstrakcyjnej (dla bezpieczeństwa nie róbmy tego w kuchni, z uwagi na łatwopalność preparatu). Tak przygotowany preparat rozprowadzamy miękkim pędzelkiem wzdłuż zabrudzonej ramy. Po niedługim czasie od aplikacji piany z białek, zbieramy powstałą papkę czystą gąbką zwilżoną każdorazowo czystą wodą (pamiętamy o mocnym wyciśnięciu gąbki!).

Zobacz WIDEO: Jak usunąć starą farbę z drewnianego mebla?

Jak odnowić ramy obrazu: naturalne działania prewencyjne

Bardzo częstym rodzajem zabrudzeń ram obrazów są te powodowane przez muchy i pająki. Aby zminimalizować ich niszczycielskie skutki wystarczy przygotować domowy preparat z naturalnych składników.
Przepis na prewencyjny preparat z cebuli: przygotuj 4 duże cebule pokrojone w talarki. Zalej je 2 szklankami gorącej wody i odstaw na noc.
Po oczyszczeniu ramy jednym z wyżej opisanych sposobów, pokrywamy ją takim właśnie wywarem z cebuli, nanosząc go delikatnie za pomocą pędzelka. Cebula skutecznie ograniczy zainteresowanie owadów ramą i ograniczy ich na niej aktywność.

Jak czyścić gipsowe ramy obrazów?

Jeżeli chcemy oczyścić ramy obrazów w całości wykonane z gipsu lub posiadające gipsowe dekoracje, musimy bardzo uważać by nie uszkodzić nadmierną wilgocią kruchych, podatnych na rozmiękczenie elementów ramy. Gipsową ramę czyścimy w najbardziej delikatny z możliwych sposobów. Mając przygotowaną wcześniej ubitą pianę z białek, delikatnie zanurzamy w niej miękką szczoteczkę do zębów i nanosimy porcję piany na ramę z gipsowymi dekoracjami. Udział wody w zabiegu oczyszczania gipsowej ramy powinien być minimalny. Naniesioną na ramę pianę praktycznie od razu należy usunąć, zbierając ją bawełnianą szmatką. W przeciwnym razie może dojść do rozmiękczenia gipsu i uszkodzenia dekoracji. Jeśli dekoracje są delikatne, o skomplikowanej fakturze, do aplikacji piany z białek używamy miękkiego pędzelka.  

Jak czyścić złocone ramy obrazów?

Do czyszczenia ram złoconych również możemy wykorzystać ubitą wcześniej pianę z białek, dodając do niej kilka kropel wybielacza (np. „Bielinka”). Delikatnym, miękkim pędzelkiem (najlepiej z naturalnego włosia) nakładamy pianę z białek na zabrudzone miejsca i miękką, bawełnianą szmatką ściągamy ją niezwłocznie po nałożeniu, delikatnie zbierając za jej pomocą kurz i nagromadzony na ramie brud. Przetarcie złoconej ramy surową cebulą również potrafi odświeżyć jej blask, choć raczej dość powierzchownie.

Jak zabezpieczyć ramę przed wilgocią?

W dawnym budownictwie, mimo nowoczesnych technik izolacyjnych, grube ściany mogą być nośnikiem szkodliwej dla ram i ich dekoracji wilgoci. Szczególnie w zimnych pomieszczeniach warto dodatkowo zabezpieczyć zarówno ramę,  jak i oprawiony w nią obraz, przed ewentualną wilgocią ze strony ścian. Aby zminimalizować wpływ wilgoci na ramę obrazu, ścianę na której eksponujemy ramę z obrazem pomalujmy roztworem 12 gram ałunu potasowego rozrobionego w 1 litrze wody. Dodatkowo na tyłach ramy (po stronie jej styku ze ścianą) przyklejmy nieduże kawałki korka, który doskonale odizoluje ramy i obraz, zapewniając swobodny przepływ powietrza między obrazem a ścianą i jednocześnie ograniczy bezpośredni styk ramy z powierzchnią ściany.

Czytaj też: Narzędzia do samodzielnego odnawiania mebli: czego jeszcze potrzebujesz, a co już masz!

Więcej inspiracji:

NIE PRZEGAP

Obraz w sypialni
camera

Obraz w roli głównej!

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Opracowanie inspirowane: Z. Dzięgielewska "ABC porządków domowych" Zdjęcia: Marcin Czechowicz, agencjafree/living4media, Mariusz Bykowski, Konrad Kalbarczyk, Sylwester Rejmer

POLECANE ARTYKUŁY